Vyriškumui sušlubavus

Giedrė Montvilaitė
2021-01-15
Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.
Vyriškumui sušlubavus
Į specialistus dėl erekcijos sutrikimų vis dažniau kreipiasi jauni vyrai - trisdešimtmečiai ar net dvidešimtmečiai. Erekcija jiems dažniausiai sutrinka dėl psichologinių, psichogeninių priežasčių.

- Sutrikusi erekcija ne tik vyresnio amžiaus vyrų problema. Tiesa?
- Vyrui artėjant prie penkiasdešimties ar dar vyresniame amžiuje atsiranda pakitimų kraujagyslėse. Kartu ir erekcijos sutrikimų. Tačiau į specialistus dėl tų pačių sutrikimų kreipiasi ir jauni. Trisdešimtmečiai ar net dvidešimtmečiai. Jų kraujagyslės dar visiškai neblogos, todėl erekcija jiems dažniausiai sutrinka dėl psichologinių, psichogeninių priežasčių. Būna, vaikinukas sutinką gražią mergelę. Nori pasirodyt „aukštumoj“, o pišt ir nieko neišeina. Tada tas bernelis gali „perdegti“. O jei dar mergina pasitaiko netaktiška, pasako ką nors skaudaus ar pašiepia, tai gali sukelti vaikinui didžiulę bėdą. Kol tą dominantę iš galvos išvarome, reikia gerokai padirbėti.
 
- Vizito pas gydytoją atidėliojimas tuomet tikriausiai ne į gera. Kuo rizikuoja tie, kurie delsia?

- Nesvarbu, kokio amžiaus vyras būtų, jei jam atsirado šios funkcijos sutrikimai, reikia nedelsti. Varpą krauju aprūpina keturios plonos kraujagyslės, kurių spindis tėra 1-1,5 milimetro. Pakitimai jose gali įspėti apie kitus sveikatos sutrikimus. Paskatinti gydytojus plačiau pasidomėti vyro sveikata.
Tarp gydytojų yra pasakymas: jei vidutinio ar garbaus amžiaus vyrui atsirado erekcijos problemų, po penkerių metų lauk širdies, o po dešimties – smegenų kraujagyslių problemų. Širdies kraujagyslės už varpos yra stambesnės. Jų spindis didesnis penkis kartus. O smegenų – platesnės bent dešimt kartų. Žinoma, toks pasakymas nebūtinai pasitvirtins. Sakykim, aterosklerozė anksčiausiai pasireiškia būtent varpos kraujagyslėse. Tačiau ji ne visais atvejais vienodai pakenkia širdies kraujagyslėms. Aterosklerozė kartais pažeidžia tik dubens srities kraujagysles.
Apskritai, vyro sveikatos būklė glaudžiai susijusi su erekcijos sutrikimais. Didelę reikšmę turi ir įvairios nervų sistemos ligos, arterinė hipertenzija. Taip pat endokrinologinės, prostatos ligos. Pabrėžti reikėtų lytinių keliu plintančias ligas - chlamidinę, ureaplazmos infekciją, mikoplazmozę... Jau nekalbu apie gonorėją, sifilį ar ŽIV.
 
- Gal ir tam tikrų vaistų vartojimas gali nepagerinti situacijos?
- Iš tiesų, tai - paradoksas. Daugelis vaistų, vartojamų arterinei hipertenzijai gydyti, ypač tų, kurie turi šlapimą varantį poveikį ir mažina cholesterolio kiekį kraujyje, turi vienareikšmiškai neigiamą įtaką erekcijai. Taip pat neigiamą poveikį erekcijai turi ir nervų sistemą veikiantys vaistai, įvairūs antidepresantai.
 
- Ar vyrai šiandien drąsiau kreipiasi pagalbos nei jūsų karjeros pradžioje?
- Dabar vyrai tikrai drąsiau ir dažniau kreipiasi šiuo klausimu nei prieš keliasdešimt metų. Kiek žinau ir matau iš patirties, maždaug trečdalis vyrų, pas urologą ateina būtent dėl erekcijos sutrikimų. Tam įtakos, matyt, turi tai, kad dabar apie tai garsiau kalbama. Ir toje pačioje žiniasklaidoje šis klausimas susilaukia nemažai dėmesio.

 
- Kaip dažniausiai sprendžiate šią pacientų problemą?
- Psichoterapeutai tokius greičiausiai paglostytų, kad nenusimintų, pasakytų, kad viskas gerai. Gal tai kartais ir pasiteisina. Tačiau per ilgą laiką. Jauniems vyrams praktiškai visada užtenka duoti varpos kraujotaką gerinančių vaistų. Kartais vaistai gali ir septyniasdešimtmečiui padėti, jei kraujagyslės dar elastingos ir jas galima praplėsti. Jeigu geriami vaistai nepadeda, tada jau tiesiai į varpą suleidžiami kur kas stipresni. Itin plečiantys kraujagysles. Na, o jei ir jie nepadeda, išgelbėti gali tik implantai.
 

- Egzistuoja daug mitų apie erekciją. Kuris jums, kaip specialistui, atrodo absurdiškiausias?
- Kai jų tiek daug, sunku išsirinkti. Vienas tokių – kad erekciją blogina masturbacija. Dažnai girdžiu, kad šlubuojant erekcijai, reikia daug sportuoti ir viskas bus tvarkoj. O juk raumenų „pumpavimui“ reikalingas testosteronas. Tada organizmas tą testosteroną nuo lytinės sferos permeta į raumenų auginimą. Matėt kultūristus? Raumenys didžiausi, o „sysiukas“ visai susitraukęs kaip mažasis mano rankos pirštas.
„Pumpuojantiems“ raumenis treneriai dažnai rekomenduoja įvairius baltyminius, aminorūgščių koktelius. O šitie daugeliui vaikinui irgi turi neigiamą poveikį erekcijai.
 
- O kaip dėl aptemptų apatinių?
- Jie nėra gerai. Potencijai gal ir nekenkia, bet jas nešiojant gali nukentėti vaisingumas. Sveikiausios trumpikės yra tos negražios. Vadinamos šeimyninėmis.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...
    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    „Nors prevencinės programos veikia jau daugiau nei 20 metų, didžioji dalis vėžio atvejų vis dar diagnozuojami vėlyvų stadijų...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsargiai! Puola blakės

    „Atsiradus blakių, žmogus greitai ant savo kūno pastebi daugybinius įkandimus. Tad iš karto reikėtų apžiūrėti baldų apmušalus, čiužinį, ypač aplink siūles, įdubas ir raukšles. Būtent tokiose vietose blakės ir mėgsta dėti į ryžius panašius kiaušinėlius“, – pasakoja Nacionalinio visu...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Naujausias priešnuodis – žmogaus kraujyje

    „Pagalvojau: jei kas nors pasaulyje sukūrė gyvačių nuodus neutralizuojančius antikūnus, tai bus jis. Taigi, susisiekiau su Timu. Paskambinęs pasakiau: galbūt bus nepatogu, bet norėčiau gauti šiek tiek jūsų kraujo“, – pasakojo biotechnologijų bendrovės „Centivax“ vadovas daktaras Džeikobas Glanvili...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris