Širdimi geriau rūpintis jau paauglystėje

Aigustė Tavoraitė
2016-10-17
Naujausi tyrimai patvirtina, kad neigiamus veiksnius mūsų sveikatai labai svarbu pradėti kontroliuoti nuo mažens. 
Širdimi geriau rūpintis jau paauglystėje
JAV mokslininkai nustatė, kad sergantys hipertenzija vaikai turi problemų su verbaline ir vizualine atmintimi, kalbos įgūdžiais, informacijos įsisavinimo greičiu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 




Padėti išvengti blogų įpročių 
„Blogasis“ cholesterolis kraujagyslėse pradeda kauptis jau nuo 9 metų amžiaus, todėl paaugliams reikia padėti suprasti ankstyvos širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos reikšmę. Apie tai įspėja Mumbajaus Wockhardt ligoninės (Indija) kardiologai. 
 
Paauglystėje formuojasi širdis, kraujagyslės galvos smegenys ir kt. Tačiau šiuolaikiniai paaugliai gyvena labai įtemptą gyvenimą, mažai juda, anksti pradeda rūkyti, vartoti alkoholį, maitinasi greituoju maistu, daugybę valandų naršo internete. 
 
Pasak gydytojų, vaikai turi įprasti sveikai gyventi ir išmokti kontroliuoti stresą. Reikėtų neužmiršti ir kardiotreniruočių. Didelį vaidmenį padedant suformuoti teisingos gyvensenos įpročius vaidina ir tėvai. Ypač svarbu, kad pasibaigus paauglystės laikotarpiui jaunuoliai įprastų profilaktiškai rūpintis savo sveikata.
 
Kenkia ir pažintiniams sugebėjimams 
Dar vienas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys – aukštas arterinis kraujo spaudimas (AKS). Tačiau jis veikia ir kognityvius sugebėjimus. Ročesterio universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad sergantys hipertenzija vaikai turi problemų su verbaline ir vizualine atmintimi, kalbos įgūdžiais, informacijos įsisavinimo greičiu.
 
AKS taip pat neigiamai atsiliepia miego kokybei bei viso organizmo funkcionavimui. Todėl vaikų kraujospūdį būtina reguliariai tikrinti. Pastebėjus jo padidėjimą būtina kvalifikuota medikų pagalba.
Arterine hipertenzija vaikai serga rečiau nei suaugusieji. Tačiau nustatyta, kad JAV 5–17 metų amžiaus vaikų grupėje padidėjusį kraujospūdį turi 14 proc., o kai kuriose kitose šalyse 4–17 metų amžiaus vaikų grupėje – apie 10 proc.

Verta žinoti 
 AKS turėtų būti pamatuotas kiekvienam vaikui bent kartą iki 3 metų amžiaus. Reikia prisiminti, kad vaikų AKS vertinamas vertinamas individualiai atsižvelgiant į vaiko lytį, amžių, ūgį. Mažyliui kraujospūdį pamatuoti sunku, tam prireikia penkių dydžių manžečių. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris