Ar skaidresnė farmacijos pramonė įkvėps kitus sektorius?

Agnė Gaižauskienė
2019-11-14
Seimas pritarė naujoms Farmacijos įstatymo pataisoms, pagal kurias visos Lietuvoje veikiančios farmacijos kompanijos nuo šiol privalės atskleisti informaciją apie bet kokią paramą medikams, gydymo įstaigoms ir farmacijos specialistams.
Ar skaidresnė farmacijos pramonė įkvėps kitus sektorius?

Esame pirmasis sektorius Lietuvoje, kuris imasi tokių bendradarbiavimo viešinimo priemonių, jau seniau taikomų Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje, Italijoje ir kitose pažengusiose šalyse. Tai didelis žingsnis į priekį, siekiant ne tik didinti skaidrumą, bet ir auginti visuomenės pasitikėjimą.
Šio sprendimo siekėme nuo 2016 metų, tuomet Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija kartu su kitais vaistų gamintojais žengė pirmuosius žingsnius ir remiantis Europine praktika ėmėsi savanoriškai viešinti bendradarbiavimo vertes. Pernai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijavo Farmacijos įstatymo pataisas ir taip padėjo reikšmingą pamatą, siekiant pokyčių, kuriuos turime šiandien.

 
Bendradarbiavimo verčių viešinimas parodys, kiek farmacijos kompanijos investuoja į klinikinius tyrimus, kuriuose Lietuvos pacientai gali gauti naujausius vaistus, taip pat mokslines konferencijas bei kitas veiklas, kurios prisideda prie gydytojų kvalifikacijos kėlimo. Tai turi labai didelę reikšmę tam, kad šalies pacientams pagalbą suteiktų aukštą kvalifikaciją turintys specialistai, išmanantys naujausias gydymo gaires.
Tai, kas prieš keletą metų prasidėjo kaip savireguliacija, šiandien tampa visuotinai priimta įstatymo nuostata, kuri padės užtikrinti visiškai skaidrų sveikatos priežiūros sektoriaus dalyvių bendradarbiavimą. Tai reiškia, kad kiekvienas atvejis, kuomet sveikatos priežiūros specialistui farmacijos kompanija suteiks paramą, privalės būti viešinamas. 
 
Svarbu atkreipti dėmesį, kad toks bendradarbiavimo viešinimas turės labai didelės įtakos šalies pacientams – kartu su įstatymo pataisomis atsiranda galimybė gerinti inovacijų prieinamumą Lietuvoje.
Viešai skelbiant informaciją apie kompanijų skirtą finansavimą galėsime identifikuoti tas terapines sritis, kurių gydytojai tobulėja daugiausiai ir kuriose yra didžiausias inovacijų proveržis. Jas identifikavus ir atsiradus dar didesniam pasitikėjimui tarp industrijos dalyvių ir valdžios institucijų, bus pakloti tvirti pamatai ateities dialogui dėl inovatyvių gydymo metodų prieinamumo gerinimo.

Visuomenei svarbus ne tik farmacininkų ir medikų bendradarbiavimas, atvirumo norisi ir kitose srityse. Atskleidimo kodeksą pasirašiusios farmacijos kompanijos kartu su Sveikatos apsaugos ministerija buvo pirmieji, parodę pavyzdį siekiant skaidrumo. Tikimės, jog šis pavyzdys įkvėps ir kitus sektorius.


Ką suteikia viešinimas?
Viešinimas suteikia galimybę įvertinti ir farmacijos kompanijų suteikiamą ekonominę naudą bei pridėtinę vertę Lietuvai. Pavyzdžiui, 2018 metais bendros IFPA narių bendradarbiavimo su Lietuvos medikais apimtys siekė 9,8 mln. eurų.
Didžiausia šių investicijų dalis – daugiau kaip 4,1 mln. eurų – buvo skirti moksliniams tyrimams ir plėtrai. Šiuo metu yra kuriama apie 7000 naujų vaistų, todėl šios investicijos turi didelę reikšmę, siekiant atrasti dar efektyvesnius gydymo metodus ir užtikrinti jų prieinamumą Lietuvos pacientams.
Sveikatos priežiūros specialistai iki šiol galėjo savo nuožiūra skelbti apibendrintą, nuasmenintą informaciją. Tačiau 2018 metais net 87 proc. medikų sutiko atskleisti individualius duomenis apie asmeniškai gautas vertes. Tai rodo, kad sveikatos priežiūros specialistai taip pat yra suinteresuoti didinti sektoriaus skaidrumą šalyje.
Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris