Šlapimo nelaikymo spąstai: kaip ištrūkti?

Aigustė Tavoraitė
2015-11-26
Čiaudint, kostint, tiesiog juokiantis ar atliekant fiziškai sunkesnį veiksmą nevalingai šiek tiek pasišlapinate? Nurimkite – paskubėjus gydytis, šios gyvenimo džiaugsmą temdančios bėdos galima atsikratyti.
Šlapimo nelaikymo spąstai: kaip ištrūkti?
Viena dažniausių šlapimo nelaikymo atsiradimo priežasčių – gimdymas. Remiantis epidemiologinėmis studijomis, beveik apie pusė gimdžiusių moterų nelaikys šlapimo, dar tiek pat jų prireiks šlapimo nelaikymą koreguojančios operacijos.

Gėdijasi kreiptis pagalbos

Sutrikęs normalus šlapinimosi mechanizmas tampa ne tik nemalonia fiziologine, bet ir socialine problema – pradedamas jausti diskomfortas įvairiose situacijose: naudojantis viešuoju transportu, lankantis svečiuose ir kt.
Tai dažna moterų problema, tačiau dauguma dailiosios lyties atstovių vengia, gėdijasi kalbėti apie šią problemą net su partneriu ar šeimos gydytoju. Lietuvoje kaip ir pasaulyje šlapimo nelaikymu skundžiasi apie 30 proc. moterų.

„Šis skaičius rodo, kiek moterų dėl šlapimo nelaikymo simptomų bent jau ateina pas gydytojus. Tačiau manoma, kad apie pusė nevalingą šlapinimąsi kenčiančių pacienčių pagalbos visai nesikreipia“, – pastebėjo Respublikinės Klaipėdos ligoninės Dienos chirurgijos centro gydytoja urinologė Rosita Bazarauskaitė.
Pasak jos, tik labai maža dalis – kokie aštuoni procentai – moterų užsiregistruoja konsultacijos pas gydytoją per pirmą mėnesį nuo pirmųjų simptomų pasirodymo. Dauguma ateina tik po metų ar dar ilgesnio laikotarpio. O negydomas šlapimo nelaikymas gali sukelti rimtesnių sveikatos bėdų: infekciją, odos pažeidimus. Gali rastis seksualinių problemų, polinkis į depresiją, noras izoliuoti save, mažėja žmogaus savivertė.
 
Atsiranda po gimdymo
Šlapimo nelaikymui įtakos turi tarpvietės raumenų, šlaplės rauko, dubens dugno raumenų silpnumas, dirgli šlapimo pūslė (tai dažnas šlapinimasis daugiau nei 8 kartus per dieną ir daugiau nei porą kartų naktį). Viena dažniausių šlapimo nelaikymo atsiradimo priežasčių – gimdymas.
„Remiantis epidemiologinėmis studijomis, beveik apie pusė gimdžiusių moterų nelaikys šlapimo, dar tiek pat jų prireiks šlapimo nelaikymą koreguojančios operacijos“, – sakė gydytoja.
Gimdymo metu gali plyšti tarpvietės raumenys, sutrūkinėti raiščiai aplink šlaplę taip apsunkinant galimybę šlapimo nutekėjimą kontroliuoti moteriai pačiai.
Ši problema gali padidėti ir vyresniame amžiuje, tačiau tai neturėtų būti laikoma normaliu senėjimo reiškiniu. Ji labiau vargina ir išgyvenant menopauzę, po traumų.
Svarbus veiksnys – šlapimo takų ligos. Gydytojos urinologės R.Bazarauskaitės pastebėjimu, ypač vyresniame amžiuje negydyta šlapimo takų infekcija, estrogenų trūkumas menopauzės metu gali pabloginti šlapimo nelaikymą. Susijusios yra ir neurologinės ligos, pilvo ertmės operacijos, diabetas.

 
Stiprina dubens dugno raumenis

Susidūrus su šlapimo nelaikymo problema pirmiausia derėtų įvertini rizikos veiksnius, atsikratyti antsvorio.

„Užklumpant staigiam norui šlapintis, dėl kurių ir pasitaiko šlapimo nelaikymo epizodai, reikėtų vengti kofeino, citrusinių vaisių, aštraus maisto, atsisakyti alkoholio ir dirbtinių saldiklių turinčių gėrimų, mesti rūkyti“, – patarė R.Bazarauskaitė.
Situaciją pagerina dubens dugno raumenis stiprinantys Kėgelio pratimai. Taip pat pacientei skiriamos specialios mankštos, fizioterapijos procedūros, kurių metu šlaplė stimuliuojama įvairių dažnių bangomis. Yra vartojami ir medikamentai. Jeigu jie nepadeda, atliekama operacija.
Varginant šiai problemai pagelbės ir specialios šlapimą sugeriančios priemonės – įvairių dydžių įklotai, sauskelnės-kelnaitės (tinka net esant sunkiam šlapimo nelaikymui). Jos ne tik suteikia sausumo pojūtį, bet ir naikina nemalonų kvapą.
Priešingai nei paprasti daugelio moterų naudojami higieniniai įklotai, šie gaminiai sukurti atsižvelgiant į šių išskyrų pobūdį (šlapimas yra lengvas ir išsiskiria didesniais kiekiais, o menstruacinės išskyros – tirštesnės, šalinamos pamažu).
 

Svarbu
Šlapimo nelaikymą skatinantys veiksniai – nutukimas, rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, alkoholio, kavos, dibtinių saldiklių vartojimas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica