Šąlančios rankos įspėja apie ligą

Gintarė Kaminskienė
2014-11-28
Man dažnai šąla rankos. Kartais net pamėlynuoja. Be pirštinių negaliu išeiti net ankstyvą rudenį. Ši problema ima varginti. Ar turėčiau kreiptis į gydytoją?
Anelė, 41 p.
Šąlančios rankos įspėja apie ligą
Bene dažniausia galūnių šalimo priežastis – Reino sindromas. Tai – šalčio ar streso sukeliami plaštakų ar pėdų kraujotakos sutrikimai.

Bene dažniausia galūnių šalimo priežastis – Reino sindromas. Tai – šalčio ar streso sukeliami plaštakų ar pėdų kraujotakos sutrikimai.

Pirminis Reino sindromas vadinamas Reino liga. Dažniausia nerandama jokios kitos sindromą galinčios sukelti priežasties... Ja dažniau serga moterys, pirmieji ligos požymiai atsiranda dar paauglystėje. Antrinis Reino sindromas praneša apie kokią nors kitą ligą. Pavyzdžiui, sklerodermiją, sistemine raudonąja vilkligę, kitas jungiamojo audinio ligas ir taip toliau. Arba gali būti nulemtas konkrečios priežasties: ilgalaikio kai kurių medikamentų vartojimo, apsinuodijimo arsenu ar švinu, po nušalimo.

Dėl visų minėtų ligų ar dėl kitų nenustatytų priežasčių, pažeidžiamos smulkiosios pirštų kraujagyslės ar nervai. Sušalus ar veikiant nerviniam stresui pirštai tampa balti, atšalę, vėliau, dėl nepakankamo kraujo įsotinimo deguonimi pamėlsta. Reino sindromu serga 5-10 procentų gyventojų. Ši liga būdingesnė gyvenantiems šalto klimato zonoje, ypač šaltuoju metų laiku.
Lengvos formos Reino sindromas vaistais negydomas – rekomenduojama tik vengti šalčio. Esant rimtesnei sindromo formai gali padėti vaistai, mažinantys kraujagyslių spazmus ir pasižymintys kraujagysles plečiančiu efektu.

Retai, tačiau pasitaiko atvejų, kai medikamentinis gydymas būna neefektyvus. Tuomet ligonį varginančius simptomus galima bandyti įveikti chirurgine intervencija. Atliekama operacija – simpatektomija. Jos metu pašalinami simpatinės nervų sistemos nervai, kurie verčia kraujagysles spazmuoti.

 
Komentuoja specialistas
Gydytojas kardiologas, prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis:

- Reino sindromas, tai - kraujagyslių inervacijos sutrikimas, kuomet kraujagyslės netenka elastingumo. Tuomet jos nebereaguoja į aplinką. Kai žmogus atsiranda šaltoje aplinkoje, kraujagyslės turėtų plėstis, į jas turėtų suplūsti daugiau kraujo ir galūnės turėtų sušilti. Tačiau kai sutrinka inervacija ir prarandamas kraujagyslių elastingumas, esant šaltam orui galūnių kraujagyslės neišsiplečia, žmogus jaučia šaltį. Tad vienas požymių ir yra šalčio jausmas. Žmonės skundžiasi, kad jiems labai šalta. Rankoms būtinos pirštinės.
Jei liga progresuoja, rankos gali net mėlynuoti. Tuomet būtina gydytojo intervencija. Skiriami tam tikri medikamentai. Galimos ir tam tikros fizioterapinės priemonės. Pavyzdžiui, vonelės su šiltu ir šaltu vandeniu.
Ši liga nėra iki galo aiški, tad galutinai išgydyti ją– sudėtinga.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris