Dėl sveikatos apsaugos biurokratų neveiklumo tuberkuliozės formos gydymo rezultatai Lietuvoje – prasčiausi ES

Linas Balsys
2016-02-05
Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Lino Balsio įsitikinimu, Skuode, toje pačioje mokykloje užfiksuoti net keli tuberkuliozės atvejai dar kartą atvėrė įsisenėjusią Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos žaizdą ir valstybės institucijų nesugebėjimą tinkamai pažaboti šios ligos. 

Dėl sveikatos apsaugos biurokratų neveiklumo tuberkuliozės formos gydymo rezultatai Lietuvoje – prasčiausi ES

„Pastaruosius trylika metų, kai veikia esama ir Sveikatos apsaugos ministerijos įvardijama kaip „sėkminga“ kovos su tuberkulioze praktika, sergančiųjų atvira forma ir naujai užsikrečiančių vaistams atsparia tuberkuliozės bakterija grėsmingai daugėja. Vienas sergantis atvira tuberkuliozės forma užkrečia apie 30 sveikų žmonių. Didžiausia problema, kad visuomenėje apstu asmenų, kurie sirgdami visuomenei pavojinga tuberkuliozės forma vengia gydymo ir tampa vaikščiojančiais ligos židiniais, galinčiais užkrėsti sveikus žmones bet kur: gatvėje, parduotuvėje, viešajame transporte, mokykloje“,  – sakė L.Balsys. 
 
L.Balsys Seime yra pateikęs įstatymo pataisas dėl efektyvesnio tuberkulioze sergančių ligonių gydymo. Šiomis pataisomis siekiama priverstinai gydyti itin užkrečiama, atvira tuberkuliozės forma sergančius ir piktybiškai gydymo vengiančius asmenis. Nors Seimas šiam įstatymui po pateikimo pritarė, tačiau jis užkliuvo Sveikatos apsaugos ministerijai. Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė viešai teigė, kad situacija, susijusi su tuberkuliozės gydymu Lietuvoje, nėra tragiška. Įstatymas Seimo pavasario sesijoje dar turės būti svarstomas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete, po kurio vėl bus grąžintas balsavimui į Seimą. 
 
„Užmerktos Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų akys prieš šios ligos pavojų privedė prie to, ką turime dabar. Mažų mažiausiai nekompetentingai atrodo nematymas ar nenorėjimas pripažinti šiandien Lietuvoje esamos itin prastos situacijos, susijusios su tuberkulioze sergančių ligonių gydymu. Viena didžiausių problemų, kurią ignoruoja sveikatos apsaugos biurokratai, kad  tuberkuliozė pagal dabar galiojančią tvarką yra tik apgydoma, o ne išgydoma. Jei pasaulyje sergamumas itin atsparia vaistams tuberkulioze mažėja, tai Lietuvoje šie rodikliai išlieka vieni didžiausių Europos Sąjungoje. Negi Sveikatos apsaugos ministerijai tai atrodo ne tragiška?“, – teigė L. Balsys. 
 
Naujausi duomenys rodo, kad itin vaistams atsparios tuberkuliozės formos, kuri išsivysto nesigydant, netinkamai gydantis, atvejų ES daugiausia yra registruota Lietuvoje. Šias rodikliais Lietuva jau pralenkė ir Rumuniją, kuri iki tol ilgai šioje srityje buvo liūdnoji lyderė.
 
Europos Sąjungoje itin atsparia vaistams tuberkuliozės forma  iš viso registruoti 169 tokie atvejai, iš jų 47 – Lietuvoje, 44 – Rumunijoje. Taip pat Lietuva ir Rumunija išsiskiria iš kitų ES valstybių ir prastais šios formos tuberkuliozės gydymo rezultatais. Jei ES sergančiųjų išgydymo sėkmės vidurkis per 36 mėnesių gydymo laikotarpį siekė 25,9 proc., Lietuvoje jis buvo vos 6 proc.  Iš 50 šia tuberkuliozės forma sirgusių ligonių per 3 metus trukusį gydymą tik 3-jų gydymas buvo sėkmingas.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

   Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

   Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
   Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

   Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

   Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveika šeima


   Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

   Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   PAR virusas griebė už gerklės

   Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Informacijos disbalansas
   Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica