Virškinimo bėdos nepainiokite su peršalimu

Aigustė Tavoraitė
2016-12-27
Jūsų atžala skundžiasi gerklės skausmu, kosėja, prikimo balsas? Dažniausiai neapsiriksite skubėdami gydyti virusinę ar bakterinę infekciją. Tačiau daugybė tėvų net neįtaria, kad tokius simptomus gali sukelti ir virškinimo trakto liga. Į tai ypač verta atkreipti dėmesį ruošiant šventinį stalą vaikams.     
Virškinimo bėdos nepainiokite su peršalimu
Įtarus, kad vaikas susirgo GERL, gydymas pradedamas nuo dietos. Tuomet reikia vengti aštraus, rūgštaus, riebaus maisto, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, obuolių, pomidorų sulčių ir vaisių, gėrimų su angliarūgšte, kavos, karšto šokolado, alergizuojančių vaistažolių arbatų.
Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.  „Degina“ skrandžio turinys

LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vaikų gydytojos gastroenterologės Rūtos Kučinskienės pastebėjimu, nors gerklės skausmo priežastys dažniausiai nėra susiję su virškinimo ligomis, bet reikia išskirti palyginti nedažnus atvejus, kai gerklės skausmas atsiranda dėl rūgštinio skrandžio turinio refliukso.
 
„Tai vadinama lėtinė gastroezofaginio refliukso liga (GERL), kai dėl daugelio priežasčių vyksta skrandžio turinio grįžimas į stemplę, kuris net pakyla į ryklę ir burną. Tuomet pacientai skundžiasi ne tik rytiniu gerklės perštėjimu, kuris išnyksta pavalgius, bet ir skrandžio turinio atpylimu, maisto atrajojimu. Maži vaikai net vemia, vyresniuosius kamuoja rėmuo“, – aiškino specialistė.
 
GERL priežastys pagal ligos patogenezę skirstomos į pirmines ir antrines. Pirmiausia GERL būna susijusi su skrandžio, stemplės ar dvylikapirštės žarnos ligomis, kuomet vyrauja apatinio stemplės rauko reguliacijos sutrikimas, pavyzdžiui, sergant opalige, stemplės ir skrandžio uždegimais, polipais, navikais.
Antrinės priežastys – tuomet, kai refliuksas vyksta dėl nervų sistemos dirginimo esant visai kitoms ligoms, pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijoms, inkstų ligoms, alergijoms, cukriniam diabetui, psichikos ar nervų sistemų ligoms. 
 
Paskiria dietą
„Virusinės infekcijos atveju gerklės skausmas yra ištisinis, nepriklauso nuo valgymo. Tuo tarpu sergant GERL gerklę skauda rytais prieš pusryčius, o pavalgius dažniausiai išnyksta. Mažiems vaikams dėl rūgštinio refliukso gerklę peršti nedažnai. Dažnesnis yra rėmens graužimas, skausmas duobutėje, pykinimas, rūgštus atsirūgimas. Dėl GERL gerklę dažniau skauda vyresniems vaikams ir suaugusiems“, – pabrėžė vaikų gydytoja gastroenterologė.
 
Įtarus, kad vaikas susirgo GERL, gydymas pradedamas nuo dietos. Tuomet reikia vengti aštraus, rūgštaus, riebaus maisto, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, obuolių, pomidorų sulčių ir vaisių, gėrimų su angliarūgšte, kavos, karšto šokolado, alergizuojančių vaistažolių arbatų. Be to, paaugliai turėtų nerūkyti ir nevartoti alkoholinių gėrimų.
„Gydantis vaikams yra svarbus normalus mitybos režimas. Kuo jaunesnis pacientas, tuo dažniau jis turi valgyti. Reikia nevengti šilto maisto, neiti gulti ar sportuoti tuoj pat po valgio“, – patarė gydytoja.

 
Verta žinoti
Gastroezofaginis refliuksas (GER) – normalus fiziologinis procesas, kuris nėra gydomas.
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) pasireiškia virškinimo ir kvėpavimo sistemų komplikacijomis. Ja sergant skrandžio turinys sugrįžta atgal į stemplę ir pažeidžia jos gleivinę ir/arba kitus organus. Tvirtinama, kad ja serga apie 2–8 proc. 3–9 metų amžiaus vaikų ir apie 5 proc. paauglių.
 

Specialistės patarimas
Kad vaikų pilvukai per šventes nesustreikuotų, rekomenduojama nesumaišyti įvairių rūšių maisto. Dietos principas – daugiau baltymų, mažiau riebalų ir alergizuojančio maisto. Vaišių stalo maistas turėtų atitikti rekomenduojamą vaiko amžiui – kuo jis jaunesnis, tuo paprastesni ir grynesni produktai. Juos reikėtų duoti valgyti be padažų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Onkologinių pacientų mityba COVID-19 pandemijos metu: gydytojos dietologės rekomendacijos

2020.03.26
Onkologine liga sergantys žmonės visuomet yra padidintos rizikos pacientų grupė, kuri, šalia sudėtingo ir ilgai trunkančio gydymo, susiduria ir su kitais iššūkiais. Šiuo metu toks iššūkis – COVID-19 pandemija ir kitos įprastos sezoninės virusinės infekcijos. Skaityti plačiau

Jei karantiną leidžiate sodyboje, nepamirškite pasirūpinti apsauga nuo UV spindulių

2020.03.23
Dažnas karantino metu atsiriboti nuo žmonių pasirenka gamtos prieglobstyje. Kas laikinai persikelia gyventi į sodybas, kiti savaitgaliais traukia toliau į užmiestį. Gydytoja dermatologė dr. Gintarė Linkevičiūtė primena, kad pavasarį laiką leidžiant gamtoje derėtų pasirūpinti veido oda. Mat ji vis aukščiau kylant saulei yra labiau pažeidžiama UV spindulių.  Skaityti plačiau

Jei apsvaigote ne iš meilės

2020.02.17
Patyrus nemalonų galvos svaigimą staiga pakilus nuo kėdės tarsi akimirkai atsiduriame kosminiame erdvėlaivyje ir vėl sugrįžtame į žemę. Specialistai sako, jog dažnu atveju padėti atsikratyti šio negalavimo gali nesudėtingi fiziniai pratimai. Skaityti plačiau

Darinys krūtyje - nebūtinai onkologinės ligos pranašas

2020.02.03
Krūtyje užčiuopiau žirnio dydžio guzelį. Ar darinys krūtyje – onkologinės ligos požymis? Kaip teisingai apžiūrėti krūtis, kad nepraleistume pro akis darinių? Viktorija, 32 m. Skaityti plačiau