Kiek vorų jau suvalgėte?

Henrikas Vaitiekūnas
2020-10-12
Sveiki! Tik kuomet visą tekstą perskaitysite, tuomet ir nuspręsite apie ką gi jis: apie mediciną ar apie žurnalistiką? Kaip keista bebūtų, šios dvi gyvenimo sferos šiandien taip susipynė ir supanašėjo, kad - vos lyginti jas pradėjus - apima bejėgiškumo (o dažnokai net ir absurdo) jausmas.
Kiek vorų jau suvalgėte?

Vargšai daktarai: krūviai – didžiuliai, atlyginimai menki. Bet poliklinikų koridoriai ir kabinetai tušti. Nepaisant to, dažnas eskulapas šiemet prie šiltų jūrų atostogavo jau du arba net tris kartus. Žinoma, tarp medikų rasis ir tokiu teiginiu pasipiktinusių.
Bet pasipiktinusių gali atsirasti ir tarp skaitytojų. Nes ne kiekvienas gi suvokia, kad tekstas tiesiog – turi būti. Apie ką nors. O jei rašai apie mediciną, ir žodžiai privalo būti nors šiek tiek panašūs į medicininius. Todėl: kuomet iš rašymo duoną valgančiajam pabosta rašyti apie smegenis jau išgraužusį Covidą, puslapį tenka užpildyti keistomis naujienomis: apie tai, kad, pavyzdžiui, embrionas pirštų atspaudus įgyja tik tuomet, kai trijų mėnesių sulaukia. Arba apie tai, jog kandamoji žandikaulio jėga yra 195 kilogramai. Arba apie tai, kad dar niekam nėra pavykę nusičiaudėti atmerktomis akimis. Kai kam atrodo, kad tai pranešti yra svarbu.
 
Žinoma, atsiras teigiančiųjų, kad būtent tokie rašiniai gyvenimą pagyvina. Kad be keistųjų spaudos teiginių aptarimo vakarais taptų nuobodu virtuvėje. Na, o jei šeimos dar (arba jau) neturi, gal, genialių minčių pasiskaitęs ir mokslo „naujienų“ pasisėmęs, nustebinsi jomis bokalo draugą? Beje, ne visi tie „beveik medicininiai“ rašiniai yra niekalas. Po sekundės įrodysiu, kad keistomis pusiau medicininėmis žiniomis tikrai galite paspalvinti juodai – baltą egzistenciją. Pavyzdžiui.

 
Jei eilinio lietuvaičio paklausite apie skonio pojūčius, 99 proc. paminės, kad tikrai atskiria, kas yra rūgštu, kartu, saldu arba sūru. Ir tik tikras skonio specialistas primins, kad egzistuoja dar ir penktasis – umami skonis. Dietologus jau turbūt papiktinau. Nes umami jiems žinomas, kaip E620 arba E621. O jei dar paprasčiau? Paimkite prisirpusį vyšninį pomidorą. Praskalaukite burną vandeniu. O po to tą pomidorą kramtykite ne mažiau kaip 30 kartų. Kai nurysite, pajusite švelnų skonį burnoje: tokį nei saldų, nei sūrų. Tai ir yra umami. Jo daug yra žaliojoje arbatoje, vytintoje jautienoje. Ir dar bulvėse. Ir dar tune. Jei per daug prisiragausite, turėsite sveikatos problemų. Todėl plačiau apie umami teks pasiskaityti patiems.
Žinias jau praturtinote. Bet čia buvo tik pradžia. Dabar ištraukos iš analogiškų spaudos rašinių: su informacija, kuri kam nors gal ir įdomi. Bet nereikalinga.
 
KUR DĖTI TOKIAS ŽINIAS?
Kaulas yra penkis kartus tvirtesnis už plieną. Moterys mirksi dukart dažniau nei vyrai. Dešinysis plautis sutalpina daugiau oro nei kairysis. Vienintelė kūno dalis neaprūpinama krauju – ragena. Gyvo žmogaus plonoji žarna yra 2,5 metro, o po mirties ji pailgėja iki 6 metrų. Pilietis Ch. Osbornas be perstojo žagsėjo 68 metus. Mūsų organizme yra 30 tūkstančių milijardų (ar nepaprasčiau rašyti 30 trilijonų? – H.V.) raudonųjų kraujo kūnelių. Suaugusiojo žmogaus kūne yra 75 kilometrai nervų. Valgant salierus, sunaudojama daugiau kalorijų nei gaunama iš daržovės. Žmonės, kurie patiria finansinių sunkumų, dvigubai dažniau serga parodontoze. Patikrinti tai sunku. Bet – jei tikrai neturite ką veikti - pabandykite. Tai naudingiau, nei rinkimų debatus per TV žiūrėti. Nes to, ką kandidatai sako, nepatikrinsi. Kaip ir nepatikrinsi, ką „sveikatos rašytojai“ rašo.
 
AR PAVYKS PATIKRINTI?

Kokiu būdu tikrinsite, ar iš tikrųjų ant jūsų galvos auga 100 tūkst. plaukų? Kaip sužinosite, kad iš tiesų per gyvenimą kiekvienas mūsų numeta apie 40 kg suragėjusios odos? Kokiu būdu įrodysite, kad per daugelį metų mūsų organizmas pagamina tiek seilių, kad jų užteks dviems baseinams (nenurodyta, kokio dydžio) pripildyti? Dar: norėčiau sužinoti, kas (ir kokiu būdu) tyrė savo šlapimą po to, kai suvalgė saują salierų. Nes - teigiama rimtoje medicininėje spaudoje - kad būtent salierai stipriai pakeičia šlapimo kvapą. Bet kodėl turėčiau uostyti? Arba štai taip (rimtoje spaudoje) rašoma: jei žmogaus kaulą per naktį mirkysite 6 procentų vandenilio chlorido rūgštyje, tai ryte tą kaulą galėsite surišti į mazgą. O kodėl turėčiau jį surišti? Ir kas atsitiks, jei surišti pasiseks?
O dabar – labiausiai šio rašinio autoriui patikęs vieno leidinio patarimas, kaip sulieknėti: „Jei valandą daužysite galvą į sieną, sudeginsite mažiausia 150 kalorijų...“ O gal geriau netikrinkite?
 
ĮDOMIAUSI: INTYMŪS TYRINĖJIMAI
Pradėsime nuo nekalčiausių. Kad nuspręstų, ar nori toliau susitikinėti su moterimi, vyrui tereikia 15 min. Moteriai – valandos. Apie tai rašo psichoterapeutas. Bet manau, kad jūsų patirtis diktuoja kitokius skaičius. Toliau – jau gražiau: visai rimtai teigiama, kad, jei vyras nusišlapina ant nėštumo testo, ir šis parodo teigiamą rezultatą, reikia skubios pagalbos. Mat vyras galbūt serga sėklidžių vėžiu. Faktą palieku be komentarų ir skubu prie kitų lietuviškos spaudos mediciniškai intymių naujienų. Kiekvieną dieną vyro organizmas pagamina tiek spermos, kad teoriškai visą Žemę jis galėtų apgyvendinti per šešis mėnesius. („No comment!). Toliau: tyrimų metu (2008) nustatyta, kad moterys su didesniais užpakaliukais yra protingesnės nei moterys su mažais... Ir kitas teiginys šalia: 80 proc. moterų kairioji krūtis – didesnė už dešiniąją. (Šį teiginį turbūt lengviausia patikrinti. Tik – kas iš to?).
 
O toliau – jau nepatikrinamas faktas: bučinio metu venas žmogus kitam perduoda 278 bakterijų rūšis. (Žodelių „beveik“, „apytiksliai“ ar „maždaug“ teiginyje nėra. Tik pastaba, kad paduodant ranką tų bakterijų perduodama dar daugiau). Aktualu. Kitas patarimas skirtas jau jaunoms moterims, turinčioms pagyvenusius vyrus: ne brangūs kvepalai ir ne seksualūs rūbai tuos vyresnius įaudrina, - teigia seksologas. Ir pataria prieš intymumo akimirką tiems senoliams patiekti... moliūgų pyragą. Kitas patarimas (visai kitame leidinyje) - apvalesnių formų ponioms: specialisto-neurologo nuomone, kuo labiau vyrai susinervina, tuo putlesnės ponios jiems ima patikti. Taigi, darykite išvadas.
 
Pabaigą tevainikuoja teiginys iš populiaraus lietuviško tinklalapio: gydytojas (tikras gydytojas, ne šarlatanas) skelbia, kad kiekvienas lietuvis vyras kasdien gatvėje pamato bent penkias moteris, su kuriomis norėtų permiegoti. Ir po tokio teiginio klausimas tik vienas: negi taip mažai gražių moterų Lietuvos gatvėse? 
O dabar – tai jau tapo tradicija – APIE PAVADINIMĄ. Rimtas lietuviškas leidinys teigia, kad, jei sulaukėte 50-ties, jau esate netyčia prarijęs bent 8 mažus voriukus. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris