Rankos dreba ne tik senatvėje

Aigustė Tavoraitė
2016-09-09
Nevartoju alkoholio, bet pastebėjau, kad vis dažniau ima drebėti rankos. Gydytojas man įtaria esencialinį tremorą. Ar tai gali būti tik pervargimo ženklas, ar tai – rimta liga?
Rimas, 26 m.
Rankos dreba ne tik senatvėje
Esencialinį tremorą gali padėti įtarti vadinamasis rankų testas: reikia ištiesti į priekį rankas ir, jei jos dreba, o tam nėra paaiškinamos priežasties, vertėtų apsilankyti pas gydytoją.

Pataria specialistė
Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja neurologė Sigla Ščeponavičiūtė:

Žmogų tremoras – nevalingas kūno dalies drebėjimas – gali varginti dėl įvairių fiziologinių priežasčių – patyrus didelį stresą, iš baimės, pervargus, po naktinių budėjimų, padauginus alkoholio ar kofeino turinčių produktų, esant elektrolitų, kalio, magnio trūkumui, taip gali pasireikšti ir vaistų šalutinis poveikis. Toks drebulys vieną dieną gali užeiti, o kitą – praeiti.
 
Tačiau esencialinis tremoras taip lengvai nepraeina. Tai jau yra patologija, kurią reikia gydyti. Liga gali pasireikšti įvairiame amžiuje – pasitaiko ir paaugliams, ir gerokai vyresniame amžiuje. Bene dažniausiai šiuo sutrikimu skundžiasi vidutinio amžiaus – vyresni nei 40 metų žmonės. Tačiau ateina ir jaunesni, pavyzdžiui, dvidešimtmečiai ir sako, jog nevartoja alkoholio, sveikai gyvena, tačiau nebegali nulaikyti puodelio jo neišlieję. Taip rankų drebėjimas tampa socialine problema – apsunkina bendravimą ir pan.
 
Esencialinis tremoras atsiranda dėl pakitimų smegenyse. Dalis pacientų gali šį sutrikimą paveldėti. Tačiau tremoras gali užklumpti ir dėl kitų veiksnių – netinkamo gyvenimo būdo. Jei liga jau užklupo, puolus keisti nusistovėjusius įpročius situacija gali mažai pasikeisti. Visgi, priešingu atveju, jei patiriamas didelis stresas, žmogaus būsena gali ryškiai pablogėti.
 
Tačiau ne visada tremorą paprasta diagnozuoti, būtina atlikti specialius testus. Neretai žmonės išsigąsta drebulio, nes jį palaiko Parkinsono ligos simptomu. Nors išties dažnai sudėtinga ištirti ir pasakyti, ar tai – Parkinsono liga, ar esencialinis tremoras. Abiem atvejais gali varginti ne tik rankų, bet ir galvos, kojų, liežuvio drebulys. Tačiau, pavyzdžiui, Parkinsono ligai yra būdingas ramybės tremoras, o esencialinis tremoras išnyksta miegant. Tarkim, maždaug vienam iš dešimties, besiskundžiančių drebančiomis rankomis, nustatoma Parkinsono liga.

 
Esencialinio tremoro gydymas, kaip ir diagnostika, yra ne mažiau sudėtingas ir labai individualus. Pirmiausia žmogų tik stebime. Jei yra kokie nors ligą sukeliantys veiksniai, pavyzdžiui, pakrikęs dienos režimas, reikėtų tai susitvarkyti. Tik pašalinus neigiamus veiksnius yra skiriamos tam tikrų grupių medikamentai. Pirmenybę visuomet taikome homeopatiniams preparatams. Gydoma ir paskiriant fizioterapines procedūras – yra dedami svoriai ant riešų, daromos specialios mankštos.

 
Verta žinoti
Esencialinį tremorą gali padėti įtarti vadinamasis rankų testas: reikia ištiesti į priekį rankas ir, jei jos dreba, o tam nėra paaiškinamos priežasties, vertėtų apsilankyti pas gydytoją.
Įspėti apie ligą gali padėti ir pakitęs raštas. Taip pat – jei žmogus nebegali paimti smulkių daiktų ar atlikti nedidelių darbų, nors anksčiau tai nesukėlė problemų. Sekant tokius dalykus galima anksčiau įtarti ligą ir ją išsitirti.
Nors paprastai esencialinis tremoras nėra pavojingas sutrikimas, jis gali pablogėti laikui bėgant ir kai kuriuos žmones net suluošinti. Tokiu atveju, jei neefektyvus medikamentinis gydymas, galimas ir chirurginis įsikišimas – atliekama giliųjų branduolių stimuliacija.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris