Ban­dy­mas pri­sta­ty­ti Mo­ky­to­ją ir jo kny­gą

Jo­kū­bas Fi­šas
2020-01-28
Di­džiau­sia lai­mė žmo­gaus gy­ve­ni­me yra su­tik­ti Mo­ky­to­ją. Ne kiek­vie­nam ten­ka tai pa­tir­ti, bet kuo­met tai nu­tin­ka, lai­min­ga­sis nu­švin­ta Mo­ky­to­jo sklei­džia­ma švie­sa.
Ban­dy­mas pri­sta­ty­ti Mo­ky­to­ją ir jo kny­gą

Gy­ve­ni­me te­ko su­tik­ti vi­są ple­ja­dą nuo­sta­bių pe­da­go­gų, ku­rie pa­ža­di­no aist­rą mo­ky­tis, gi­lin­ti ži­nias, vė­liau pri­tai­ky­ti jas dar­be, to­bu­lin­ti te­ori­nius ir prak­ti­nius įgū­džius. To­kius gu­ru nuo­lat pri­si­me­ni, kar­tais min­ty­se su jais ta­rie­si, sten­gie­si įsi­vaiz­duo­ti, kaip jie pa­si­elg­tų vie­nu ar ki­tu su­dė­tin­ges­niu at­ve­ju. Ma­no jau netrum­pa­me gy­ve­ni­mo ke­ly­je (tarp ki­tų) toks bu­vo dak­ta­ras Rim­gau­das Vir­gi­li­jus Ka­za­ke­vi­čius. Jis dės­tė mums pa­to­lo­gi­nę fi­zio­lo­gi­ją, ta­čiau jo eru­di­ci­ja ir iš­min­tis ge­ro­kai pra­no­ko šią la­bai ne­pa­pras­tą dis­cip­li­ną. Do­cen­tui Ka­za­ke­vi­čiui va­do­vau­jant 1974 m. pa­vy­ko gau­ti ge­riau­sio te­ori­nio dar­bo stu­den­tų moks­li­nė­je kon­fe­ren­ci­jo­se Tar­tu įver­ti­ni­mą. To­kių „moks­li­nin­kų“ stu­den­tų do­cen­tas Ka­za­ke­vi­čius tu­rė­jo ne vie­ną, ir, ko ge­ro, dau­gu­ma jų lai­ko jį moks­li­nio dar­bo ar­ba gi­les­nio kli­ni­ki­nio dar­bo krikš­ta­tė­viu. Po stu­di­jų kar­tais su­si­tik­da­vau jį mu­zi­ki­niuo­se ren­gi­niuo­se ir tik vė­liau su­ži­no­jau, kad jis Uni­ver­si­te­to Me­di­ci­nos fa­kul­te­te su­bū­rė kla­si­ki­nės mu­zi­kos mė­gė­jų klu­bą, o 2013-ai­siais bu­vo iš­rink­tas LRT kul­tū­ros švie­su­liu.

 
2017 m. do­cen­tas Ka­za­ke­vi­čius iš­lei­do ne­men­kos ap­im­ties kny­gą „Me­di­ci­nos at­ra­di­mų is­to­ri­jos“. Ma­nau, kiek­vie­nam iš­si­la­vi­nu­siam ir ne­pa­sken­du­siam kas­die­nė­se pro­ble­mo­se žmo­gui tu­ri bū­ti svar­bu sa­vo bib­lio­te­ko­je tu­rė­ti šią kny­gą. Ją drą­siai ga­li­ma pa­va­din­ti me­di­ci­nos is­to­ri­jos en­cik­lo­pe­di­ja, bet­gi ne en­cik­lo­pe­di­ja siau­rą­ja pras­me kaip fak­tų rin­ki­nį, o kaip įdo­miau­sių, spal­vin­giau­sių ir, ži­no­ma, svar­biau­sių ži­nių apie kiek­vie­no is­to­ri­nio pe­ri­odo me­di­ci­nos pa­le­tę. Chro­no­lo­gi­ne tvar­ka iš­dės­ty­ti iš­ki­liau­si me­di­ci­nos moks­lo at­ra­di­mai nuo se­niau­sių lai­kų iki šių die­nų, api­bū­din­tos vi­sos me­di­ci­nos kon­cep­ci­jos, pa­ra­le­li­niai al­ter­na­ty­vūs ieš­ko­ji­mai, su­si­ję su svei­ka­tos iš­sau­go­ji­mu, li­go­nių ty­ri­mu ir gy­dy­mu. Itin įdo­mūs sky­riai pa­sa­ko­ja apie Me­so­po­ta­mi­jos, ki­nų, ara­bų, Ro­mos im­pe­ri­jos me­di­ci­ną.


Rim­gau­do Ka­za­ke­vi­čiaus kny­go­je „Me­di­ci­nos at­ra­di­mų is­to­ri­jos“ chro­no­lo­giš­kai ap­ra­šo­ma me­di­ci­nos rai­da – pra­de­dant gen­ti­ne ben­druo­me­ne ir bai­giant mū­sų die­no­mis. Me­di­ci­na yra ne­at­ski­ria­ma tau­tos kul­tū­ros da­lis, to­dėl kny­go­je at­si­spin­di ne tik is­to­ri­niai kiek­vie­no lai­ko­tar­pio įvy­kiai, bet ir me­no, kul­tū­ros rai­da.

Su­pran­ta­ma, kad di­džiau­sias sky­rius yra apie XX am­žiaus me­di­ci­ną, kuo­met įvy­ko re­vo­liu­ci­niai me­di­ci­nos at­ra­di­mai ir pa­sie­ki­mai chi­rur­gi­jos, me­di­ka­men­ti­nės te­ra­pi­jos, diag­nos­ti­kos sri­ty­se. Pa­sau­li­nia­me kon­teks­te de­ra­mą vie­tą už­ima dė­me­sys Lie­tu­vos vi­suo­me­nės svei­ka­tos ir me­di­ci­nos moks­lo rai­dai. Pa­tal­pin­tos Pet­ro Avi­žo­nio, Vla­do Kuz­mos, Juo­zo Kup­čins­ko, Pra­no Ma­- žy­lio nuo­trau­kos. At­ski­rai pa­mi­nė­tas žur­na­las „Neu­ro­lo­gi­jos se­mi­na­rai“ ir jų re­dak­to­rius švie­saus at­mi­ni­mo Val­man­tas Bud­rys. Rei­kia pa­brėž­ti, kad su­dė­tin­giau­sios me­di­ci­nos pro­ble­mos ir jų spren­di­mo bū­dai per­duo­ti su­pran­ta­mai, aiš­kiai, kas itin pa­de­da gi­liai, bet leng­vai su­si­pa­žin­ti su pa­teik­ta in­for­ma­ci­ja. Di­džiu­lę fak­tog­ra­fi­nę ir pa­žin­ti­nę kny­gos ver­tę dar la­biau su­stip­ri­na pui­kios mo­noch­ro­mi­nės ir spal­vo­tos iliust­ra­ci­jos (pa­gar­ba lei­dy­bi­nei ko­man­dai).
Se­no­vės iš­min­čiai sa­ky­da­vo: a ge­nio lu­men - nuo ge­ni­jaus švie­sa. Šven­ta tie­sa.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris