Dingo žmogus

Henrikas Vaitiekūnas
2018-10-30
Istorija nemaloni. Žmogus dingo ir niekas jo nesuranda. Na, o jei kalbėtume iš esmės, situacija yra gerokai blogesnė, nei įsivaizduojate. Pasirodo, to žmogaus niekas ir neieško. Nei policija, nei žmona, nei darbdavys. Yra dar ir kitas sunkiai protu suvokiamas dalykas: didžioji populiacijos dalis (tarp kurių yra ir mūsų skaitytojų) net nežino, kad tas žmogus ėmė ir prapuolė.
Dingo žmogus

O dabar paklausiu Jūsų apie ...Singapūrą. Ar įsivaizduojate, kurioj pasaulio daly ta sala (tas miestas ir ta valstybė) yra? Ar žinote, kas ją valdo? Ir ar esate girdėję, kad tuomet, kai Lietuvoje kūrėsi Sąjūdis, dulkėtais ir kreivais tos valstybės keliais važinėjo tik jaučių traukiami vežimai? Praplečiu jūsų žinias: dabar šalis išraižyta autostradomis, ir jomis švilpia (vidutinis greitis – 160 km per valandą) patys moderniausi X klasės „Mercedes-Benz“.
 
Kas gi verčia mus išvesti paralelę tarp nežinion prasmegusio Lietuvos piliečio ir mums mažai žinomos šalies – Singapūro? Ogi keistas ir niekuo nepaaiškinamas sutapimas: lygiai prieš tris savaites vienoje Klaipėdos senamiesčio kavinių šio rašinio autorius, visiškai ateities nenumatydamas, su tuo nūnai pradingusiu piliečiu ramiai gėrė kavą ir plepėjo apie... Singapūrą. Na, ne tik apie Singapūrą: dar šiek tiek apie ekstremalų Lietuvos gydytojų darbą.
Pilietis buvo pavargęs. Nes ką tik baigėsi budėjimas skubios pagalbos skyriuje. O kad dar aiškiau būtų, pranešiu, kad tas pusamžis pradingėlis, tas Daktaras dirba, kaip ir kiti Lietuvos daktarai: turi 1,75 etato.
 
- Žinai, Henrikai, - sakė man, - jėgelių dar tikrai pakanka. Gėda pasakyti, bet ir pinigų netrūksta. Automobilis apynaujis. Butas sutvarkytas ir žmona aprengta. Vaikai į mokslus išleisti. Bet atsibodo: ne fizinis, o dvasinis nuovargis kankina. Morališkai pavargau.
Pasakiau, kad daktarą suprantu. Kad jau ir pats esu pakankamai prisiklausęs apie stresą bei nuolatinį chaosą, tvyrančius bet kuriame Lietuvos skubiosios medicininės pagalbos skyriuje. Bet daktaras nelinkęs pritarti: tyli. O paskui ištaria žodžius, kuriuos šiandien (kai jis nežinia, kur dingęs) bandau suvokti kitaip:

- Žinai, Henrikai, žmonės valdo tvarką. O stiprūs žmonės – valdo chaosą. Jį galima suvaldyti. Bet tik - ne nuolat. Per mėnesį – dvylika naktinių budėjimų. Po kiekvieno budėjimo – iškart kitas darbas (H.V. neklausia, bet ima įtarti, kad tai – konsultacinė poliklinika).
 
- Kas, daktare, po to?
- Po to – vizitas pas kolegą kardiologą, kuris sako: „Kol nesutvarkysit darbo ir poilsio režimo, jūsų kraujospūdžio šuolių aš „neperdengsiu“ jokiais vaistais...“ 
(Dabar ilgą to pokalbio dalį prie kavos turime praleisti: netilps. Bet reziume yra toks: žurnalistas daktarui bando įteigti, kad reikėtų keisti darbo vietą: girdi, yra medicinoje ir ramesnių užutėkių. Daktaras (turiu priminti, kad šiandien vis dar nežinom, kur jis prapuolė) praneša, kad aš ne taip jį supratęs. Ir kalba apie pašaukimą bei nepaprastai gerą jausmą po to, kai pavyko ligoniui padėti. „Tada jaučiuosi prasmingai“, - sako daktaras).
 
- Pakalbėkim dar apie ekstremaliausią – priėmimo skyrių. Kartais užeinu į jį tarnybiniais reikalais, o ten – nė vieno paciento. Tyla ir ramybė.
- Bet nežinai, kas bus po penkiolikos minučių, - sako daktaras. –„Atsigulė“ ant šono turistinis autobusas – ir turime dvidešimt pacientų. Visus vienu metu! Visada esam tam pasiruošę. Yra ir technikos, ir žmonių resursų.
- Viskas puiku! Chaosui neliko vietos!
- Kai situacijos negali pakeisti, dirbam kaip laikrodis. Ir visi žino, ką ir kada daryti. O štai, kai to ant šono „atsigulusio“ autobuso nėra, tai kažkas už mus pradeda planuoti. Įdedama itin daug žmogiškų, finansinių ir kitokių išteklių, kad toji ekstremalioji mūsų tvarka į šipulius subyrėtų. Kalbu apie pacientų srautų reguliavimą.

- ???
- Tą reguliavimą galima išspręsti vienu ministro įsakymo sakiniu: „Atvykimas į priėmimo skyrių yra mokamas“. Suma turėtų būti minimali, nedidelė. Bet būtent ji „nuimtų“ 80 procentų pacientų. Pavyzdžiui, Australijoje, „greitosios“ iškvietimas kainuoja apie 200 vietinių dolerių (apie 130 eurų). Mūsų sumos turėtų būti bent dešimt kartų mažesnės.
- Bet, daktare, ar neatsitiks taip, kaip kažkada „Dviračio žinios“ rodė: mokesčio paprašys ir policininkai, ir ugniagesiai?

- Jei į jūsų degantį namą JAV atvyks ugniagesiai, pirmas klausimas, kurį išgirsite bus „Ar namas apdraustas“? Jei nedraustas, tuomet vandeniu lies tik šalia esančius pastatus: kad ugnis nesiplėstų...
 
Jei jau apie ugnį ir degėsius ėmėme kalbėti, dar keletas pamąstymų visiškai panašia tema. „Perdegimo“ sindromą (jis atsiranda dėl profesinių nesėkmių, depersonalizacijos ar nepasitenkinimo darbu) sakosi jaučiantys apie 70 procentų Lietuvos gydytojų. Tai nieko gero nežadantis ir kažkodėl vis dar nutylimas ženklas.
Negi tikimės stebuklo, panašaus į Sigapūro efektą?
Prisipažinsiu: iki susitikimo su Nežinia Kur Dingusiu Daktaru apie tą efektą buvau mažai girdėjęs. O jis – papasakojo.
- Kuomet prieš keletą dešimtmečių atsilikusi Azijos valstybėlė nusprendė, kad metas stotis ant kojų, pirmoji užduotis buvo visiškas korupcijos išnaikinimas. Pradėta nuo aukščiausių valdžios ešalonų. Ir kalėjime atsidūrė net artimiausi prezidento giminės.
 

Antra: atviros durys smulkiąjam verslui (Klaipėdoje į kalėjimą reikėtų pasodinti žmones, pastačiusius „Akropolį“ miesto centre. Jo vieta užmiestyje, - sako daktaras. – O senamiestyje turėtų karaliauti mažų kavinukių savininkai, mūsų buities tvarkytojai.
 
Trečia: lengvatiniai mokesčiai užsienio investuotojams.
- O sveikatos apsauga? – klausiu.
- Sveikatos apsauga Lietuvoje tikrai būtų gera, jei sveikatos negraužtų,- sako daktaras. Ir priduria, kad čia jis – tik apie save ir savo mylimą darbą.
- Dirbt ar ilsėtis važiuojate į užsienį? – klausiu jo.
- Protingai gyventi, - sako daktaras.

To daktaro pavardės – mūsų abipusiu susitarimu - negaliu nurodyti. Nes dingusiu iš Lietuvos jis bus paskelbtas tik sausį, kuomet Anoj Šaly galutinai bus sutvarkyta licencija.
- Neklausiau apie atlyginimą, daktare. Turbūt uždirbsit triskart daugiau?
- Apie penketą kartų, - sako jis. – Bet ne tai svarbiausia.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica