Kiek vorų jau suvalgėte?

Henrikas Vaitiekūnas
2020-10-12
Sveiki! Tik kuomet visą tekstą perskaitysite, tuomet ir nuspręsite apie ką gi jis: apie mediciną ar apie žurnalistiką? Kaip keista bebūtų, šios dvi gyvenimo sferos šiandien taip susipynė ir supanašėjo, kad - vos lyginti jas pradėjus - apima bejėgiškumo (o dažnokai net ir absurdo) jausmas.
Kiek vorų jau suvalgėte?

Vargšai daktarai: krūviai – didžiuliai, atlyginimai menki. Bet poliklinikų koridoriai ir kabinetai tušti. Nepaisant to, dažnas eskulapas šiemet prie šiltų jūrų atostogavo jau du arba net tris kartus. Žinoma, tarp medikų rasis ir tokiu teiginiu pasipiktinusių.
Bet pasipiktinusių gali atsirasti ir tarp skaitytojų. Nes ne kiekvienas gi suvokia, kad tekstas tiesiog – turi būti. Apie ką nors. O jei rašai apie mediciną, ir žodžiai privalo būti nors šiek tiek panašūs į medicininius. Todėl: kuomet iš rašymo duoną valgančiajam pabosta rašyti apie smegenis jau išgraužusį Covidą, puslapį tenka užpildyti keistomis naujienomis: apie tai, kad, pavyzdžiui, embrionas pirštų atspaudus įgyja tik tuomet, kai trijų mėnesių sulaukia. Arba apie tai, jog kandamoji žandikaulio jėga yra 195 kilogramai. Arba apie tai, kad dar niekam nėra pavykę nusičiaudėti atmerktomis akimis. Kai kam atrodo, kad tai pranešti yra svarbu.
 
Žinoma, atsiras teigiančiųjų, kad būtent tokie rašiniai gyvenimą pagyvina. Kad be keistųjų spaudos teiginių aptarimo vakarais taptų nuobodu virtuvėje. Na, o jei šeimos dar (arba jau) neturi, gal, genialių minčių pasiskaitęs ir mokslo „naujienų“ pasisėmęs, nustebinsi jomis bokalo draugą? Beje, ne visi tie „beveik medicininiai“ rašiniai yra niekalas. Po sekundės įrodysiu, kad keistomis pusiau medicininėmis žiniomis tikrai galite paspalvinti juodai – baltą egzistenciją. Pavyzdžiui.

 
Jei eilinio lietuvaičio paklausite apie skonio pojūčius, 99 proc. paminės, kad tikrai atskiria, kas yra rūgštu, kartu, saldu arba sūru. Ir tik tikras skonio specialistas primins, kad egzistuoja dar ir penktasis – umami skonis. Dietologus jau turbūt papiktinau. Nes umami jiems žinomas, kaip E620 arba E621. O jei dar paprasčiau? Paimkite prisirpusį vyšninį pomidorą. Praskalaukite burną vandeniu. O po to tą pomidorą kramtykite ne mažiau kaip 30 kartų. Kai nurysite, pajusite švelnų skonį burnoje: tokį nei saldų, nei sūrų. Tai ir yra umami. Jo daug yra žaliojoje arbatoje, vytintoje jautienoje. Ir dar bulvėse. Ir dar tune. Jei per daug prisiragausite, turėsite sveikatos problemų. Todėl plačiau apie umami teks pasiskaityti patiems.
Žinias jau praturtinote. Bet čia buvo tik pradžia. Dabar ištraukos iš analogiškų spaudos rašinių: su informacija, kuri kam nors gal ir įdomi. Bet nereikalinga.
 
KUR DĖTI TOKIAS ŽINIAS?
Kaulas yra penkis kartus tvirtesnis už plieną. Moterys mirksi dukart dažniau nei vyrai. Dešinysis plautis sutalpina daugiau oro nei kairysis. Vienintelė kūno dalis neaprūpinama krauju – ragena. Gyvo žmogaus plonoji žarna yra 2,5 metro, o po mirties ji pailgėja iki 6 metrų. Pilietis Ch. Osbornas be perstojo žagsėjo 68 metus. Mūsų organizme yra 30 tūkstančių milijardų (ar nepaprasčiau rašyti 30 trilijonų? – H.V.) raudonųjų kraujo kūnelių. Suaugusiojo žmogaus kūne yra 75 kilometrai nervų. Valgant salierus, sunaudojama daugiau kalorijų nei gaunama iš daržovės. Žmonės, kurie patiria finansinių sunkumų, dvigubai dažniau serga parodontoze. Patikrinti tai sunku. Bet – jei tikrai neturite ką veikti - pabandykite. Tai naudingiau, nei rinkimų debatus per TV žiūrėti. Nes to, ką kandidatai sako, nepatikrinsi. Kaip ir nepatikrinsi, ką „sveikatos rašytojai“ rašo.
 
AR PAVYKS PATIKRINTI?

Kokiu būdu tikrinsite, ar iš tikrųjų ant jūsų galvos auga 100 tūkst. plaukų? Kaip sužinosite, kad iš tiesų per gyvenimą kiekvienas mūsų numeta apie 40 kg suragėjusios odos? Kokiu būdu įrodysite, kad per daugelį metų mūsų organizmas pagamina tiek seilių, kad jų užteks dviems baseinams (nenurodyta, kokio dydžio) pripildyti? Dar: norėčiau sužinoti, kas (ir kokiu būdu) tyrė savo šlapimą po to, kai suvalgė saują salierų. Nes - teigiama rimtoje medicininėje spaudoje - kad būtent salierai stipriai pakeičia šlapimo kvapą. Bet kodėl turėčiau uostyti? Arba štai taip (rimtoje spaudoje) rašoma: jei žmogaus kaulą per naktį mirkysite 6 procentų vandenilio chlorido rūgštyje, tai ryte tą kaulą galėsite surišti į mazgą. O kodėl turėčiau jį surišti? Ir kas atsitiks, jei surišti pasiseks?
O dabar – labiausiai šio rašinio autoriui patikęs vieno leidinio patarimas, kaip sulieknėti: „Jei valandą daužysite galvą į sieną, sudeginsite mažiausia 150 kalorijų...“ O gal geriau netikrinkite?
 
ĮDOMIAUSI: INTYMŪS TYRINĖJIMAI
Pradėsime nuo nekalčiausių. Kad nuspręstų, ar nori toliau susitikinėti su moterimi, vyrui tereikia 15 min. Moteriai – valandos. Apie tai rašo psichoterapeutas. Bet manau, kad jūsų patirtis diktuoja kitokius skaičius. Toliau – jau gražiau: visai rimtai teigiama, kad, jei vyras nusišlapina ant nėštumo testo, ir šis parodo teigiamą rezultatą, reikia skubios pagalbos. Mat vyras galbūt serga sėklidžių vėžiu. Faktą palieku be komentarų ir skubu prie kitų lietuviškos spaudos mediciniškai intymių naujienų. Kiekvieną dieną vyro organizmas pagamina tiek spermos, kad teoriškai visą Žemę jis galėtų apgyvendinti per šešis mėnesius. („No comment!). Toliau: tyrimų metu (2008) nustatyta, kad moterys su didesniais užpakaliukais yra protingesnės nei moterys su mažais... Ir kitas teiginys šalia: 80 proc. moterų kairioji krūtis – didesnė už dešiniąją. (Šį teiginį turbūt lengviausia patikrinti. Tik – kas iš to?).
 
O toliau – jau nepatikrinamas faktas: bučinio metu venas žmogus kitam perduoda 278 bakterijų rūšis. (Žodelių „beveik“, „apytiksliai“ ar „maždaug“ teiginyje nėra. Tik pastaba, kad paduodant ranką tų bakterijų perduodama dar daugiau). Aktualu. Kitas patarimas skirtas jau jaunoms moterims, turinčioms pagyvenusius vyrus: ne brangūs kvepalai ir ne seksualūs rūbai tuos vyresnius įaudrina, - teigia seksologas. Ir pataria prieš intymumo akimirką tiems senoliams patiekti... moliūgų pyragą. Kitas patarimas (visai kitame leidinyje) - apvalesnių formų ponioms: specialisto-neurologo nuomone, kuo labiau vyrai susinervina, tuo putlesnės ponios jiems ima patikti. Taigi, darykite išvadas.
 
Pabaigą tevainikuoja teiginys iš populiaraus lietuviško tinklalapio: gydytojas (tikras gydytojas, ne šarlatanas) skelbia, kad kiekvienas lietuvis vyras kasdien gatvėje pamato bent penkias moteris, su kuriomis norėtų permiegoti. Ir po tokio teiginio klausimas tik vienas: negi taip mažai gražių moterų Lietuvos gatvėse? 
O dabar – tai jau tapo tradicija – APIE PAVADINIMĄ. Rimtas lietuviškas leidinys teigia, kad, jei sulaukėte 50-ties, jau esate netyčia prarijęs bent 8 mažus voriukus. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica