Širdimi geriau rūpintis jau paauglystėje

Aigustė Tavoraitė
2016-10-17
Naujausi tyrimai patvirtina, kad neigiamus veiksnius mūsų sveikatai labai svarbu pradėti kontroliuoti nuo mažens. 
Širdimi geriau rūpintis jau paauglystėje
JAV mokslininkai nustatė, kad sergantys hipertenzija vaikai turi problemų su verbaline ir vizualine atmintimi, kalbos įgūdžiais, informacijos įsisavinimo greičiu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 




Padėti išvengti blogų įpročių 
„Blogasis“ cholesterolis kraujagyslėse pradeda kauptis jau nuo 9 metų amžiaus, todėl paaugliams reikia padėti suprasti ankstyvos širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos reikšmę. Apie tai įspėja Mumbajaus Wockhardt ligoninės (Indija) kardiologai. 
 
Paauglystėje formuojasi širdis, kraujagyslės galvos smegenys ir kt. Tačiau šiuolaikiniai paaugliai gyvena labai įtemptą gyvenimą, mažai juda, anksti pradeda rūkyti, vartoti alkoholį, maitinasi greituoju maistu, daugybę valandų naršo internete. 
 
Pasak gydytojų, vaikai turi įprasti sveikai gyventi ir išmokti kontroliuoti stresą. Reikėtų neužmiršti ir kardiotreniruočių. Didelį vaidmenį padedant suformuoti teisingos gyvensenos įpročius vaidina ir tėvai. Ypač svarbu, kad pasibaigus paauglystės laikotarpiui jaunuoliai įprastų profilaktiškai rūpintis savo sveikata.
 
Kenkia ir pažintiniams sugebėjimams 
Dar vienas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys – aukštas arterinis kraujo spaudimas (AKS). Tačiau jis veikia ir kognityvius sugebėjimus. Ročesterio universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad sergantys hipertenzija vaikai turi problemų su verbaline ir vizualine atmintimi, kalbos įgūdžiais, informacijos įsisavinimo greičiu.
 
AKS taip pat neigiamai atsiliepia miego kokybei bei viso organizmo funkcionavimui. Todėl vaikų kraujospūdį būtina reguliariai tikrinti. Pastebėjus jo padidėjimą būtina kvalifikuota medikų pagalba.
Arterine hipertenzija vaikai serga rečiau nei suaugusieji. Tačiau nustatyta, kad JAV 5–17 metų amžiaus vaikų grupėje padidėjusį kraujospūdį turi 14 proc., o kai kuriose kitose šalyse 4–17 metų amžiaus vaikų grupėje – apie 10 proc.

Verta žinoti 
 AKS turėtų būti pamatuotas kiekvienam vaikui bent kartą iki 3 metų amžiaus. Reikia prisiminti, kad vaikų AKS vertinamas vertinamas individualiai atsižvelgiant į vaiko lytį, amžių, ūgį. Mažyliui kraujospūdį pamatuoti sunku, tam prireikia penkių dydžių manžečių. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris