Esame visažiniai. Ir todėl niekas mums nenurodinės ir nepatars, už ką balsuoti. Bet kitas klausimas – daug juokingesnis: kokius paukščius, neskaitant balandžio, varnos, žvirblio ir šarkos, dar pažįstate? Ir, ar atskirsit miške juodalksnį nuo baltojo alksnio? Sakote, kad nebūtina žinoti? O reikėtų: nes du pastarieji augalėliai – nuodingi ir pavojingi.
Kiek ne laiku pamąstymai. Gal pavasariui labiau tiktų. Tačiau kada gi, jei ne dabar, orams gerokai surudenėjus, imame į namus tempti buitį pagražinančias ir galvas praskaidrinančias šakeles, gėlytes, viržius ir... paviržius. (Pasitikrinkite, ar žinote, ką tas „paviržis“ reiškia. Žodis reiškia žolę, augančią šalia vandenų ar pelkių.)
Temon įsisukti siūlau iš lėto: pradedant nuo to, kokie augalėliai MŪSŲ SVEIKATAI yra naudingi, reikalingi ir padedantys be piliulių pasveikti.
Bazilikas – ne tik prieskonis, bet ir antivirusinis vaistas, galintis padėti, jei užėdė pūslelinė ar kankina hepatitas B. (Receptukas: užpilti verdančiu vandeniu, po 15-20 minučių nukošti, gerti po pusę stiklinės triskart per dieną).
Pienių arbatos (neprisirinkusiems padės vaistinės) gydo inkstus ir šlapimo takus, stiprina imunitetą, gerina odą. (Vartojantiems ir kitus vaistus – pasitarti su gydytoju).
Mūsų seneliai sakė, kad yra žolytė, padedanti nuo 99 ligų. Tai – jonažolė. Šiomis dienomis padės nemėgstantiems naujosios šventės – šiurpnakčio. Mat saugo nuo burtų ir kvailysčių.
Aišku, šiltuoju metu jums į galvą nešovė prisirinkti dilgėlių (čia apie dilgėlių sėklas). Bet ir jų vaistinėje rasit. Kažkodėl maža informacijos apie tai, kad jos padeda atsigauti po chemoterapijų (bet ir čia reikia tartis su daktarais). O jei ant šaukštelio galo pabertas sėklas dėsit tiesiai į burną, bus geriausias maistas smegenims.
Atskiro rašinio reikėtų Jo Didenybei Pelynui. Atkreipiu dėmesį, kad vokiškai ta žolė vadinasi vermutas! Pelyne – visi B grupės vitaminai, krūva antioksidantų. Ir cinkas, ir bromas, ir jodas, selenas, magnis. Ir kalcis. Bet ir pelyno NORMĄ reikia žinoti!
Mūsų seneliai sakė, kad yra žolytė, padedanti nuo 99 ligų. Tai – jonažolė. Šiomis dienomis padės nemėgstantiems naujosios šventės – šiurpnakčio. Mat saugo nuo burtų ir kvailysčių.
Bet, kaip iš rašinio pavadinimo matote, šiandien norim šnekėti ne tik apie gerąjį poveikį. Dar norim jus nuo visokių neteisingumų apsaugoti.
Alijošius. Moksliškiau – alavijas. Mediciniškai itin naudingas augalas. Bet šiandien apie tai, jog ne vienam jis yra ne tik odą sudirginęs, bet ir skrandį sugadinęs ar bent privertęs kas 10 minučių tualetan bėgioti. Alavijuje esančios medžiagos gali pakenkti kepenims ir inkstams. Sąveikauja su vaistais. Toksiškas naminiams gyvūnams.
Beveik analogiškas alijošiui yra ir gebenės poveikis. Ypač nuodingi vaisiai. Ne viename lietuviškame leidinyje šitas kambarinis augalas pristatomas, kaip nuo bakterijų ar grybelių patalpas idealiai valantis.
Tai, kas pasakyta apie alaviją ir gebenę puikiai tinka dar vienai populiarių Lietuvoje gėlių rūšiai – pelargonijai. Bet nenorime būti nuobodūs, todėl šokame prie kiek „linksmesnės“ gėlės – difenbachijos. Lietuvoje šeimininkės augina apie 30 difenbachijos rūšių. Tinka ir nedideliam vazonėliui, bet gali išaugti ir per 2 metrus. Gražios ir neišrankios. Tik, pasirodo, mūsų močiutės ją vadindavo... vienatvės gėle. Sako, kad šeimose, kur difenbachijos auga, skatinama vyriškio neištikimybė. Provokuojami konfliktai. Vyrai nuo tos gėlės, teigiama, patiria potencijos problemų. Bet net ir tai dar ne didžiausia bėda: difenbachijos, girdi, blokuoja piniginius srautus, pradangina turtus ir skatina nedarbą. Neįsivaizduoju, kam ir kada toji gėlelė taip užkliuvo ir kas ją prakeikė...
Atsipūskim. Dabar pavardinsiu pačias nuodingiausias Lietuvos žoles (gėles). Esu garantuotas, kad daugelio jų nepažįstate ir pavadinimų nežinote. Bet yra knygos, internetas ir... artėjanti žiema. Šios trys sąlygos leis, kad pavasarį sutiktumėte stipriai „pasikaustę“ ir žiniomis besipuikuojantys. Nes smagu gi draugams, su jumis susiruošusiems į iškylą, pranešti, kad visos paprastojo kukmedžio dalys, išskyrus raudonas jo uogas, gali sukelti širdies sustojimą. Arba Vilniaus gatvėje pakalnutes iš močiutės perkančiai poniai pasakyti, kad šioji gali būti mirtina, jeigu ją... suvalgysime. Mirtinai pavojingi yra ir nuodingasis čemerys, ir egliabudė, ir paprastoji rusmenė...
Amžius, kuriame gyvename (ir valstybė, kurioje vieni kitiems dovanojame gėles) suteikia galimybę nebežiūrėti į kalendorių. Vakar ties kapinaitėmis mačiau pardavinėjamas gražiąsias lelijas. Ir šiltnamiuose jos dabar auga. Ir atvežtos – kaip ką tik nuskintos. Ne vienas mūsų, ypač gražiosios ponios, kartais jas labiau, nei rožes vertina. O kai paskaičiau, sužinojau, kad ir šiandien LT galima rasti daugiau nei 60 rūšių lelijų. Ir dar perskaičiau, kad lelijų kvapais (arba iš lelijų pagamintais preparatais) gydoma ir antra tiek ligų bei negalavimų: nuo konjuktyvito iki sutrikusių mėnesinių, nuo odos dėmių iki kepenų ar blužnies sutrikimų. O kadaise iš lelijų buvo pinami ir ypatingos galios turintys vainikai, kurie esą „suminkštindavo“ įtemptus nervus. Bet vanduo, kuriame buvo pamerktos lelijos gali būti toksiškas jūsų gyvūnams ir... kitiems augalams. Kaltinamos tos gėlės kartais ir dėl apetito praradimo, ir dėl mieguistumo.
Tam tikrą dalį gėlyčių ir žolyčių piktokai aprašius ima sąžinė graužti: ne viskas gi mūsų pasaulyje taip pavojinga ir nenaudinga. Yra gi net apybaisėmis dienomis kviečiančių įžiūrėti gerovės valstybę ten, kur niekuomet – tą visi žino – jos nebus. Ir gėlių pasaulyje optimizmo gali rasti: čia kai mes apie tai, jog knygos moko, jog neradęs tikro svogūno, vietoje jo sriubon gali įdėti ir... tulpės svogūnėlį. Dar knygos sako, kad kažkur Europoje (ne pas mus, nors LT yra Europoje ir čia auga apie 50 šventgaršvės rūšių) žolelė šventgaršvė vartojama virškinimo procesams reguliuoti. Kai kurie lietuvaičiai prie savo kompiuterių lėkštutėn paberia kaštonų: girdi, jie sugers elektromagnetinę spinduliuotę. Bet, jei analogiško rimtumo prancūzišką knygą paskaitai, ten randi, kad tokią spinduliuotę kur kas geriau sugeria ant dažno lietuvio palangės stovinti gėlė anturis. Mes apie tai nežinom. Nes netikrinom. Tačiau šventą tiesą diktuoja ir lietuviška patirtis: jei nušluostėte nuo anturio dulkes, iškart nusiplaukite rankas. Nes nematomos augalo dalelės gali stipriai paveikti regėjimą. Pabaigoje – prizas iki galo paskaičiusiems.
Apsisaugoti nuo gripo ir kitų virusinių ligų šiuo pavojingu metu jums padės 25 pelyno ekstrakto lašai, ištirpinti stiklinėje vandens. Triskart per dieną!
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!