Kiek vorų jau suvalgėte?

Henrikas Vaitiekūnas
2020-10-12
Sveiki! Tik kuomet visą tekstą perskaitysite, tuomet ir nuspręsite apie ką gi jis: apie mediciną ar apie žurnalistiką? Kaip keista bebūtų, šios dvi gyvenimo sferos šiandien taip susipynė ir supanašėjo, kad - vos lyginti jas pradėjus - apima bejėgiškumo (o dažnokai net ir absurdo) jausmas.
Kiek vorų jau suvalgėte?

Vargšai daktarai: krūviai – didžiuliai, atlyginimai menki. Bet poliklinikų koridoriai ir kabinetai tušti. Nepaisant to, dažnas eskulapas šiemet prie šiltų jūrų atostogavo jau du arba net tris kartus. Žinoma, tarp medikų rasis ir tokiu teiginiu pasipiktinusių.
Bet pasipiktinusių gali atsirasti ir tarp skaitytojų. Nes ne kiekvienas gi suvokia, kad tekstas tiesiog – turi būti. Apie ką nors. O jei rašai apie mediciną, ir žodžiai privalo būti nors šiek tiek panašūs į medicininius. Todėl: kuomet iš rašymo duoną valgančiajam pabosta rašyti apie smegenis jau išgraužusį Covidą, puslapį tenka užpildyti keistomis naujienomis: apie tai, kad, pavyzdžiui, embrionas pirštų atspaudus įgyja tik tuomet, kai trijų mėnesių sulaukia. Arba apie tai, jog kandamoji žandikaulio jėga yra 195 kilogramai. Arba apie tai, kad dar niekam nėra pavykę nusičiaudėti atmerktomis akimis. Kai kam atrodo, kad tai pranešti yra svarbu.
 
Žinoma, atsiras teigiančiųjų, kad būtent tokie rašiniai gyvenimą pagyvina. Kad be keistųjų spaudos teiginių aptarimo vakarais taptų nuobodu virtuvėje. Na, o jei šeimos dar (arba jau) neturi, gal, genialių minčių pasiskaitęs ir mokslo „naujienų“ pasisėmęs, nustebinsi jomis bokalo draugą? Beje, ne visi tie „beveik medicininiai“ rašiniai yra niekalas. Po sekundės įrodysiu, kad keistomis pusiau medicininėmis žiniomis tikrai galite paspalvinti juodai – baltą egzistenciją. Pavyzdžiui.

 
Jei eilinio lietuvaičio paklausite apie skonio pojūčius, 99 proc. paminės, kad tikrai atskiria, kas yra rūgštu, kartu, saldu arba sūru. Ir tik tikras skonio specialistas primins, kad egzistuoja dar ir penktasis – umami skonis. Dietologus jau turbūt papiktinau. Nes umami jiems žinomas, kaip E620 arba E621. O jei dar paprasčiau? Paimkite prisirpusį vyšninį pomidorą. Praskalaukite burną vandeniu. O po to tą pomidorą kramtykite ne mažiau kaip 30 kartų. Kai nurysite, pajusite švelnų skonį burnoje: tokį nei saldų, nei sūrų. Tai ir yra umami. Jo daug yra žaliojoje arbatoje, vytintoje jautienoje. Ir dar bulvėse. Ir dar tune. Jei per daug prisiragausite, turėsite sveikatos problemų. Todėl plačiau apie umami teks pasiskaityti patiems.
Žinias jau praturtinote. Bet čia buvo tik pradžia. Dabar ištraukos iš analogiškų spaudos rašinių: su informacija, kuri kam nors gal ir įdomi. Bet nereikalinga.
 
KUR DĖTI TOKIAS ŽINIAS?
Kaulas yra penkis kartus tvirtesnis už plieną. Moterys mirksi dukart dažniau nei vyrai. Dešinysis plautis sutalpina daugiau oro nei kairysis. Vienintelė kūno dalis neaprūpinama krauju – ragena. Gyvo žmogaus plonoji žarna yra 2,5 metro, o po mirties ji pailgėja iki 6 metrų. Pilietis Ch. Osbornas be perstojo žagsėjo 68 metus. Mūsų organizme yra 30 tūkstančių milijardų (ar nepaprasčiau rašyti 30 trilijonų? – H.V.) raudonųjų kraujo kūnelių. Suaugusiojo žmogaus kūne yra 75 kilometrai nervų. Valgant salierus, sunaudojama daugiau kalorijų nei gaunama iš daržovės. Žmonės, kurie patiria finansinių sunkumų, dvigubai dažniau serga parodontoze. Patikrinti tai sunku. Bet – jei tikrai neturite ką veikti - pabandykite. Tai naudingiau, nei rinkimų debatus per TV žiūrėti. Nes to, ką kandidatai sako, nepatikrinsi. Kaip ir nepatikrinsi, ką „sveikatos rašytojai“ rašo.
 
AR PAVYKS PATIKRINTI?

Kokiu būdu tikrinsite, ar iš tikrųjų ant jūsų galvos auga 100 tūkst. plaukų? Kaip sužinosite, kad iš tiesų per gyvenimą kiekvienas mūsų numeta apie 40 kg suragėjusios odos? Kokiu būdu įrodysite, kad per daugelį metų mūsų organizmas pagamina tiek seilių, kad jų užteks dviems baseinams (nenurodyta, kokio dydžio) pripildyti? Dar: norėčiau sužinoti, kas (ir kokiu būdu) tyrė savo šlapimą po to, kai suvalgė saują salierų. Nes - teigiama rimtoje medicininėje spaudoje - kad būtent salierai stipriai pakeičia šlapimo kvapą. Bet kodėl turėčiau uostyti? Arba štai taip (rimtoje spaudoje) rašoma: jei žmogaus kaulą per naktį mirkysite 6 procentų vandenilio chlorido rūgštyje, tai ryte tą kaulą galėsite surišti į mazgą. O kodėl turėčiau jį surišti? Ir kas atsitiks, jei surišti pasiseks?
O dabar – labiausiai šio rašinio autoriui patikęs vieno leidinio patarimas, kaip sulieknėti: „Jei valandą daužysite galvą į sieną, sudeginsite mažiausia 150 kalorijų...“ O gal geriau netikrinkite?
 
ĮDOMIAUSI: INTYMŪS TYRINĖJIMAI
Pradėsime nuo nekalčiausių. Kad nuspręstų, ar nori toliau susitikinėti su moterimi, vyrui tereikia 15 min. Moteriai – valandos. Apie tai rašo psichoterapeutas. Bet manau, kad jūsų patirtis diktuoja kitokius skaičius. Toliau – jau gražiau: visai rimtai teigiama, kad, jei vyras nusišlapina ant nėštumo testo, ir šis parodo teigiamą rezultatą, reikia skubios pagalbos. Mat vyras galbūt serga sėklidžių vėžiu. Faktą palieku be komentarų ir skubu prie kitų lietuviškos spaudos mediciniškai intymių naujienų. Kiekvieną dieną vyro organizmas pagamina tiek spermos, kad teoriškai visą Žemę jis galėtų apgyvendinti per šešis mėnesius. („No comment!). Toliau: tyrimų metu (2008) nustatyta, kad moterys su didesniais užpakaliukais yra protingesnės nei moterys su mažais... Ir kitas teiginys šalia: 80 proc. moterų kairioji krūtis – didesnė už dešiniąją. (Šį teiginį turbūt lengviausia patikrinti. Tik – kas iš to?).
 
O toliau – jau nepatikrinamas faktas: bučinio metu venas žmogus kitam perduoda 278 bakterijų rūšis. (Žodelių „beveik“, „apytiksliai“ ar „maždaug“ teiginyje nėra. Tik pastaba, kad paduodant ranką tų bakterijų perduodama dar daugiau). Aktualu. Kitas patarimas skirtas jau jaunoms moterims, turinčioms pagyvenusius vyrus: ne brangūs kvepalai ir ne seksualūs rūbai tuos vyresnius įaudrina, - teigia seksologas. Ir pataria prieš intymumo akimirką tiems senoliams patiekti... moliūgų pyragą. Kitas patarimas (visai kitame leidinyje) - apvalesnių formų ponioms: specialisto-neurologo nuomone, kuo labiau vyrai susinervina, tuo putlesnės ponios jiems ima patikti. Taigi, darykite išvadas.
 
Pabaigą tevainikuoja teiginys iš populiaraus lietuviško tinklalapio: gydytojas (tikras gydytojas, ne šarlatanas) skelbia, kad kiekvienas lietuvis vyras kasdien gatvėje pamato bent penkias moteris, su kuriomis norėtų permiegoti. Ir po tokio teiginio klausimas tik vienas: negi taip mažai gražių moterų Lietuvos gatvėse? 
O dabar – tai jau tapo tradicija – APIE PAVADINIMĄ. Rimtas lietuviškas leidinys teigia, kad, jei sulaukėte 50-ties, jau esate netyčia prarijęs bent 8 mažus voriukus. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Jurgita Syminienė: būti autoritetu sau po dešimties metų

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vedėja, vidaus ligų gydytoja Jurgita Syminienė (33 m....
  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  Pogimdyminė depresija – (ne)išpaikintų mamyčių liga

  „Atrodė iki pilnos laimės gyvenime trūksta tik vaikelio“, - pokalbį pradeda pogimdyminę depresiją išgyvenusi Di...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

  Sveika šeima


  „Studentų maistas“ – ne vaistas

  Ne veltui džiovintų vaisių ir riešutų mišinys pramintas „studentų maistu“. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė sako juose dažnai rasite didelę dozę pridėtinio cukraus (tai, ko reikia kremtant mokslus pernakt). Taigi maišelis riešutų popiet tikrai nėra nekaltas ir sveikuoliškas užkandis, k...

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

  Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
  Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Kas nepažįsta laikrodžių?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica