Magiško skaičiaus beieškant

Henrikas Vaitiekūnas
2020-06-29
Paprastos kasdienės bėdos: brolis ar sesuo pavydėdami, o gal dėl kitos priežasties vyriausiąjį vis skundė tėvams. Nekentė ir įžeidinėjo. Vyras žmonai buvo šiurkštus ir priekabus. Dar ir vaikai tėvų neklausė bei negerbė. Uošvis su anyta vis mokė, kaip gyventi, ir kritikavo. Dar jo nemėgo bendradarbiai: stengėsi atimti postą. Juokėsi iš sekmadieninių bažnyčios lankymų. Ir vis lydėjo dar vaikystės kieme nugirstas šnabždesys, kad, girdi, šitas tai tikrai nėra savo tėvų vaikas, o tik iš prieglaudos paimtas. Nes visi buvo mėlynakiai, ir tik vieno akys rudos. Tokie visaliaudiniai skundai.
Magiško skaičiaus beieškant

Žinoma, jei vienas žmogus visa tai būtų patyręs, į jokį puslapį dabar nekištų galvos: gulėtų sudedamoje bendrabučio lovelėje, akis į sieną nusukęs. Nes ašaros jau išverktos. O jei pasiguosi, dar sykį būsi išjuoktas. Nes žmonės yra pikti. Karjeristai.
Ir kasdien taip. Jei neįsidėmėjote, pakartosiu: vienam žmogui tos visos bėdos negalėjo nutikti. Bet jos kasdien – bent jau po vieną – nutinka daugeliui. Neabejoju, kad tokių yra ir tarp šį rašinį skaitančių. Nemielas jiems gyvenimas. Ir neteisingos pasekmės: vyrams – degtinė, moterims – degtinė ir ne tik.

Ar pajutote, kad spalvos sutirštintos? Gali būti. Bet gali ir nebūti. Nes anądien iš prabangaus „Mersedeso“ senamiestyje iššokęs dručkis kumščiu į veidą smogė riedutininkui. Avarija? Ne, tik pusantro milimetro dažų nuo durelių šono nubraukė. Bet Linčo teismas įvyko. O šalia lauko kavinėje sėdintieji net nekrustelėjo. Atvirkščiai, nusisuko.

Arba: trečiame aukšte gyvenantis sveikuolis – interneto pamokytas – jau „galanda“ fotoaparatą: fotografuos į balkoną išlindusį rūkalių. Keiks ir teisybės reikalaus. O mėsos valgytojai pyks ant vegetarų, nes, girdi, tie vaiką badu marina. Todėl reikia tarnyboms įskųsti. Ir dar viena tikėtina tragedija: vyras pamiršo, kad šiandien – jau dvyliktosios sutuoktuvių metinės: net gėlių nepadovanojo. Ne ašaros bus, bus blogiau.
 
Turėtų kas nors ištarti, kad nuo tokio pavardinimo ir tokių neįtikėtinų (ar tikrai neįtikėtinų?) atsitikimų – duok Dieve – kuo toliau atsidurti galėtų. Ir, kad toliau Kaip Nors gyventų. Bet Kaip Nors nepavyks. Nes įkaitusi galva ir suirzusi sąmonė jau tą pačią sekundę ima kurpti keršto planą. O šis paprastas, lietuviškas. Bet minutės ar valandos jam nepakanka. Kankina kaip pagirios: ir antrą, ir trečią dieną. Sujaukia mąstymą. Ir išlenda vienintelis Šitos Valstybės Džiaugsmas: kaip gerai, kad kryžiaus kelius reikia praeiti, norint ginklą įgyti. Jei tas įgijimas būtų nors kiek laisvėlesnis, lietuviškas gatves lavonėliai nuklotų: pralenktume visą Braziliją su jos koronomis.

Niūroka yra tokia Gerovės Valstybės vizija. Tiesa, galite pasitelkti veidrodžio teoriją ir viską matyti atvirkščiai. Ne juokais tai siūlau. Nes, nepamiršdamas savaitraščio specializacijos, tiesiog privalau įspėti: Keršto Troškimas (kitaip jis išverčiamas, kaip Nemokėjimas Atleisti) turi aibę psichosomatinių požymių. Kuomet per ilgai savy laikote pyktį, kortizolio ir adrenalino tikrai prikaupiate. O tai – ne tik nereikalinga raumenų įtampa, skausmai nugaroje ar silpstantis imunitetas. Dar ir širdies ritmas į blogąją pusę kinta bei kraujo spaudimas kyla. Iš čia ir galvos skausmas. Streso paveikti plaukai – silpnučiai.
 
Artritas sako, kad buvote ar esate per mažai mylimas, o dar kita psichosomatinė priemonė nustato net stomatito priežastį: turite nuolatinę širdį draskančią nuoskaudą. O jeigu dar atsisuksite į dažniausią lietuvišką skaudulį - nesantaiką tarp sutuoktinių, prašome žinoti: labiausiai ji kenkia organams, esantiems arčiausia meilės zonų. Vyrams randasi urologinės ligos, moterims ima augti cistos.
Bet čia fiziologiją baigiam. Dabar bus mokslo rašiniuose išskaitytieji patarimai. Kaip visada, tarp jų - ne tik rimti, bet ir naivūs. Kai kurie – gal net juokingi. Bet – jei este tikras šio rašinio adresatas – dabar šypsenos jums labiausia ir reikia.
Žinoma, būsime nuoseklūs. Jei tikrai jaučiatės užgautas, jei jus sužeidė taip, kad net tarkuoti valerijonai nepadeda, jei visa kūryba išgaravusi ir jau dvi savaites tik apie kerštą galvojate, receptų dar minutę teks palūkėti. Nes dabar - bendrosios nuostatos.      

 
Pagrindinis vaistas – nuoskaudas atleisti. Bet tikiu, kad esate bandę, ir, kad žinote, jog tai ne kiekvienam duota. Vaidyba nepadės. Nes dirbtinis šypsnys, kaip ir dirbtinė šviesa ar metalo muzika duos efektą, panašų į tą, kurį duoda haliucinogenai.
Dar kiek į pradžią: kada atsirado nuoskauda? Turbūt kai kieno nors elgesys nesutapo su jūsų lūkesčiais. Raskite laiko jų revizijai: ar pagrįsti jie buvo? Ar logiška tikėtis iš žmogaus to, ko iš jo jau seniai niekas nebesitiki? Pasitikrinkite, ar ne pro rožinius akinius į įžeidėją žiūrėjote.
Tad kaip atsikratyti noro keršyti, savigraužos ir kaip sugrįžti ten, kur (jums taip atrodo) niekada grįžti nebegalėsite? Pirmiausia pasišnekėkit su savim: įtikinkite, kad esate ne auka, o tik vienas įvykio dalyvių. Ir, kad tai - jau yra praeitis. Čia, kaip tuose mano kadais aprašytuose feisbuko komentaruose: piktas jūsų atsakymas išprovokuos naują ataką. Žodinis atleidimas gali būti palaikytas silpnumo požymiu. Geriausia byla yra tyla. Bet vien jos neužtenka: turite įžeidiką dar ir paleisti. Štai buvo jis kažkur šalia – ir nebėra. Ir nebebus! Jau nėra!
 

Svarbi detalė: niekada niekam apie skriaudą nepasakokite. Galva gal palinksės, tarsi pritardami, bet – neužjaus. Nes Lietuvoj linksėti įprasta, o užjausti – ne.
Juokingieji psichologais save vadinančiųjų patarimai. Siūlo įžeidusiajam laišką baisų parašyti. Bet neišsiųsti, o tik kitos dienos vakare darsyk jį pačiam perskaityti. Naudos dvi: pajusite, kur perlenkėte, o jei pradėjo sektis, gal net iš savęs pasijuoksite. Kitas juokingas: surašyti Jam (Jai) skiriamus bjaurius žodžius ir juos sudeginti. Arba iš to laiško laivelį padaryti bei Nemunan nutekinti.

Patarimas, kuris patiko. Pasistenkite jus užgavusįjį-įžeidusįjį pamiršti... tris ar net keturias dienas badaudami. Pažįstu tai išbandžiusį. Kadangi patiko, dabar vis badauja ir badauja. Ir vis geriau jaučiasi.
Žinoma, lengviausia, jei esate tikintis žmogus. Turėtumėt dar atsiminti: Šventasis Petras paklausė: „Viešpatie, kiek kartų turiu atleisti savo broliui, kai jis man vis nusideda? Ar iki septynių kartų?“
„Aš nesakiau, kad iki septynių, - atsiliepė Jėzus. – Sakiau iki septyniasdešimt septynių...“


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica