Šlapimo nelaikymo spąstai: kaip ištrūkti?

Aigustė Tavoraitė
2015-11-26
Čiaudint, kostint, tiesiog juokiantis ar atliekant fiziškai sunkesnį veiksmą nevalingai šiek tiek pasišlapinate? Nurimkite – paskubėjus gydytis, šios gyvenimo džiaugsmą temdančios bėdos galima atsikratyti.
Šlapimo nelaikymo spąstai: kaip ištrūkti?
Viena dažniausių šlapimo nelaikymo atsiradimo priežasčių – gimdymas. Remiantis epidemiologinėmis studijomis, beveik apie pusė gimdžiusių moterų nelaikys šlapimo, dar tiek pat jų prireiks šlapimo nelaikymą koreguojančios operacijos.

Gėdijasi kreiptis pagalbos

Sutrikęs normalus šlapinimosi mechanizmas tampa ne tik nemalonia fiziologine, bet ir socialine problema – pradedamas jausti diskomfortas įvairiose situacijose: naudojantis viešuoju transportu, lankantis svečiuose ir kt.
Tai dažna moterų problema, tačiau dauguma dailiosios lyties atstovių vengia, gėdijasi kalbėti apie šią problemą net su partneriu ar šeimos gydytoju. Lietuvoje kaip ir pasaulyje šlapimo nelaikymu skundžiasi apie 30 proc. moterų.

„Šis skaičius rodo, kiek moterų dėl šlapimo nelaikymo simptomų bent jau ateina pas gydytojus. Tačiau manoma, kad apie pusė nevalingą šlapinimąsi kenčiančių pacienčių pagalbos visai nesikreipia“, – pastebėjo Respublikinės Klaipėdos ligoninės Dienos chirurgijos centro gydytoja urinologė Rosita Bazarauskaitė.
Pasak jos, tik labai maža dalis – kokie aštuoni procentai – moterų užsiregistruoja konsultacijos pas gydytoją per pirmą mėnesį nuo pirmųjų simptomų pasirodymo. Dauguma ateina tik po metų ar dar ilgesnio laikotarpio. O negydomas šlapimo nelaikymas gali sukelti rimtesnių sveikatos bėdų: infekciją, odos pažeidimus. Gali rastis seksualinių problemų, polinkis į depresiją, noras izoliuoti save, mažėja žmogaus savivertė.
 
Atsiranda po gimdymo
Šlapimo nelaikymui įtakos turi tarpvietės raumenų, šlaplės rauko, dubens dugno raumenų silpnumas, dirgli šlapimo pūslė (tai dažnas šlapinimasis daugiau nei 8 kartus per dieną ir daugiau nei porą kartų naktį). Viena dažniausių šlapimo nelaikymo atsiradimo priežasčių – gimdymas.
„Remiantis epidemiologinėmis studijomis, beveik apie pusė gimdžiusių moterų nelaikys šlapimo, dar tiek pat jų prireiks šlapimo nelaikymą koreguojančios operacijos“, – sakė gydytoja.
Gimdymo metu gali plyšti tarpvietės raumenys, sutrūkinėti raiščiai aplink šlaplę taip apsunkinant galimybę šlapimo nutekėjimą kontroliuoti moteriai pačiai.
Ši problema gali padidėti ir vyresniame amžiuje, tačiau tai neturėtų būti laikoma normaliu senėjimo reiškiniu. Ji labiau vargina ir išgyvenant menopauzę, po traumų.
Svarbus veiksnys – šlapimo takų ligos. Gydytojos urinologės R.Bazarauskaitės pastebėjimu, ypač vyresniame amžiuje negydyta šlapimo takų infekcija, estrogenų trūkumas menopauzės metu gali pabloginti šlapimo nelaikymą. Susijusios yra ir neurologinės ligos, pilvo ertmės operacijos, diabetas.

 
Stiprina dubens dugno raumenis

Susidūrus su šlapimo nelaikymo problema pirmiausia derėtų įvertini rizikos veiksnius, atsikratyti antsvorio.

„Užklumpant staigiam norui šlapintis, dėl kurių ir pasitaiko šlapimo nelaikymo epizodai, reikėtų vengti kofeino, citrusinių vaisių, aštraus maisto, atsisakyti alkoholio ir dirbtinių saldiklių turinčių gėrimų, mesti rūkyti“, – patarė R.Bazarauskaitė.
Situaciją pagerina dubens dugno raumenis stiprinantys Kėgelio pratimai. Taip pat pacientei skiriamos specialios mankštos, fizioterapijos procedūros, kurių metu šlaplė stimuliuojama įvairių dažnių bangomis. Yra vartojami ir medikamentai. Jeigu jie nepadeda, atliekama operacija.
Varginant šiai problemai pagelbės ir specialios šlapimą sugeriančios priemonės – įvairių dydžių įklotai, sauskelnės-kelnaitės (tinka net esant sunkiam šlapimo nelaikymui). Jos ne tik suteikia sausumo pojūtį, bet ir naikina nemalonų kvapą.
Priešingai nei paprasti daugelio moterų naudojami higieniniai įklotai, šie gaminiai sukurti atsižvelgiant į šių išskyrų pobūdį (šlapimas yra lengvas ir išsiskiria didesniais kiekiais, o menstruacinės išskyros – tirštesnės, šalinamos pamažu).
 

Svarbu
Šlapimo nelaikymą skatinantys veiksniai – nutukimas, rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, alkoholio, kavos, dibtinių saldiklių vartojimas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris