Aišku, kad nelabai kas aišku

Henrikas Vaitiekūnas
2023-09-04
Čia – apie mokslą, dėl kurio dažniausia nekvaršinate sau galvos – astronomiją. Ir apie tai, kodėl jums tą pačią galvą dėl tos pačios astronomijos kartais skauda.
Aišku, kad nelabai kas aišku

Jei gerai į tuodu sakinius įsiskaitysite, prieštaravimo nerasite. Bet dabar seks dar du pranešimai: jau rimtai vienas kitam prieštaraujantys. Pirmas: šio rašinio pabaigoje bus paskelbtos nepalankiausios mūsų sveikatai rugsėjo mėnesio dienos. Tos, kuriomis planetoje siautės magnetinės audros. Antras: magnetinių audrų (kaip ir protuberantų ar saulės vėjo) numatyti... neįmanoma. Tai kas ką kvailiu laiko?
 
Klausimas: kadangi atmename, jog Saulės šviesa pasiekia mus per 499,011 sekundės (8,317 minutės), tai ar magnetines audras apskritai įmanoma prognozuoti ir apie tas prognozes dar ir laikraščiuose pranešti? Vėl teks grįžti prie pradžiamokslio. Atmenate? Šviesos greitis vakuume – apie 299792 kilometrus per sekundę. O deganti Saulės plazma ar jos žybsnių dalelės lekia apie 400 kilometrų per sekundę greičiu. Vadinasi, iki Žemės jie atlekia vidutiniškai per 104 valandas. Įsivaizduokim banaliausiu būdu: pamatė astronomas protuberantus ar panašų aktyvumą – štai ir turi apie keturias paras, kol tas bjaurių ir sveikatai bei elektronikai kenksmingų dalelių kiekis pasieks Žemę! Kadaise ir toks metodas būtų pravertęs. („Pagooglinkite“ apie nuostolius, kuriuos pasauliui atnešė Carringtono įvykis 1859-aisiais ar apie 1989-uosius, kuomet dėl Saulės aktyvumo be elektros liko visa Kvebeko provincija Kanadoje).
 

Bet mokslas žengia į priekį. Ir astronomai (dalis pasaulio iki šiol nesupranta, už ką jiems algos mokamos) jau turi mechanizmą, galintį įspėti apie pavojingiausius atmosferos reiškinius. Tarp tų reiškinių – ir magnetinės audros.
 
Nustatyta, kad padidintas magnetinis saulės aktyvumas kartojasi maždaug kas 27 dienas. Išsiaiškinta, kad didesni nei kitais mėnesiais būva spalyje ir balandyje. Be to, dar žinomas ir cikliškumas: itin aktyvi Saulė būna kas 11 metų. Na, ir dar prognozes patikslino žinojimas, kad sprogimai Saulėje išskiria ne vienos, o net trijų rūšių energijas: šviesos, šilumos ir kinetinę. (Turbūt jau neabejojate, kad ir astronomams algą reikia mokėti?)...
 
Ką tik jums pasirodė, kad visi šie tyrimai ir apibendrinimai jau davė apčiuopiamos naudos. Taip ir bus, jei... nepersistengsite. Mat kai kas – turiu omeny sąmokslo teorijų skleidėjus – jau persistengė: pasaulio spaudoje rasit ne vieną rašinį, kuriame teigiama, kad tik dėl Saulės vėjo ir netikėtų magnetinių audrų įvyko Černobylio bei Fukušimos atominių elektrinių avarijos, rugsėjo 11-osios įvykiai Amerikoje ir net Krymo užgrobimas. JAV kosmoso bendrovė „Starlink“ teigia, kad dėl Saulės plazmos sąveikos su Žemės atmosfera praėjusių metų vasarį nukrito net keturi bendrovės palydovai. Kai kur pasaulyje dabar net vestuvės planuojamos ne su astrologais, o su astronomais pasitarus. Ir naujausia naujiena: jau teigiama, kad tikrasis Saulės aktyvumo ciklas yra ne 11, o 22 metai. Mat viename 11 metų cikle magnetinio lauko kryptis yra vienokia, o kitame – jau priešinga. Nelabai suprantama? Tuomet – pavyzdys: kuo didesnis saulės aktyvumas, tuo daugiau stipresnių Šiaurės pašvaisčių.
 
Susukom mes čia galvas jums. Tad reikia jas atsukti reikiamu kampu. Nes šitą gerąjį savaitraštį skaitantiems ir prenumeruojantiems labiausia, žinoma, rūpi sveikata. Jie klausia taip: jei geba tas Saulės magnetizmas iš rikiuotės išvesti elektroniką, kaip patys dar nesulūžtame nuo tų magnetinių audrų? Ir kodėl mums apie jas per televizorių nepraneša? (Žinoma, p. Šulijai užduoties pavesti negalima, nes išgirsim, kad magnetinis laukas „kai kur bus, o kai kur jo gal ir nebus...“ Bet kiti pranešti galėtų). Nuomonių turim nevienodų. Bandysim išdėstyti jas taip, kad kaltų neliktų. T.y., kad galutinį sprendimą paliktume jums.
 
Sekant tradicijomis – pradžioje didieji gąsdinimai. Mat nustatyta ir patvirtinta, kad dieną prieš magnetinę audrą ir dieną po jos insultų bei infarktų padaugėja 20-čia procentų. Toliau teigiama, kad magnetiniame lauke audros metu kyla žemo dažnio radijo bangos. Jos rezonuoja į žmogaus bioritmus: pakinta širdies plakimas, lėčiau veikia nerviniai impulsai. Be to, tai tirština kraują. Dar gydytojai nurodo ir mažąsias pasekmes: neramumus širdies plote, raumenų skausmą, o naktimis – bemiegystę.

 
Vieni daktarai sako, jog gerai, kad apie sustiprėsiantį magnetinį lauką per TV nepranešama. Nes, girdi, tuomet būriai potencialių ligonių suplauktų, prašydami atleidimo nuo darbo. Kiti kategoriškesni: jie padidėjusio „magnetizmo“ net su lėtinėmis ligomis nesieja ir teigia, kad visi tie kraujo spaudimai bei tachikardijos – eilinio ligonio eilinės dienos požymiai.
 
Bet nuomonę kategoriškai išsako autoritetinga Lietuvos astronomė Gražina Tautvaišienė: „Lietuvoje apie saulės audras prabylama tik tuomet, kai internetas pradeda mirgėti nuo pranešimų, kad audra jau... praėjo.“ Jos nuomone, žmonės turėtų būti informuojami apie Saulės audras. Ir daryti tai turėtų ne daktarai, o Aplinkos ministerija.

 
Pačiai paplitusi nuomonė (kas ją išplatino jau nebeatseksime) yra tokia: Saulės ir magnetines audras vienaip ar kitaip pajaučia apie 60 proc. gyventojų. Tai rodo ir su saulės aktyvumu sutampantys kardiologinių skyrių pacientų pagausėjimai. Bet smagius pamokymus mūsų spaudoje dalinantis šeimos gydytojas Valerijus Morozovas nelinkęs gamtos reiškinių įtakos sveikatai pervertinti. Štai ką jis porina: „Paaiškinimų nemaloniems pojūčiams ieškome ne mes, o mūsų prigimtis: cholesterolis – nuo genetikos, kraujospūdis – nuo amžiaus, o Zosės galvos skausmas – nuo magnetinių audrų. Ne nuo aukšto kraujospūdžio, nuo kurio ji vaistų negėrė. Ir ne nuo pakelio cigarečių per pusdienį...“
 
Jei net jau pasirinkot, kurią ginčo pusę paremti, darsyk jums pasiūlysim sprendimą apgalvoti. Nes JAV mokslininkų grupė „Psybernetics Research“ pagal tris dešimtmečius trukusius tyrimus nustatė: gimusieji Saulės magnetinio ciklo pike gyvena 2-3 metais trumpiau. Toje grupėje ir nelaimių daugiau. Ir dar: jei žmogus gimė Saulės blyksnio apogėjuje, miršta tuomet, kai Saulėje ramybės laikotarpis.
 
Na, o paskutinieji argumentai būtų tokie: įrodyta, kad iškart po geomagnetinio piko pagausėja... artritų. Be to, su Saulės aktyvumu siejamos net gripo epidemijos. Nes magnetiniai laukai nulemia paukščių – gripo nešiotojų – skrydžius.
Geomagnetinės audros rugsėjyje: nuo 7 iki 10 ir nuo 26 iki 28 dienos. Bet, jei Saulės vėjas pasiekia mus per tris keturias paras, iš kur jie taip anksti tai žino?

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

   L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

   „Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukelianč...
   Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

   Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

   „Turėjau aiškų tikslą – pamatyti savo vaiką ir jį užauginti. Gal todėl ir noras išgyventi, ir jėgos buvo...

   Budinti vaistinė


   Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

   Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

   Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
   „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

   „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

   „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

   razinka


   Sveika šeima


   Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

   Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Melanomą gydys sergančiojo ląstelėmis

   Melanoma sergantiems pacientams sužibo nauja viltis. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA – angl.) patvirtino naują agresyviausios odos vėžio formos gydymo metodą. Mokslininkų teigimu, šis FDA sprendimas atneš naudos ir gydant kitas vėžines ligas.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip striksi dominatriksė?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
   Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
   Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

   Naujas numeris