Stomatitas puola ne tik vaikus

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-27
Jau kelis kartus susergu stomatitu ir niekaip negaliu atsikratyti šio susirgimo. Anksčiau galvojau, kad tai tik vaikų liga. Kokios yra stomatito priežastys? Ir kaip jį tinkamai gydyti? Gal yra kokių būdų, kaip kovoti su šia liga namuose, nesikreipiant į gydytojus?
Laimutė, 49 metai
Stomatitas puola ne tik vaikus

Atsako odontologė Audra Drukteinienė:
 Stomatito priežastys

Yra įvairių stomatito rūšių, tai reiškia, kad ir priežastys skiriasi. Yra bakterinis, virusinis, grybelinis stomatitas. Jie gali pasireikšti persirgus gripu, plaučių ligomis, kitomis infekcinėmis ligomis. Liga užsikrečiama tiesiogiai kontaktuojant: per seiles, sekretą, odą.
Taip pat tai gali būti pašalinių burnos dirgiklių pasekmė. Stomatitą gali sukelti su dirbtiniais dantimis ar dantų protezais susijęs dirginimas, burnos ertmės higienos nesilaikymas. Taip pat bendras imuniteto deficitas, įvairios infekcinės ligos, grybelių sukeliamos ligos, kraujo ligos, medžiagų apykaitos, hormoninės sistemos sutrikimai.
Žmogaus organizme yra apie 200 mikroorganizmų, kurių dauguma yra ligų nesukeliantieji. Jų galima įkvėpti su dulkėmis, užsikrėsti nesilaikant asmens higienos.
Susilpnėjus organizmo imuninei sistemai, grybeliai suaktyvėja, pradeda gausiai daugintis ir tampa nuodingi. Stomatito atsiradimui labai daug įtakos turi ilgai trunkantis gydymas antibiotikais ar kitais hormoniniais preparatais.
 
Stomatito simptomai
Burnoje ši liga pasireiškia įvairiais gleivinės pažeidimais: skruostų, liežuvio, dantenų ir ryklės paraudimu, paburkimu ir nedidelėmis opelėmis - aftomis, kraujavimu, jautrumu, pūslelėmis, pūlinukais, balkšvomis opomis. Dažnai šiuos simptomus lydi skausmas, smarkiai teka seilės, blogas burnos kvapas, karščiavimas. Aišku, kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingi simptomai. Vieniems stomatitas praeina po kelių dienų, o kitiems kyla temperatūra, liga kamuoja ne vieną kartą.
 
Ligos gydymas 
Svarbiausia būtų gydyti kompleksiškai. Sergant stomatitu, svarbi racionali mityba. Maistas turėtų būti visavertis, turėti pakankamai baltymų, vitaminų, mikroelementų. Patariama valgyti minkštą, neaštrų, nekarštą maistą. Toks nedirgina burnos gleivinės, jį lengviau nuryti.
Sergant stomatitu reiktų skalauti burną priešuždegimiškai veikiančiais bei dezinfekuojančiais tirpalais. Taip pat patikrintas gydymo metodas suaugusiems yra burnos skalavimas įvairių augalų nuovirais ir ekstraktais: ąžuolų žievių, ajerų šaknų, ramunėlių, jonažolių. Augaluose yra mineralinių medžiagų, vitaminų, eterinių aliejų, kurie saugo nuo bakterijų, sutraukia ir stiprina gleivinę, gerina žaizdų gijimą.
Vis dėlto nepamirškite, kad reikia vartoti ir vaistinius medikamentus. Vaistinėje tikrai galima rasti įvairių tepalų, skalavimo skysčių, kurie pagelbėtų stomatito atžvilgiu. Pastebėjus, kad padidėję limfmazgiai ar kyla temperatūra, reiktų kreiptis į šeimos gydytoją ar odontologą.  

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris