Nuo sekso priklausomi žmonės, negavę „dozės“, patiria tą patį, ką ir narkomanai ar alkoholikai

www.lsveikata.lt
2016-05-09
Atrodytų, kad išgyventi dėl sekso galima tik tuomet, jei jo nėra. Tačiau, pasak psichoanalitiko Jean Benoit Dumonteikso, yra žmonių, kuriems lytiniai santykiai suteikia nemažai kančių. 
Nuo sekso priklausomi žmonės, negavę „dozės“, patiria tą patį, ką ir narkomanai ar alkoholikai
Priklausantieji nuo sekso ieško vis naujų partnerių, tačiau pastarųjų asmenybės mažai juos domina. Tai - tiesiog yra kūnas, masturbacijos objektas.

Seksas kaip narkotikas

Psichoanalitikas J.B.Dumonteiksas kalba apie priklausomus nuo sekso žmones. Jie lytiniuose santykiuose ieško vis stipresnių įspūdžių. Tik itin ryškūs išgyvenimai priklausomiesiems nuo sekso teikia pilnatvės jausmą. Tačiau tokie išgyvenimai – trumpalaikiai. 
 
„Priklausomi nuo sekso žmonės nori vis daugiau ir daugiau, - aiškina psichoanalitikas. – Todėl neilgai trukus paaiškėja, kad jų seksualumas ima kirstis su įsitikinimais, mat, kad pasitenkintų, tokie žmonės ryžtasi ir žiauriam seksui, ir sadomazochizmui. 
„Nuo sekso priklausomi žmonės, negavę „dozės“, patiria tą patį, ką ir narkomanai ar alkoholikai, tai yra abstinencijos sindromą“, - sako J.B.Dumonteiksas.
 
Partneris - tik objektas
Priklausantieji nuo sekso ieško vis naujų partnerių, tačiau pastarųjų asmenybės mažai juos domina. Tai - tiesiog yra kūnas, masturbacijos objektas. 
 
„Priklausomieji suardo socialinius ryšius, nes naikinanti aistra pasiglemžia visą jų laiką ir mintis. Tokie žmonės vis dažniau atsisako susitikti su draugais, jei žino, kad nebus galimybių užsiimti seksu. Jeigu jie išgyvena frustraciją arba juos ištinka krizė, priklausomieji gali elgtis agresyviai, dėl savo bėdų kaltindami kitus“, - aiškina psichoanalitikas.  
Nuo sekso priklausomi žmonės nelinkę bendrauti. Būdami kitų žmonių draugijoje jie jaučia gėdą: „jeigu jūs tik žinotumėte, kas aš iš tikrųjų esu.“
 
Ypatinga savybė
Seksualinė priklausomybė panaši į visas kitas, tačiau turi vieną tik jai būdingą savybę – jos „instrumentas“ neatsiejamas nuo žmogaus asmenybės. 
„Mes galime paslėpti alkoholį ar stengtis nepirkti narkotikų, - sako J.B.Dumonteiksas. – Tačiau negalime atsisakyti savo seksualumo, todėl rizika „atkristi“ - visada didžiulė.“
 
Melas ir demaskavimas
Seksualinė priklausomybė neatsiejama nuo melo. „Dauguma mano pacientų yra susituokę, - pasakoja psichoanalitikas. - Taigi jiems teko ar dar teks papasakoti partneriui, kas vyksta jų gyvenime. Ir dėl to jie rizikuoja netekti artimo žmogaus. Jie turės išgyventi gėdą, nes privalės pripažinti, kad daug ką slėpė. Tačiau tiesa atneša palengvėjimą. Be to, partneris dažniausiai jaučia, kad kažkas negerai jo antrajai pusei. 
 
Mano praktika rodo, kad patyrusios sukrėtimą priklausomųjų antrosios pusės atranda savyje jėgų atleisti. Vienišiams su šia problema kovoti sunkiau, o priklausomybė jiems padaro daugiau žalos. Tačiau nuo sekso priklausantys žmonės, norėdami įveikti priklausomybę, pirmiausia turi pradėti nuo melavimo sau atsisakymo.“ 
 
Rasti išeitį
Visi priklausomi žmonės išgyvena neigimo stadiją, kai atrodo, kad priklausomybė yra valdoma. Kol ši stadija nesibaigė, sveikimas neprasidės. 
Pirmas žingsnis jo link - pripažinimas, kad problema vis dėlto egzistuoja.
Antras žingsnis – pagalbos prašymas. Pagalba būtina, nes žmogus linkęs save apgaudinėti, todėl pats sau gydytojas negali būti.

Trys gijimo stadijos
Pasak J.B.Dumonteikso, terapiją galima suskirstyti į tris pagrindines dalis:
Vengti nuobodulio
Laikas, kuris buvo skiriamas priklostomybei tenkinti, neturi likti laisvas. Svarbu rasti veiklą, kuri taip pat būtų maloni. Nuobodulys – rizikos faktorius visiems narkomanams. Tiesa, toks veiklos pakeitimas reikalauja pastangų ir laiko. 
 
Suformuoti naują reakciją
Priklausomajam būtina pakeisti požiūrį į save, įsiklausyti ir mokytis naujai reaguoti į stresą. Nutikus kritinei situacijai stengtis save nuraminti ir bandyti įtikinti nesiimti ankstesnės veiklos. 
 
Numatyti krizę
Su specialistų pagalba priklausomasis mokosi numatyti krizes, kurios gali sukelti priklausomybės priepuolį. 
Pagijusiu priklausomas žmogus laikomas, kai nustoja save niokoti ir suformuoja naujus veiklos modelius. Tačiau priklausomybės rizika išlieka, todėl tokiems žmonėms itin svarbu išlikti budriems. Iš pradžių tai reikalauja didelių pastangų, bet laikui bėgant pampa įpročiu.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica