Blo­gos gė­ly­tės, ne­ge­ros žo­ly­tės

Henrikas Vaitiekūnas
2024-11-04
Esa­me vi­sa­ži­niai. Ir to­dėl nie­kas mums ne­nu­ro­di­nės ir ne­pa­tars, už ką bal­suo­ti. Bet ki­tas klau­si­mas – daug juo­kin­ges­nis: ko­kius paukš­čius, ne­skai­tant ba­lan­džio, var­nos, žvir­blio ir šar­kos, dar pa­žįs­ta­te? Ir, ar at­skir­sit miš­ke juod­alksnį nuo bal­to­jo alks­nio? Sa­ko­te, kad ne­bū­ti­na ži­no­ti? O rei­kė­tų: nes du pas­ta­rie­ji au­ga­lė­liai – nuo­din­gi ir pa­vo­jin­gi.
Blo­gos gė­ly­tės, ne­ge­ros žo­ly­tės

Kiek ne lai­ku pa­mąs­ty­mai. Gal pa­va­sa­riui la­biau tik­tų. Ta­čiau ka­da gi, jei ne da­bar, orams ge­ro­kai su­ru­de­nė­jus, ima­me į na­mus temp­ti bui­tį pa­gra­ži­nan­čias ir gal­vas pra­skaid­ri­nan­čias ša­ke­les, gė­ly­tes, vir­žius ir... pa­vir­žius. (Pa­si­tik­rin­ki­te, ar ži­no­te, ką tas „pa­vir­žis“ reiš­kia. Žo­dis reiš­kia žo­lę, au­gan­čią ša­lia van­de­nų ar pel­kių.)

Te­mon įsi­suk­ti siū­lau iš lė­to: pra­de­dant nuo to, ko­kie au­ga­lė­liai MŪSŲ SVEIKATAI yra nau­din­gi, rei­ka­lin­gi ir pa­de­dan­tys be pi­liu­lių pa­sveik­ti.
Ba­zi­li­kas – ne tik prie­sko­nis, bet ir an­ti­vi­ru­si­nis vais­tas, ga­lin­tis pa­dė­ti, jei už­ėdė pūs­le­li­nė ar kan­ki­na he­pa­ti­tas B. (Re­cep­tu­kas: už­pil­ti ver­dan­čiu van­de­niu, po 15-20 mi­nu­čių nu­koš­ti, ger­ti po pu­sę stik­li­nės tri­skart per die­ną).

Pie­nių ar­ba­tos (ne­pri­si­rin­ku­siems pa­dės vais­ti­nės) gy­do inks­tus ir šla­pi­mo ta­kus, stip­ri­na imu­ni­te­tą, ge­ri­na odą. (Var­to­jan­tiems ir ki­tus vais­tus – pa­si­tar­ti su gy­dy­to­ju).

Mū­sų se­ne­liai sa­kė, kad yra žo­ly­tė, pa­de­dan­ti nuo 99 li­gų. Tai – jo­na­žo­lė. Šio­mis die­no­mis pa­dės ne­mėgs­tan­tiems nau­jo­sios šven­tės – šiur­pnak­čio. Mat sau­go nuo bur­tų ir kvai­lys­čių.

Aiš­ku, šil­tuo­ju me­tu jums į gal­vą ne­šo­vė pri­si­rink­ti dil­gė­lių (čia apie dil­gė­lių sėk­las). Bet ir jų vais­ti­nė­je ra­sit. Kaž­ko­dėl ma­ža in­for­ma­ci­jos apie tai, kad jos pa­de­da at­si­gau­ti po che­mo­te­ra­pi­jų (bet ir čia rei­kia tar­tis su dak­ta­rais). O jei ant šaukš­te­lio ga­lo pa­ber­tas sėk­las dė­sit tie­siai į bur­ną, bus ge­riau­sias mais­tas sme­ge­nims.

At­ski­ro ra­ši­nio rei­kė­tų Jo Di­de­ny­bei Pe­ly­nui. At­krei­piu dė­me­sį, kad vo­kiš­kai ta žo­lė va­di­na­si ver­mu­tas! Pe­ly­ne – vi­si B gru­pės vi­ta­mi­nai, krū­va an­ti­ok­si­dan­tų. Ir cin­kas, ir bro­mas, ir jo­das, se­le­nas, mag­nis. Ir kal­cis. Bet ir pe­ly­no NORMĄ rei­kia ži­no­ti!

Mū­sų se­ne­liai sa­kė, kad yra žo­ly­tė, pa­de­dan­ti nuo 99 li­gų. Tai – jo­na­žo­lė. Šio­mis die­no­mis pa­dės ne­mėgs­tan­tiems nau­jo­sios šven­tės – šiur­pnak­čio. Mat sau­go nuo bur­tų ir kvai­lys­čių.

Bet, kaip iš ra­ši­nio pa­va­di­ni­mo ma­to­te, šian­dien no­rim šne­kė­ti ne tik apie ge­rą­jį po­vei­kį. Dar no­rim jus nuo vi­so­kių ne­tei­sin­gu­mų ap­sau­go­ti.
Ali­jo­šius. Moks­liš­kiau – ala­vi­jas. Me­di­ci­niš­kai itin nau­din­gas au­ga­las. Bet šian­dien apie tai, jog ne vie­nam jis yra ne tik odą su­dir­gi­nęs, bet ir skran­dį su­ga­di­nęs ar bent pri­ver­tęs kas 10 mi­nu­čių tu­a­le­tan bė­gio­ti. Ala­vi­ju­je esan­čios me­džia­gos ga­li pa­kenk­ti ke­pe­nims ir inks­tams. Są­vei­kau­ja su vais­tais. Tok­siš­kas na­mi­niams gy­vū­nams.

Be­veik ana­lo­giš­kas ali­jo­šiui yra ir ge­be­nės po­vei­kis. Ypač nuo­din­gi vai­siai. Ne vie­na­me lie­tu­viš­ka­me lei­di­ny­je ši­tas kam­ba­ri­nis au­ga­las pri­sta­to­mas, kaip nuo bak­te­ri­jų ar gry­be­lių pa­tal­pas ide­a­liai va­lan­tis.

Tai, kas pa­sa­ky­ta apie ala­vi­ją ir ge­be­nę pui­kiai tin­ka dar vie­nai po­pu­lia­rių Lie­tu­vo­je gė­lių rū­šiai – pe­lar­go­ni­jai. Bet ne­no­ri­me bū­ti nuo­bo­dūs, to­dėl šo­ka­me prie kiek „links­mes­nės“ gė­lės – di­fen­ba­chi­jos. Lie­tu­vo­je šei­mi­nin­kės au­gi­na apie 30 di­fen­ba­chi­jos rū­šių. Tin­ka ir ne­di­de­liam va­zo­nė­liui, bet ga­li iš­aug­ti ir per 2 met­rus. Gra­žios ir ne­iš­ran­kios. Tik, pa­si­ro­do, mū­sų mo­čiu­tės ją va­din­da­vo... vie­nat­vės gė­le. Sa­ko, kad šei­mo­se, kur di­fen­ba­chi­jos au­ga, ska­ti­na­ma vy­riš­kio ne­iš­ti­ki­my­bė. Pro­vo­kuo­ja­mi kon­flik­tai. Vy­rai nuo tos gė­lės, tei­gia­ma, pa­ti­ria po­ten­ci­jos pro­ble­mų. Bet net ir tai dar ne di­džiau­sia bė­da: di­fen­ba­chi­jos, gir­di, blo­kuo­ja pi­ni­gi­nius srau­tus, pra­dan­gi­na tur­tus ir ska­ti­na ne­dar­bą. Ne­įsi­vaiz­duo­ju, kam ir ka­da to­ji gė­le­lė taip už­kliu­vo ir kas ją pra­kei­kė...

At­si­pūs­kim. Da­bar pa­var­din­siu pa­čias nuo­din­giau­sias Lie­tu­vos žo­les (gė­les). Esu ga­ran­tuo­tas, kad dau­ge­lio jų ne­pa­žįs­ta­te ir pa­va­di­ni­mų ne­ži­no­te. Bet yra kny­gos, in­ter­ne­tas ir... ar­tė­jan­ti žie­ma. Šios trys są­ly­gos leis, kad pa­va­sa­rį su­tik­tu­mė­te stip­riai „pa­si­kaus­tę“ ir ži­nio­mis be­si­pui­kuo­jan­tys. Nes sma­gu gi drau­gams, su ju­mis su­si­ruo­šu­siems į iš­ky­lą, pra­neš­ti, kad vi­sos pa­pras­to­jo kuk­me­džio da­lys, iš­sky­rus rau­do­nas jo uo­gas, ga­li su­kel­ti šir­dies su­sto­ji­mą. Ar­ba Vil­niaus gat­vė­je pa­kal­nu­tes iš mo­čiu­tės per­kan­čiai po­niai pa­sa­ky­ti, kad šio­ji ga­li bū­ti mir­ti­na, jei­gu ją... su­val­gy­si­me. Mir­ti­nai pa­vo­jin­gi yra ir nuo­din­ga­sis če­me­rys, ir eg­lia­bu­dė, ir pa­pras­to­ji rus­me­nė...

Am­žius, ku­ria­me gy­ve­na­me  (ir vals­ty­bė, ku­rio­je vie­ni ki­tiems do­va­no­ja­me gė­les) su­tei­kia ga­li­my­bę ne­be­žiū­rė­ti į ka­len­do­rių. Va­kar ties ka­pi­nai­tė­mis ma­čiau par­da­vi­nė­ja­mas gra­ži­ą­sias le­li­jas. Ir šilt­na­miuo­se jos da­bar au­ga. Ir at­vež­tos – kaip ką tik nu­skin­tos. Ne vie­nas mū­sų, ypač gra­žio­sios po­nios, kar­tais jas la­biau, nei ro­žes ver­ti­na. O kai pa­skai­čiau, su­ži­no­jau, kad ir šian­dien LT ga­li­ma ras­ti dau­giau nei 60 rū­šių le­li­jų. Ir dar per­skai­čiau, kad le­li­jų kva­pais (ar­ba iš le­li­jų pa­ga­min­tais pre­pa­ra­tais) gy­do­ma ir an­tra tiek li­gų bei ne­ga­la­vi­mų: nuo kon­juk­ty­vi­to iki su­tri­ku­sių mė­ne­si­nių, nuo odos dė­mių iki ke­pe­nų ar bluž­nies su­tri­ki­mų. O ka­dai­se iš le­li­jų bu­vo pi­na­mi ir ypa­tin­gos ga­lios tu­rin­tys vai­ni­kai, ku­rie esą „su­minkš­tin­da­vo“ įtemp­tus ner­vus. Bet van­duo, ku­ria­me bu­vo pa­merk­tos le­li­jos ga­li bū­ti tok­siš­kas jū­sų gy­vū­nams ir... ki­tiems au­ga­lams. Kal­ti­na­mos tos gė­lės kar­tais ir dėl ape­ti­to pra­ra­di­mo, ir dėl mie­guis­tu­mo.

Tam tik­rą da­lį gė­ly­čių ir žo­ly­čių pik­to­kai ap­ra­šius ima są­ži­nė grauž­ti: ne vis­kas gi mū­sų pa­sau­ly­je taip pa­vo­jin­ga ir ne­nau­din­ga. Yra gi net apy­bai­sė­mis die­no­mis kvie­čian­čių įžiū­rė­ti ge­ro­vės vals­ty­bę ten, kur nie­kuo­met –  tą vi­si ži­no – jos ne­bus. Ir gė­lių pa­sau­ly­je op­ti­miz­mo ga­li ras­ti: čia kai mes apie tai, jog kny­gos mo­ko, jog ne­ra­dęs tik­ro svo­gū­no, vie­to­je jo sriu­bon ga­li įdė­ti ir... tul­pės svo­gū­nė­lį. Dar kny­gos sa­ko, kad kaž­kur Eu­ro­po­je (ne pas mus, nors LT yra Eu­ro­po­je ir čia au­ga apie 50 švent­garš­vės rū­šių) žo­le­lė švent­garš­vė var­to­ja­ma virš­ki­ni­mo pro­ce­sams re­gu­liuo­ti. Kai ku­rie lie­tu­vai­čiai prie sa­vo kom­piu­te­rių lėkš­tu­tėn pa­be­ria kaš­to­nų: gir­di, jie su­gers elek­tro­mag­ne­ti­nę spin­du­liuo­tę. Bet, jei ana­lo­giš­ko rim­tu­mo pran­cū­ziš­ką kny­gą pa­skai­tai, ten ran­di, kad to­kią spin­du­liuo­tę kur kas ge­riau su­ge­ria ant daž­no lie­tu­vio pa­lan­gės sto­vin­ti gė­lė an­tu­ris. Mes apie tai ne­ži­nom. Nes ne­tik­ri­nom. Ta­čiau šven­tą tie­są dik­tuo­ja ir lie­tu­viš­ka pa­tir­tis: jei nu­šluos­tė­te nuo an­tu­rio dul­kes, iš­kart nu­si­plau­ki­te ran­kas. Nes ne­ma­to­mos au­ga­lo da­le­lės ga­li stip­riai pa­veik­ti re­gė­ji­mą. Pa­bai­go­je – pri­zas iki ga­lo pa­skai­čiu­siems.

Ap­si­sau­go­ti nuo gri­po ir ki­tų vi­ru­si­nių li­gų šiuo pa­vo­jin­gu me­tu jums pa­dės 25 pe­ly­no eks­trak­to la­šai, iš­tir­pin­ti stik­li­nė­je van­dens. Tri­skart per die­ną! 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

    Gydytojas ir pacientas


    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...
    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė anksčiau laiko gimusių naujagimių diena, skirta atkreipti dėmesį į šiems mažyliams ir jų t...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    razinka


    Sveika šeima


    Rūpestį kelia Lenkijoje aptiktas pavojingas virusas

    „Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina visas šalis išlikti budrias dėl įvežtinės poliomielito rizikos, vykdyti epidemiologinę priežiūrą bei stiprinti laboratorinę diagnostiką ir kontrolę“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Balaišienė.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Viltis retomis ligomis sergantiems vaikams

    Mokslo proveržis genetikoje atveria naujas galimybes šeimoms, kurių vaikai serga retomis ligomis. Barselonos mokslininkai sukūrė pažangią diagnostinę platformą, kuri jau padėjo išsiaiškinti 23 vaikų neuroraumeninių ligų kilmę.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Atpildas vis vien ateis
    Henrikas Vaitiekūnas Atpildas vis vien ateis
    Žaidžiantys pasitikėjimu
    Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
    Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
    Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

    Naujas numeris