Azartinių žaidimų vieta – šalia mokyklų?

Artūras Razbadauskas
2014-12-01
Azartiniai žaidimai yra pavojinga, asmenybei pražūtinga priklausomybė, kuri veikia žmogaus psichinę ir fizinę sveikatą. Šis nuolatinis nenumaldomas potraukis nepaiso jokių socialinių, materialinių, darbo bei šeimos įsipareigojimų ar neigiamų padarinių. Jo prevencija sudėtinga, panaši į kitų priklausomybės formų (alkoholizmo, narkomanijos) gydymą. Todėl natūraliai kyla klausimas, ar tokio pobūdžio veiklos vykdymas šalia ugdymo įstaigų nėra grėsmingas šiai socialinei aplinkai?
Azartinių žaidimų vieta – šalia mokyklų?

Žinant azartinių lošimų daromą žalą, ypač jaunam organizmui ir psichikai, neramina uostamiesčio pietinėje dalyje susiklosčiusi situacija. Vos už 40 metrų nuo Klaipėdos „Pajūrio“ ir „Vyturio“ pagrindinių mokyklų, viename Laukininkų gatvės name, planuojama įkurti lošimo automatų saloną. Įvertinus įstatymus aiškėja, jog verslininkai viską planuoja legaliai, nors kol kas reikiamo leidimo planuojamai azartinių lošimų veiklai dar nėra gavę. Teisės aktai niekaip neriboja, kokiu atstumu nuo vaikus ugdančių įstaigų gali veikti azartinius lošimus siūlančios bendrovės.

 
Pedagogai, išvydę planuojamo azartinių lošimų salono vietoje kabančias ir būsimą paslaugą reklamuojančias iškabas, sunerimo, tačiau iš karto drastiškų priemonių nesiėmė. Pasikvietę įmonės savininką jie siekė rasti abiem pusėms geriausią sprendimą. Mokyklų bendruomenių atstovai bandė apeliuoti į lošimų namus steigiančiųjų moralę, kvietė pamąstyti apie būsimą žalą. Tačiau diskusija prie apskrito stalo buvo nesėkminga, kompromisas nerastas. Belieka apgailestauti, jog tokio pobūdžio verslą kuriantys žmonės ne tik neapsvarstė galimų pasekmių aplinkai, kurioje ir patys gyvena, bet ir nebandė ieškoti kompromisų, kurie palengvintų jų sumanymo įgyvendinimą pasirenkant verslui palankesnę vietą mieste.
 
Kaip Bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkas ir, žinoma, kaip medikas, visuomet pasisakiau už kokybišką gyvenimo, mokymosi ir darbo aplinką, nekenkiančią žmogaus sveikatai, todėl gerai suprantu pietinės miesto dalies mokyklų bendruomenių nerimą dėl susidariusios situacijos ir galimo poveikio vaikų sveikatai, gyvensenai ir elgsenai. Palaikau jų ryžtą kovoti su kone mokyklos kieme kuriamais azartinių lošimų namų steigėjais ir pritariu mokymo įstaigų vadovų, socialinių pedagogų bei tėvų iniciatyvoms kreiptis į Klaipėdos miesto savivaldybės merą ir tarybą siekiant užkirsti kelią tokių lošimo namų steigimui pietinėje miesto dalyje šalia mokyklų. Žinau, jog palaikymo nesulaukę savo mieste, sunerimę dėl savo vaikų ateities ir sveikatos klaipėdiečiai yra pasiryžę kreiptis į kitas šalies instancijas ir žada pasiekti aukščiausius valdžios pareigūnus.
 
Palaikydamas klaipėdiečius kreipsiuosi į LR Seimą ir per partijos „Tvarka ir teisingumas“ kolegas inicijuosiu Azartinių lošimų įstatymo pataisas, kuriose turėtų aiškiai atsispindėti lošimo namų steigimo sąlygos miesto erdvėse šalia mokyklų ar panašių organizacijų. Sieksiu, jog būtų konkrečiai nuspręsta, kokiose vietose ir kokiu atstumu nuo ugdymo ir kitų socialiai jautrių įstaigų galėtų steigtis tokios įmonės, nesukeldamos nepataisomos žalos aplinkai, o ypač mokiniams.
 
Tikiuosi, jog savivaldybės atstovai, prieš tardami galutinį žodį dėl azartinių lošimų veiklos leidimo išdavimo ir atsižvelgdami į jiems pateiktą net dvejų uostamiesčio mokyklų bendruomenių kreipimąsi, gerai pasvers ir įvertins visas aplinkybes. Neabejoju, jog jei miesto valdžia nesistengs dėl augančių piliečių gerovės, ateityje galime turėti skaudžių ir nepataisomų padarinių, kurie ne tik pakenks klaipėdiečiams, bet ir formuos neigiamą miesto veidą. Svarbu nepamiršti, kad priklausomybės ligos yra sunkus depresijos, nerimo sutrikimų, savižudybės, nusikalstamo elgesio rizikos veiksnys. Nuo liguisto potraukio azartiniams žaidimams kenčia ne tik priklausomybę turintis asmuo, neigiamus padarinius patiria ir aplinkiniai – namiškiai, kaimynai, bendradarbiai, kiti miestiečiai.
Bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkas prof. dr. Artūras Razbadauskas

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris