Žiedadulkių alergija užklumpa ir rudenį

Aigustė Tavoraitė
2015-09-14
Prasidėjus rudeniškiems orams mane vis kamuoja sloga ir norisi trinti akis. Ar tai galėtų būti alergija?
Jovita
Žiedadulkių alergija užklumpa ir rudenį
Vėlesnį rudenį problemų gali kelti ir pelėsis. Jis slypi pūvančiuose lapuose, dirvožemyje. Tad nereikia nustebti, jei miške ar parke paspardžius rudeninius lapus prasčiau pasijuntama.

Atvėso oras, varva nosis ir peršti akys? Tai gali būti ne peršalimo, bet šienligės simptomai. Kaip suvaldyti rudens žiedadulkių alergiją?
 
Pataria specialistas

Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Nemira Vaičiulionienė:
 
- Sezoninę alergiją labai lengva supainioti su paprasčiausia sloga. Alergijos svarbiausias požymis – epizodinis, nereguliarus simptomų pasikartojimas. Esant kokiai nors virusinei infekcijai ar peršalimui žmogus prastai jaučiasi dvi penkias dienas. O alergijos simptomams būdingi pertrūkiai – staiga žmogus, atrodo, slogavo, akis, gomurį niežėjo, o po valandos viskas praėjo. Taigi organizmo reakcijų į aplinką atidus stebėjimas gali padėti susekti alergijos priežastis.
 
Gali atrodyti, kad rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjį žiedadulkių alergiją sukeliančios augmenijos aplinkoje jau nėra. Tačiau gražus ruduo sudaro puikias sąlygas ilgiau žydėti pelynui. Dažnai žmonės tokiu metu leisdami laiką gamtoje, parkuose, prasčiau pasijutę, pradėję čiaudėti, sloguoti net neįtaria, kad jų negalavimo priežastis – ši, atrodytų, kukli žolelė. Dabar kaip tik sulaukiame daug pelynui bei kitų vėlyvųjų piktžolių žiedadulkėms alergiškų pacientų. Daugelis jų – jauni, subrendę 30–40 metų žmonės, anksčiau vaikystėje net nejautę jokių alergijos simptomų.
 
Vėlesnį rudenį problemų gali kelti ir pelėsis. Jis slypi pūvančiuose lapuose, dirvožemyje. Tad nereikia nustebti, jei miške ar parke paspardžius rudeninius lapus prasčiau pasijuntama. Taip galima gauti kvėpavimo takus sudirginančią alergeno dozę. Padidėjus drėgmei pelėsis sparčiai išplinta ne tik lauke, bet ir namuose. Jis gali greitai išvešėti dar nepradėtuose šildyti būstuose. Tiesa, pelėsio rūšių yra labai daug, o žmogus alergiškas gali būti tik kai kurioms jų.
 

Reakcija į konkrečius alergenus dažniausiai yra įgimta. Beveik 80 proc. sergančiųjų alergija savo giminėje suranda tokių pačių negalavimų. Tačiau pastebima, kad apie 15 proc. susirgimų nebeturi tokių atitikimų. Ankstesnės kartos gyveno kitokiomis sąlygomis, tad ir alergija paprasčiausiai „neišsiprovokuodavo“. Dabar tam įtakos daro išaugęs užterštumas, mitybos pokyčiai ir kita.
 
Svarbu žinoti, kad jei žmogus turi stiprų įgimtą polinkį alergijai, jos sunku išvengti. Pasitaiko, kai stipresni simptomai išryškėja jau paauglystėje ar vyresniame amžiuje. Tada jie taip lengvai nepraeina, ir be gydytojų pagalbos neišsiverčiama.
 
Dabar alergiją galima gydyti taikant specifinę imunoterapiją. Gaudamas tų pačių alergenų didėjančiomis dozėmis žmogaus organizmas prie jų pripranta ir taip stipriai nebereaguoja. Ligą pristabdo ir nuolatinis organizmo grūdinimas, sportas, ypač rytietiškas, padedantis save subalansuoti.
 
Kartais alergija, pasireiškusi anksti vaikystėje, yra „išaugama“. Organizmas adaptuojasi, ir vėliau tejuntami tik menki ligos požymiai. Mažą vaiką paprasčiau gydyti nei vyresnį. Todėl iš pat pradžių derėtų gyvenamąją aplinką tvarkyti taip, kad alergenai kuo mažiau dirgintų. Tėvai turėtų būti itin atsargūs prieš įsigydami naminį gyvūną.
 
Verta žinoti
Alergijai paprasčiau užbėgti už akių profilaktiškai atliekant imunoglobulinų E kraujo tyrimus. Kai žinoma tiksli alergijos priežastis, likus dviem savaitėms iki sezoninių alergenų suaktyvėjimo galima pradėti vartoti specialius medikamentus. Kartais padeda ir homeopatiniai vaistai. Laiku pradėtos naudoti priemonės palengvina alergijos sezono naštą. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica