Ateina blogiausia diena

Henrikas Vaitiekūnas
2019-01-07
Pagaliau! Pradundėjo ir prasiautė ilgosios šventės. Ėmėte kvėpuoti ramiai bei tolygiai. Bet – neleisiu atsipalaiduoti: jau čia pat, jau šuoliais atidunda Pati Blogiausioji 2019-ųjų metų diena.
Ateina blogiausia diena

Ji kasmet apskaičiuojama pagal tą pačią formulę, bet, priklausomai nuo tam tikrų tos formulės sudedamųjų dalių, kasmet išpuola vis kitą sausio dieną. Netrukus pranešiu, kada jos laukti.
Apie tas sudedamąsias dalis. Jų yra gausybė, ir visos jos susijusios su tomis ilgomis, ką tik pasibaigusiomis šventėmis. Turėjo pasibaigti jūsų pinigai. Jei ir nesibaigė (sveikinu!), – tik nesakykit, kad neapmažėjo. (Taksi vairuotojai jums praneš, kiek perdien keleivių jie vežė per šventes, ir kiek veža dabar). Oras tebėra lietuviškai niekinis: nei žiemos, nei pavasario dar. (Puikią vasarą, žinoma, per tiek laiko pamiršom). Motyvacija yra stipriai kritusi. Na, tiesiog neabejoju: tas abonementas į treniruoklių salę ar baseiną – tas, kurį pirkote vakar ar dar tik rytoj žadate pirkti, jums tikrai nereikalingas.
 
Žiaurioji statistika sako, kad tuoj po Naujųjų jūsų pačių sukurti įsipareigojimai, pavyzdžiui, per dieną pėsčiomis nueiti bent 5 tūkst. žingsnių – tikrai yra nerealūs: juos kruopščiai pildo (pildys) tik 12 procentų įsipareigojėlių. Bet ir čia dar ne viskas: priminsiu jums, nuo ko spaudžia galvą. Ogi nuo pojūčio, kad pagaliau jau vakar reikėjo ko nors imtis. Kažkaip susiimti. Bet nepavyko. Ir rankos nusviro.

 
Ką dar pripliusuojam? Sakėt, iškart po Naujųjų imsit skaityti knygas. Ar bent sužinojote bibliotekos darbo laiką?
Jei paklausiu, kaip atšventėte, išgirsiu, kad puikiai. Bet entuziazmo jūsų balse nėra. Nes viskas tarsi ir gerai, tik kažkokia sloga kabintis ėmė. O dar ta svečių netyčiomis sudaužyta močiutės vaza! O dar tie nekalbadieniai - kiekvienam tokie pažįstami, bet vis kitokie. Negi imsies bendradarbiui guostis? Jis turi didesnių bėdų. Mat negailestingoji statistika sako, kad tuoj po Naujųjų - skyrybų pareiškimų triskart daugiau, nei įprastą mėnesį.
Ir dar prie mano išvardintų bėdų prašau pridėti čia nepaminėtas. Bet jūsų asmeniškai patirtas. 
Dar nepatyrėte? Nesiginčykit. Nes Mėlynasis pirmadienis dar neatėjo. Dar tik pakeliui.
 
Nuo pat praėjusių metų gruodžio laikraščiai ir televizijos mokė jus, kaip per ilgąsias šventes reikės rengtis, patarė, kaip ir ką gerti bei kuo užsigerti. O tarpušventyje feisbuke jau virė diskusija, kaip nenusinuodyti šiek tiek pastovėjusia silke. Garsi žiniuonė per televiziją sakė, kad Kiaulės metus sutinkant būtina prisigerti kaip kiaulei. (Įrašą išsaugojau). Dar viena burtų specialistė Naujųjų naktį patarė valgyti kiaulieną. O kita sakė, kad nuodemė tai būtų didžiausia. Tik štai vakar ir šiandien – tyla. Nes dabar – kol pirmosios šių metų algos negavote – jūs neįdomūs esate nei „Maksimai“, nei „Norfai“, nei „Lidlui“. Nes prekybininkai apie Mėlynąjį pirmadienį yra girdėję iš užsienio partnerių. Na, ir dar šiek tiek apie jį esame girdėję mes. Todėl dalijamės.
 
Apie tai, kaip įveikti šią dieną – kaip išgyventi ir toliau gyventi – patarimų yra gausu. Amerikiečių psichiatras Maiklas Šternas pataria valgyti riešutus su medum. Japonų medicinos profesorius Jehiro Tenno (iš Asia Cohaishin University) jam prieštarauja: jis teigia, kad geriausias būdas pabėgti nuo Mėlynojo pirmadienio – bent iki jo nenupuošti eglutės. Ir dar profesorius primygtinai liepia per šeimos gydytojus užsirašyti į šviesos terapijos seansus.
Bet kam mums tos amerikos ar japonijos? „Senukų“ parduotuvė – jau turi pastarųjų savaičių duomenis ir teigia, kad treniruoklių, sporto įrangos bei išmaniųjų laikrodžių pardavimai padidėjo beveik 40 procentų. Per mėnesį nupirkta tiek, kiek paprastai per pusę metų!

 
Panašiu procentu šį mėnesį dar turėtų išaugti ir sulčiaspaudžių bei kitų įrenginių, skirtų sveikuoliškiems kokteiliams gaminti, pardavimas. Ir dar, sako, moterys paslapčiomis perka elektronines svarstykles. Svoriui kontroliuoti. Nes - nuo sausio naujas gyvenimas!
Bet Mėlynasis pirmadienis, kuris jau atšuoliuoja, sudaužys ir šias viltis.
Nes – darsyk pakartoju – tik 12 procentų žmonių laikosi naujametinių pažadų. Likusieji 88 procentai arba pamiršta, arba rankas nuleidžia. Nes pažadėjo sau tuomet, kai laukė Šventės. O kai sulaukė, pamatė, kad nepasikeitė niekas. Išskyrus, kalendorių. Nes nepradėjote nei sportuoti, nei teatrų lankyti. Sako, net 41 procentas lietuvių pasižada taupyti atostogoms. Bet alga dar negreit.

Būtent dėl to ir artėja Mėlynasis pirmadienis.
 
Tą terminą sugalvojo vadybo asai. 2005 m. Naujosios Zelandijos turistinė firma „Sky Travel“ atkreipė dėmesį į tai, kad tuoj po Naujųjų kelionės apmiršta. Nes visi pavargę nuo švenčių. Nes nėra nei nuotaikos, nei pinigų. Prieš keturiolika metų „Sky Travel“ pranešė apie galimybę pabėgti nuo rutinos. Jei norite, nuo niekinių įsipareigojimų. Jei dar kitaip norite – nuo sezoninės depresijos. Tiesa, sausis – karščiausias Naujosios Zelandijos mėnuo. Bet ar nuo šalčio bėgsi ar nuo karščio - vis vien depresiją su savim pasiimk. Toks yra antras pagal svarbą Mėlynojo pirmadieno patarimas. O pirmasis dar svarbesnis: jei pabėgi nuo nelaimingiausios metų dienos – Mėlynojo pirmadienio – visus pažadus ir įsipareigojimus gali pradėti iš naujo. Lietuviams, pavyzdžiui, labai tam tiktų vasario 16-oji.
 
Būtent nuo tos dienos galite mesti rūkyti. Būtų puiku, jei būtent nuo vasario 16-osios per kiekvieną televizijos reklamą įsipareigotumėte daryti atsispaudimus. Būtent tą dieną galite nusipirkti svarstykles. Taip pat tądien o ne sausio pirmąją, kaip buvote žadėję, galite pirmąsyk pasiklausyti Mocarto „Sonatos dviem fortepionams“.
Ir dar vieną patarimą turiu jūsų naujo gyvenimo pradžiai: mažiau tikėkite tuo, ką rašo laikraščiai. Nes Amerikoje nėra mano cituoto psichiatro Maiklo Šterno, Japonijoje nėra Asia Cohaishin universiteto, ir jame nedirba išgalvotas profesorius Jehiro Tenno.
Nepaisant to, Mėlynasis pirmadienis – susumavus jūsų piniginės storį, tik per milimetrą pailgėjusias dienas, sezoninę depresiją ir irzlius jūsų viršininkus – šiemet išauš sausio 21-osios rytą. Ar suspėsite pabėgti?
 
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica