Galėjo būti. Bet nebuvo...

Henrikas Vaitiekūnas
2020-04-17
Pradžioje tas spaudos konferencijas žiūrėjome kasdien. Net televizinių versijų nebelaukdavome: tiesiai, internetu. Bet po savaitės jos ėmė erzinti. Nes liejosi tik pagąsdinimai visokie. Na, kartais dar išlįsdavo akivaizdus melas: tas, kuriuo buvo bandoma įteigti, kad epidemijai esame geriausiai pasaulyje pasiruošę, ir kad jokių apsaugos priemonių mūsų daktarams netrūksta. (Tikiuosi, kad dar nepamiršote: tas nuolatinis konferencijų Vedėjas vis aiškino, kad ko jau ko, bet veido kaukių mums tikrai nereikia. Nes tik ligoniams jos). O paskui - tas pats ponas! - už vaikščiojimą be kaukės net baudas pažadėjo. Bet už klaidinimą taip ir  neatsiprašė.
Galėjo būti. Bet nebuvo...

O šiandien vėl buvo konferencija. Apie plokštėjančią viruso kreivę. Ir būtent dėl tos kreivės Pagirių kaime gyvenantis diedukas savo bobutei padarė rimtą pareiškimą: girdi, tik saviizoliacija baigsis jis dar įnirtingiau pradės geometriją studijuoti. Nes, kai pagaliau jam pavyko išsiaiškinti, kokios kreivės yra erdvinės, o kokios plokštinės, jis vis dar nesusigaudo, ar kūgis, elipsė, parabolė ir hiperbolė (čia ir yra visos pagrindinės kreivės) gali būti plokštėjančios. Ir dar: ar gali suplokštėti sraigtinės kreivės?
Na, bet geometrinius dieduko rūpesčius palikime diedukui. Eime prie reikalo. Žinau, kad praleidote svarbią ir įdomią televizinę laidą. Ji taip pat buvo apie virusą. Bet, kadangi jūs tos laidos nematėte, jaučiu pareigą apie tai papasakoti.
Laidą vedė patys žinomiausi Lietuvoje vedėjai. Ir šį kartą pasisekė neįtikėtinai: ne jie buvo dėmesio centre. Pasigėrėjimą kėlė medicininis ir žurnalistinis profesionalumas. Ir puikiai sustyguota režisūra bei žaibiškai ekrane besirutuliojantys įvykiai.
 

Tiesa, pati pradžia originalumu nepasižymėjo, nes Pagrindinė Epidemiologė vėl pažėrė tuos pačius skaičius: kiek užsikrėtė, numirė ir pasveiko. Bet keistenybė buvo pasislėpusi jau pačiame pirmajame fakte: sužinojom, kad tuos gąsdinančius skaičius tautai gali pranešti ne tik sveikatos, ir net tik buvęs žemės ūkio ministrai. Epidemiologė iš lapelio paskaityti, pasirodo, taip pat geba. Bet čia tik viena gėlytė: didieji pozityvūs netikėtumai prasidėjo vėliau, kai TV laida įsibėgėjo.
Tiesioginis pasijungimas iš Klaipėdos. Vyr. daktaras su kauke savo kabinete. Meras – taip pat su kauke – merijoje. Ir tada kaukėtiems profsąjungiečiams nepatogu tapo tiesiai į ekraną sakyti, kad Klaipėdoje kaukių trūksta. Problema buvo išspręsta.
 
Vaizdelis Nr. 2. Iš specialiųjų skambučių centro. Plakatas per visą sieną: „Kvalifikuoti specialistai atsakys į bet kokį su virusu susijusį jūsų klausimą!“ Prie atsakymų pulto sėda ne bet kas: pats Prezidentas! Ir – nors garso kažkodėl nesigirdi - vedėjams komentuoti nebereikia: Lietuva mato, koks didžiai kvalifikuotas yra Jo Ekscelencija.
Vaizdelis Nr. 3. Tiesioginis pasijungimas į komiteto posėdį Seime. Prie bendro stalo - geriausieji Lietuvos gydytojai. (Jie net kelias paras plušėjo rengdami pasiūlymus būtent šiam posėdžiui). Vienai iš laidos vedėjų (tai, kurią įpratome matyti su garsiąją Meška ant rankų) pagaliau pavyksta įsiterpti: ji klausia, kada gi pagaliau bus išklausytos garbiųjų medikų rekomendacijos. Posėdžiui pirmininkaujanti ir TV žiūrovams puikiai pažįstama ponia Agnė atsako taip: „Jau pusantros valandos posėdžiaujame, todėl dabar turime ne nuomonių klausytis, o patalpas vėdinti.“
Ir nesvarbu, kad tie garbingi daktarai posėdį palieka taip ir nesužinoję ko buvo kviesti. Daug svarbiau tai, kas asmeniniu Seimo Agnės pavyzdžiu buvo parodyta kvapą užgniaužusiai Lietuvai: patalpas šiuo sunkiu laiku vėdinti yra ypač svarbu. Puikus reportažas!
 
Vaizdelis Nr. 4. Tiesioginis pokalbis su virusą iš Dominikos į Lietuvą parsivežusiu ir jau jį išsigydžiusiu ponu Mantu. Ponas Mantas džiaugiasi išgijęs: sakosi pretenzijų nebeturįs. Susimąsto tik po kito žurnalistų klausimo: „Ar papasakojo kas nors jums, kaip reikia po viruso, t.y. jau persirgus gyventi?“ Ir tuomet paaiškėja, kad šita problema niekam šalyje nerūpi. Kad šito net per garsiąsias spaudos konferencijas gudrieji žurnalistai nė karto nepaklausė. Nors aštrių klausimų būta: vienas „intelektualusis“ sugebėjo užduoti ypatingo bukumo klausimą: „Sakykite, ar nereikėtų statybose dezinfekuoti plytų?..“
Visam tos puikiosios TV laidos (kurią praleidote, kurios nepamatėte) turiniui atpasakoti reikėtų didesnės laikraščio skilties. Bet turiu tik tiek, kiek Redaktorė davė.
Tad dabar greitomis prašuoliuosiu pro keletą toje laidoje buvusių ir gal bent ateityje jus sudominsiančių momentų. Esminiais pavadinčiau keistus (tačiau logiškai pagrįstus) klausimus. Jei tiksliau – atsakymus: nes klausimą būtent iš atsakymo ir suprasite.

 
Be detalesnio paaiškinimo, bet TV žiūrovams informacija svarbi: jei šiandien apie bet kokį karščiavimą kalba pasisuka, rinkitės ne ibuprofeną, bet paracetamolį.
Antibiotikai (jokie!) imuniteto nestiprina.
Apie kraują. Išvadas, žinoma, pasidarysite patys, bet kraujo grupių statistika yra tokia: tarp COVID-19 susirgusiųjų, ketvirtos kraujo grupės žmonės kol kas sudaro 10,03 proc., tarp pirmą kraujo grupę turinčiųjų ligonių yra 25,8 proc., „trečiokų“ – 26,42 proc. Atsargiausiems reikėtų būti antros kraujo grupės turėtojams: jų tarp užsikėtusiųjų – 37, 75 procento.

Patarimai, apie kuriuos lig šiolei mažiausiai kalbėta: nepamirškite neliesti ranktūrių laiptinėse ir nesiramstykite, jei tokią galimybę turite, į lifto sienas.
Rankų dezinfekcijai tinka ne tik skystas ar kietas muilas, bet ir indų ploviklis.
Ir apie mirtingumą. Kaip jūs manote, kas lėmė, kad Vokietijoje jis vos didesnis nei 0,3 proc., o Italijoje siekia bemaž 9 proc.? Viską lemia medicininės pagalbos suteikimo greitis. Tad jūsų išvados apie Lietuvą neturėtų būti labai blogos.
 
O dabar apie tai, kas į tą TV laidą nesutilpo. Laiku reportažo (apie prostitučių ir benamių profilaktiką) nespėjo paruošti „TV pagalbos“ bei „Farų“ brigados. Pažymėjimo, kam atstovauja, nepateikė ir todėl į studiją nebuvo įleistas Skirmantas Malinauskas. Tiesa, retorinį klausimą jis spėjo pateikti: paklausė, kodėl tokioje svarbioje laidoje nėra pagrindinio komunikatoriaus - sveikatos apsaugos ministro.
Atsakymą ponui Skirmantui davėme: pagaliau išaušo diena, kuomet ministras ėmė dirbti ne svetimų jam paskirtą, o savo tiesioginį darbą.
Čia ir pabaiga. Liko tik klausimėlis: kaip manote, ar išvis buvo etery tokia TV laida? Darsyk žvilgtelėkit į pavadinimą...
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris