Tai meilė ar tik seksualinis potraukis?

Emilija Lipskytė
2022-01-31
Viskas kaip filme: susitinka du žmonės, pažvelgia vienas kitam į akis ir gimsta meilė iš pirmo žvilgsnio. Pagrindinis skirtumas tarp šio jausmo ir seksualinio potraukio – tikslas. Pirmu atveju dėmesys kreipiamas į santykių palaikymą ir tvirto ryšio užmezgimą. Antru rūpi tik seksas. Tačiau, kaip šiuos jausmus atskirti?
Tai meilė ar tik seksualinis potraukis?
Romantiškos meilės galia slypi dopaminerginėje sistemoje. Tai – smegenų dalis, kuri atsakinga už malonumo ir atlygio suvokimą, todėl patirti meilę yra gilus pasitenkinimas biologiniu lygmeniu.

Pataria specialistė
Psichologė Theresa E. DiDonato:

Būdai, kaip atskirti meilę nuo seksualinio potraukio:
Suteikiamas saugumo jausmas. Geismas gali būti varomoji jėga, skatinanti siekti santykių. Seksualinė trauka padeda mums atskirti, ar geidžiame partnerio ar ne. O meilė padeda rūpintis kitais. „Ji ypač svarbi, kai esame liūdni, išsigandę ar reikalaujame kitokios emocinės paramos“, – įvardija psichologė Theresa E. DiDonato.
 
Meilė skatina būti sąžiningam. Kai santykiuose jaučiamės saugūs, žinome, kad mus myli ir kad tas žmogus visada bus šalia. Psichologės teigimu, jei abejojate partnerio patikimumu ir bijote, kad jus paliks, esate linkęs meluoti. Kitaip tariant, saugios meilės jausmas padidina sąžiningumą ir atvirumą. Vien tik jaučiamas seksualinis potraukis, vargu ar suteiks tokį pat sąžiningumo lygį...
 
Pasiryžimas aukotis. Atsisakyti ko nors vertingo, pavyzdžiui, laiko ar pinigų dėl kito žmogaus nėra smagu. Santykiuose noras aukotis siejamas su didesniu įsipareigojimu ir investicija į ateitį. „Toks ryšys labiau panašus į meilę, o ne seksualinį potraukį, – konstatuoja Theresa E. DiDonato. – Kito žmogaus poreikių iškėlimas ir savųjų atsisakymas rodo, kad žmogus jums iš tiesų rūpi.“
 

Meilė keičia sekso sąvoką. Taip, seksas pagerina savijautą. Tačiau ar žinojote, kad meilės kontekste, savijautos ir sekso sąsaja yra stipriausia? Tyrimai rodo, kad ryšys tarp sekso dažnumo ir svarbių gerovės rodiklių (pavyzdžiui, pasitenkinimas gyvenimu ar teigiamos emocijos) iš dalies priklauso nuo meilės. Prisirišimas – teigiama emocija, apimanti rūpestį ir priežiūrą, labiau susijusi su meile nei vien tik geismu.
 
Seksualinis potraukis greitai dingsta. Staigus susidomėjimas kitu žmogumi gali taip pat greitai išgaruoti, kaip ir atsirado, o štai meilė – kita istorija. Evoliuciniu požiūriu romantiška meilė nėra emocija: tai – postūmis, galingas ir atkaklus potraukis. Ji sužadina mūsų dėmesį ir taip lengvai nepaleidžia. „Mokslininkų duomenimis, romantiškos meilės galia slypi dopaminerginėje sistemoje. Tai – smegenų dalis, kuri atsakinga už malonumo ir atlygio suvokimą, todėl patirti meilę yra gilus pasitenkinimas biologiniu lygmeniu“, – paaiškina psichologė.
 
Seksualinis potraukis gali peraugti į meilę
O aistra gali peraugti į rimtus santykius? Atsakymas – taip. Tokia santykių forma ne tik filmuose tampa tikra meile, bet ir realiame gyvenime.
Tik vienas iššūkių, kaip atskirti meilę nuo seksualinio potraukio, yra tas, kad kartais seksualinis susidomėjimas ir yra meilės pradžia. Tai gali jus paruošti idėjai, kad „draugai be įsipareigojimų“ turi potencialo virsti romantiškais santykiai. Seksualinės mintys padidina žmonių atvirumą ir jie labiau linkę dalytis jausmais, trokšti artumo ar net užmegzti rūpestingą bendravimą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris