Rankos dreba ne tik senatvėje

Aigustė Tavoraitė
2016-09-09
Nevartoju alkoholio, bet pastebėjau, kad vis dažniau ima drebėti rankos. Gydytojas man įtaria esencialinį tremorą. Ar tai gali būti tik pervargimo ženklas, ar tai – rimta liga?
Rimas, 26 m.
Rankos dreba ne tik senatvėje
Esencialinį tremorą gali padėti įtarti vadinamasis rankų testas: reikia ištiesti į priekį rankas ir, jei jos dreba, o tam nėra paaiškinamos priežasties, vertėtų apsilankyti pas gydytoją.

Pataria specialistė
Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja neurologė Sigla Ščeponavičiūtė:

Žmogų tremoras – nevalingas kūno dalies drebėjimas – gali varginti dėl įvairių fiziologinių priežasčių – patyrus didelį stresą, iš baimės, pervargus, po naktinių budėjimų, padauginus alkoholio ar kofeino turinčių produktų, esant elektrolitų, kalio, magnio trūkumui, taip gali pasireikšti ir vaistų šalutinis poveikis. Toks drebulys vieną dieną gali užeiti, o kitą – praeiti.
 
Tačiau esencialinis tremoras taip lengvai nepraeina. Tai jau yra patologija, kurią reikia gydyti. Liga gali pasireikšti įvairiame amžiuje – pasitaiko ir paaugliams, ir gerokai vyresniame amžiuje. Bene dažniausiai šiuo sutrikimu skundžiasi vidutinio amžiaus – vyresni nei 40 metų žmonės. Tačiau ateina ir jaunesni, pavyzdžiui, dvidešimtmečiai ir sako, jog nevartoja alkoholio, sveikai gyvena, tačiau nebegali nulaikyti puodelio jo neišlieję. Taip rankų drebėjimas tampa socialine problema – apsunkina bendravimą ir pan.
 
Esencialinis tremoras atsiranda dėl pakitimų smegenyse. Dalis pacientų gali šį sutrikimą paveldėti. Tačiau tremoras gali užklumpti ir dėl kitų veiksnių – netinkamo gyvenimo būdo. Jei liga jau užklupo, puolus keisti nusistovėjusius įpročius situacija gali mažai pasikeisti. Visgi, priešingu atveju, jei patiriamas didelis stresas, žmogaus būsena gali ryškiai pablogėti.
 
Tačiau ne visada tremorą paprasta diagnozuoti, būtina atlikti specialius testus. Neretai žmonės išsigąsta drebulio, nes jį palaiko Parkinsono ligos simptomu. Nors išties dažnai sudėtinga ištirti ir pasakyti, ar tai – Parkinsono liga, ar esencialinis tremoras. Abiem atvejais gali varginti ne tik rankų, bet ir galvos, kojų, liežuvio drebulys. Tačiau, pavyzdžiui, Parkinsono ligai yra būdingas ramybės tremoras, o esencialinis tremoras išnyksta miegant. Tarkim, maždaug vienam iš dešimties, besiskundžiančių drebančiomis rankomis, nustatoma Parkinsono liga.

 
Esencialinio tremoro gydymas, kaip ir diagnostika, yra ne mažiau sudėtingas ir labai individualus. Pirmiausia žmogų tik stebime. Jei yra kokie nors ligą sukeliantys veiksniai, pavyzdžiui, pakrikęs dienos režimas, reikėtų tai susitvarkyti. Tik pašalinus neigiamus veiksnius yra skiriamos tam tikrų grupių medikamentai. Pirmenybę visuomet taikome homeopatiniams preparatams. Gydoma ir paskiriant fizioterapines procedūras – yra dedami svoriai ant riešų, daromos specialios mankštos.

 
Verta žinoti
Esencialinį tremorą gali padėti įtarti vadinamasis rankų testas: reikia ištiesti į priekį rankas ir, jei jos dreba, o tam nėra paaiškinamos priežasties, vertėtų apsilankyti pas gydytoją.
Įspėti apie ligą gali padėti ir pakitęs raštas. Taip pat – jei žmogus nebegali paimti smulkių daiktų ar atlikti nedidelių darbų, nors anksčiau tai nesukėlė problemų. Sekant tokius dalykus galima anksčiau įtarti ligą ir ją išsitirti.
Nors paprastai esencialinis tremoras nėra pavojingas sutrikimas, jis gali pablogėti laikui bėgant ir kai kuriuos žmones net suluošinti. Tokiu atveju, jei neefektyvus medikamentinis gydymas, galimas ir chirurginis įsikišimas – atliekama giliųjų branduolių stimuliacija.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

      D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

      „Vienas veiksnių, nuo kurio priklauso reabilitacijos sėkmė – paciento motyvacija“, – teigia LSMU Kauno lig...
      Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

      Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

      Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Miego higiena – raktas į kokybišką poilsį

      „Pramiegame trečdalį savo gyvenimo, tad svarbu, kad miegas būtų kokybiškas“, – sako VUL Santaros klinikų gydytoja neurologė, miego sutrikimų specialistė dr. Raminta Masaitienė. Anot medikės, miego higiena padeda išsiugdyti naujus, gilų ir nepertraukiamą miegą skatinančius įpročius.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Šeimos tragedija pakeitė šizofrenijos mokslo istoriją

      1950-ųjų pradžioje Donas ir Mimi Galvinai atrodė ideali amerikiečių šeima. Donas buvo ambicingas JAV Oro pajėgų karininkas, politikos mokslų daktaras, o Mimi – karštai tikinti katalikė, atsidavusi mama ir žmona. Tarp 1945 ir 1965 metų jiedu susilaukė dvylikos vaikų – dešimties sūnų ir dviejų dukterų. ...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
      Vilma Gudynienė Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Turite tai žinoti
      Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti

      Naujas numeris