Skalauti nosį jūros vandeniu ar ne – štai kur klausimas...

Gintarė Kaminskienė
2015-01-26
Nosis atsakinga už tai, kad į plaučius patektų švarus ir šiltas oras. Gleivinėje esantys plaukeliai sulaiko įkvepiamame ore esančias dulkes, o kraujagyslės sušildo orą. Tačiau kvėpuojant dulkėtu ar mikrobais užterštu oru kyla didesnė tikimybė susirgti tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, sloga ar gripu. Tad kai kurie specialistai pataria nosį išplauti. Tačiau svarbu, kokiu dažnumu tai darysite ir kokias priemones tam naudosite.
Skalauti nosį jūros vandeniu ar ne – štai kur klausimas...
Įveikti slogą padeda nosies plovimas jūros vandeniu.

Į skaitytojų klausimus atsako specialistas
Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Berenevičius:


Skaičiau, kad kasdien plaudami nosį galime išvengti ne tik slogos, bet ir gripo. O nosies plovimas turi būti toks pats įprotis kaip ir dantų valymas. Ar tokia nuomonė yra teisinga?
Marijona, 65 metai
 - Nosies plovimas tikrai yra geras įprotis. Nors nemanyčiau, kad norint išvengti slogos ją plauti reikėtų kas dieną. Tačiau atsiradus net ir menkai slogai jau būtų galima drąsiai plauti jūros vandeniu ilgesnį laiką. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad reikėtų vartoti vaistinėse parduodamą fiziologinės koncentracijos jūros vandenį. Namuose pasigamintas druskos tirpalas, niekaip nebus 0,9 procentų. Naudojant per didelės koncentracijos druskos tirpalą galima pažeisti, išsausinti gleivinę. Kitos gripo prevencijos priemonės yra gera rankų higiena, sveika mityba, fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas, taip pat kasmetinė gripo vakcinacija. 

Kokias priemones nosies higienai naudoti geriausia, jei gleivinė yra linkusi sausėti, o nosyje nuolat kaupiasi nešvarumai, kyla nepatogumo pojūtis?
Eduardas, 40 metų
- Jeigu gleivinė linkusi sausėti, kaupiasi nešvarumai, taip pat yra svarbi nosies higiena. Pagrindinė priemonė išlieka jūros vanduo, fiziologinės koncentracijos, ir dažnas šnypštimas, gausus skysčių vartojimas. Tačiau reiktų nepamiršti, kad ilgesnis nei savaitę vaistų vartojimas labai išsausina gleivinę. Kiti nosies gleivinę žalojantys faktoriai, kurių reikėtų vengti, yra aktyvus ir pasyvus rūkymas, pelėsis, didelė drėgmė aplinkoje, dulkės. Dirbant kenksmingomis sąlygomis visada reikėtų naudoti apsaugos priemones.

 
Ar tiesa, kad sergant sloga ir naudojant jūros vandenį nosies plovimui galima susirgti sinusitu, nes nosies sekretas stumiamas viršun?
Albina, 50 m.
- Nuomonė, kad jūros vanduo galėtų pabloginti sinusito gydymą yra neteisinga. Jūros vanduo kaip tik padeda pašalinti susikaupusį sekretą. Kitos priemonės, kurios galėtų padėti sergant sinusitu yra kvėpavimo sistemą veikiantys vaistai, gausesnis skysčių vartojimas, augaliniai preparatai, gera nosies higiena. Tačiau jeigu intensyvi sloga tęsiasi daugiau kaip dešimt dienų, yra su tuo susijusių simptomų - temperatūros padidėjimas, silpnumas, intensyvūs galvos skausmai, kaktos spaudimo jausmas, sloga žalsvesnė, sunkiau išsivalo, patarčiau kreiptis į savo šeimos gydytoją. Galbūt jau reikalingas gydymas antibiotikais.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris