Širdimi geriau rūpintis jau paauglystėje

Aigustė Tavoraitė
2016-10-17
Naujausi tyrimai patvirtina, kad neigiamus veiksnius mūsų sveikatai labai svarbu pradėti kontroliuoti nuo mažens. 
Širdimi geriau rūpintis jau paauglystėje
JAV mokslininkai nustatė, kad sergantys hipertenzija vaikai turi problemų su verbaline ir vizualine atmintimi, kalbos įgūdžiais, informacijos įsisavinimo greičiu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 
Padėti išvengti blogų įpročių 
„Blogasis“ cholesterolis kraujagyslėse pradeda kauptis jau nuo 9 metų amžiaus, todėl paaugliams reikia padėti suprasti ankstyvos širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos reikšmę. Apie tai įspėja Mumbajaus Wockhardt ligoninės (Indija) kardiologai. 
 
Paauglystėje formuojasi širdis, kraujagyslės galvos smegenys ir kt. Tačiau šiuolaikiniai paaugliai gyvena labai įtemptą gyvenimą, mažai juda, anksti pradeda rūkyti, vartoti alkoholį, maitinasi greituoju maistu, daugybę valandų naršo internete. 
 
Pasak gydytojų, vaikai turi įprasti sveikai gyventi ir išmokti kontroliuoti stresą. Reikėtų neužmiršti ir kardiotreniruočių. Didelį vaidmenį padedant suformuoti teisingos gyvensenos įpročius vaidina ir tėvai. Ypač svarbu, kad pasibaigus paauglystės laikotarpiui jaunuoliai įprastų profilaktiškai rūpintis savo sveikata.
 
Kenkia ir pažintiniams sugebėjimams 
Dar vienas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys – aukštas arterinis kraujo spaudimas (AKS). Tačiau jis veikia ir kognityvius sugebėjimus. Ročesterio universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad sergantys hipertenzija vaikai turi problemų su verbaline ir vizualine atmintimi, kalbos įgūdžiais, informacijos įsisavinimo greičiu.
 
AKS taip pat neigiamai atsiliepia miego kokybei bei viso organizmo funkcionavimui. Todėl vaikų kraujospūdį būtina reguliariai tikrinti. Pastebėjus jo padidėjimą būtina kvalifikuota medikų pagalba.
Arterine hipertenzija vaikai serga rečiau nei suaugusieji. Tačiau nustatyta, kad JAV 5–17 metų amžiaus vaikų grupėje padidėjusį kraujospūdį turi 14 proc., o kai kuriose kitose šalyse 4–17 metų amžiaus vaikų grupėje – apie 10 proc.

Verta žinoti 
 AKS turėtų būti pamatuotas kiekvienam vaikui bent kartą iki 3 metų amžiaus. Reikia prisiminti, kad vaikų AKS vertinamas vertinamas individualiai atsižvelgiant į vaiko lytį, amžių, ūgį. Mažyliui kraujospūdį pamatuoti sunku, tam prireikia penkių dydžių manžečių. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica