Vėjaraupiai gali ir suluošinti

Aigustė Tavoraitė
2016-06-20
„Priešingai nei dalis žmonių mano, vėjaraupiai nėra nekalta liga, o teiginys, kad ja turi persirgti visi vaikai, atėjęs iš viduramžių“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos vedėjas prof. habil. dr. Vytautas Usonis. Ši viena labiausiai paplitusių infekcinių ligų ne tik gali sukelti sunkias komplikacijas, bet ir pasibaigti tragiškai.
Vėjaraupiai gali ir suluošinti

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.
Sunku nuspėti eigą


Nuo vėjaraupių nėra apsaugotas bet kokio amžiaus vaikas, o šios ligos scenarijų nuspėti labai sunku. Lengvą infekciją vaikas gali įveikti ir namuose, o sunkesniais atvejais atsiduriama ligoninėje.
 
„Stipriau karščiuojantys, varginami gausesnio išbėrimo, intoksikacijos vaikai į ligoninę patenka ne taip dažnai, tačiau, deja, pastoviai. Vėjaraupiai gali sukelti rimtas komplikacijas: smegenų pažeidimą – encefalitą, išsivystyti bakterinė infekcija. Tada gydymas tampa sudėtingesnis, skiriami antibiotikai, gali prireikti ir chirurginio įsikišimo“, – pasakojo vaikų ligų gydytojas prof. habil. dr. Vytautas Usonis.
 
Lemia apsigimimus
Ši liga labai pavojinga nusilpusią imuninę sistemą turintiems vaikams, ypač sergantiems onkohematologinėmis ligomis, gydomiems imunosupresiniais – imunitetą slopinančiais – vaistais.
 
„Tokiems pacientams vėjaraupiai gali būti mirtina liga. Pasitaiko ypač skaudžių atvejų, kai vaikas miršta, nors jokių rizikos veiksnių, atrodo, nebuvo. Laimei, mūsų šalyje taip nutinka nedažnai“, – sakė V.Usonis.
Ši infekcija yra labai pavojinga ir būsimiems naujagimiams. Profesorius pastebėjo, jog beveik kasmet pasitaiko tokių situacijų, kai iš darželio ar mokyklos virusą namo parneša vaikas ir juo apsikrečia besilaukianti mama.
 
„Sunkiausi yra įgimtų vėjaraupių atvejai. Jei moteris nėra jais persirgusi, ši liga ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu gali sukelti rimtų vaisiaus apsigimimų“, – pastebėjo gydytojas.  
 
Gali išberti visur

Vienas pagrindinių simptomų, leidžiantis pirmiausia tėvams įtarti, kad jų vaikas susirgo infekcija – vėjaraupiams būdingas bėrimas. Skirtingai nuo kitų infekcijų, jis gali atsirasti ant viso kūno, taip pat – ir plaukuotoje dalyje.
„Dažniausiai būtent patikrinus galvos odą diagnozė ir yra patvirtinama. Bėrimų gali atsirasti bet kur – tiek akių, burnos gleivinėje, ant lytinių organų“, – sakė specialistas.
 
Beriama bangomis iki penkių dienų. Tuo metu didžiausia rizika užkrėsti aplinkinius. Beje, tą padaryti vaikas gali jau dvi dienos iki bėrimo pradžios, kai niekaip neįtarsi, kad jis susirgo vėjaraupiais. Pasigavus virusą dažnai pakyla ir temperatūra, tačiau karščiavimas nėra specifinis ligos požymis.
 
Būtina izoliacija

„Net ir sergant lengviausia ligos forma vaiką būtina izoliuoti nuo kolektyvo. Jis mažiausiai kokių dešimt dienų negali eiti į darželį, mokyklą. Tai tampa ir nemaža socialine problema – juk kažkuris iš tėvų turi likti namie ir prižiūrėti ligonį arba samdyti auklę ir pan.“ – kalbėjo profesorius.
 
Jis pridūrė, kad anksčiau poliklinikose tokiems pacientams būdavo skirti vadinamieji izoliatoriai, atskiri įėjimai. Dabar situacija norint kreiptis medikų pagalbos yra sudėtingesnė: į namus gydytojai nebevaikšto, o atvažiavus į pirminės priežiūros įstaigą ir vos praėjus koridoriumi visiems ten esantiems asmenims padidėja rizika užsikrėsti. Tai sėkmingai prisideda prie vėjaraupių plitimo visuomenėje.
 
„Gerai, jei liga nesikomplikuoja. Tačiau tėvai visada turi išlikti atidūs, stebėti vaiko būklę. Be to, nereikėtų jo marginti briliantine žaluma – tai nesumažina bakterinės infekcijos rizikos. Svarbiausia yra laikytis elementarios higienos. Esant reikalui galima vartoti karštį mažinančius vaistus, tačiau ne aspiriną“, – patarė gydytojas.
 
Rekomenduoja skiepytis
Efektyviausia ligos prevencinė priemonė – skiepai. Tačiau stokojant valstybės lėšų vėjaraupiai Lietuvoje kol kas nėra vakcinomis valdoma liga. Dėl to galima stebėti ir nuolat banguojantį sergamumą.
„Vakcina yra jau kokių 20 metų, užtenka dviejų dūrių – vieno šiandien, kito – po kelių mėnesių, tik ne anksčiau kaip po mėnesio. Tačiau už ją turi susimokėti patys tėvai. Turime atsainų požiūrį į profilaktiką. Reikia ir tėvų, visuomenės aktyvumo, kad situacija keistųsi“, – sakė V.Usonis.

 
Verta žinoti
Rizika užsikrėsti vėjaraupiais yra vienoda ištisus metus. Tačiau vasarą vaikai dažniau būna lauke, o ne uždarose patalpose, yra veikiami saulės, o tai sudaro prastesnes sąlygas užkratui plisti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica