Ar degalinėse būtinas alkoholis?

Ramūnas Karbauskis
2015-03-23
Trys socialdemokratai (Andrius Palionis, Eduardas Šablinskas ir Juras Požėla) pasišovė toliau tarnauti alkoholio pramonės interesams, įregistravo įstatymo pataisas, kad neįsigaliotų įstatymas, kuris nuo 2016 metų uždraudžia alkoholio pardavimą degalinėse. Įsigaliojimą norima nukelti iki 2019 m.
Ar degalinėse būtinas alkoholis?

Aiškinamajame rašte rašoma: „Alkoholio prekybos ribojimas tik mažmeninės prekybos naftos produktais įmonių parduotuvėse nebus efektyvus ir neduos teigiamų rezultatų siekiant įgyvendinti „Valstybės 2015 – 2025 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos programos“ tikslus, nes mažmeninės prekybos naftos produktais įmonių parduotuvių alkoholio apyvarta sudaro tik 2 proc. nuo bendros mažmeninės alkoholio apyvartos.“ Čia pat visiškai priešingi „argumentai“. Štai žiniasklaidai Jaunimo ir sporto komisijos pirmininkas J. Požėla aiškina, kodėl ėmėsi tokių įstatymo pataisų, kad taip bus suteikta galimybė įsigyti legalaus alkoholio, o jei ne, augs nelegalaus alkoholio mastai, nors aiškinamajame rašte teigia priešingai. 
 

Pataisos „argumentų“ siekis klaidinti visuomenę gąsdinant nelegalaus alkoholio baubu, kuris neva išaugtų, jei degalinėse nebūtų parduodamas alkoholis. Pataisas teikiantys Seimo nariai teigia, kad degalinėse parduodami tik 2 proc. alkoholio ir tuo pat metu teigiama, kad draudimas prekiauti degalinėse reikšmingai įtakotų nelegalią rinką. Vargu ar 2 proc. galima vadinti reikšminga įtaka, juo labiau, kad nėra jokio pagrindo teigti, jog tie 2 proc. visi pereis į nelegalią rinką. Taigi to niekaip negalima pavadinti reikšminga problema. Tuo tarpu moksliškai yra labai aiškiai įrodyta, kad fizinis alkoholinių gėrimų prieinamumo apribojimas efektyvi priemonė mažinant bendrąjį alkoholinių gėrimų suvartojimą ir Lietuva atsisakydama ją įgyvendinti labai aiškiai parodytų, kad valstybei ir vėl yra daug svarbesnis siaurų verslo grupių pelnas, o ne Lietuvos gyventojų sveikata. 
 
Pirmiausia ir svarbiausia yra tai, kad valstybė yra oficialiai, viešai ir neginčijamai deklaravusi siekį mažinti alkoholinių gėrimų vartojimą. Pirmasis sakinys Alkoholio kontrolės įstatyme teigia, kad šio įstatymo tikslas yra mažinti bendrąjį alkoholio suvartojimą. Nežinau kokiu būdu pataisas teikiantys Seimo nariai planuoja įrodyti, kad prekybos alkoholiniais gėrimais degalinėse termino pratęsimas prisidės prie vartojimo mažinimo. Kadangi tai, ne tik, kad nemažins, o didins ar bent išlaikys prieinamumą, tai reiškia jog šie siūlymai iš esmės prieštarauja Alkoholio kontrolės įstatymo pagrindiniam tikslui ir jame išvardintiems valstybės alkoholio kontrolės principams. 
 
Be to reikėtų suprasti, kad visi šie pasiūlymai teikiami tuomet, kai Lietuva Pasaulio sveikatos organizacijos yra įvardinama, kaip viena labiausiai alkoholį vartojančių šalių pasaulyje. 
Aiškinamajame parlamentarų rašte aiškiai nurodomi tikslai: „Įstatymo projekto tikslas – pratęsti mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais veiklą stacionarių degalinių parduotuvėse“. Ar neprasilenkia su logika tokie paaiškinimai: „Priėmus įstatymo projektą neigiamų pasekmių nenumatoma, taip pat jis neturėtų daryti įtakos kriminogeninei situacijai bei korupcijai.“ Tarsi tai nebūtų akivaizdu, kad alkoholio vartojimas yra didelė problema mūsų visuomenėje. Socialdemokratai aiškiai parodo, kad nuosekliai tęsia savo tradiciją išlaikyti aukštą alkoholio vartojimo lygi. Socialinis teisingumas jiems visai nerūpi, tik siaurų finansinių grupių interesai.

 
Praėjusios kadencijos Šiaulių rajono meras socialdemokratas Algimantas Gaubas paprieštaravo, kad blaivios šventės rajonui neva nereikia, tačiau merus renkant tiesiogiai, žmonės nusprendė, kad kitai kadencijai jis su tokiu požiūriu nebevadovautų, viliamės, kad taip nutiks ir visos Lietuvos mastu. Žmonėms reikia sveikų ir blaivių pramogų, kultūros. Tai rodo Naisių - mažosios Lietuvos kultūros sostinės pavyzdys.
 
Tačiau ne mažiau dviprasmiška yra ir konservatoriaus Antano Matulo pozicija, kad reikia nukelti alkoholio išmetimo iš degalinių terminą, kad gal po penkmečio atsiras dalinai specializuotos alkoholio parduotuvės ir taip spręsis problema.  Taip galime dar 25 metus nukėlinėti būtinus sprendimus, o dramatiškas alkoholizmo pasekmes patiriame šiandien.
 
Degalinė yra vieta, kur prekiaujama degalais, svaigalų platinimo visiškai jose neturėtų būti. Kodėl į ją įėjus prieš akis turi šmėžuoti avarijas ir žmonių kančias simbolizuojantys alkoholio buteliai. Dar mažai autoįvykiuose žuvusių, užmuštų vaikų, paauglių ir suaugusių mūsų šalies piliečių? Ar tokius projektus inicijuojantys Seimo nariai nejaučia jokio sąžinės graužimo dėl baisių pasekmių?
Raginu Seimo narius nepritarti įstatymo projektui, pratęsiančiam alkoholio parduotuvių egzistavimą degalinėse iki 2019 metų.
Ramūnas Karbauskis - sveikos gyvensenos ir kultūros mecenatas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica