Probiotikai - atsvara antibiotikų kirčiui

Greta Vanagienė
2020-01-20
„Dažnai šaltuoju metų laiku suaktyvėja ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Reikalinga ar ne, siekadami greito ir efektyvaus gydymo pacientai dažnai receptą antibiotikams susiveikia patys, deramai nė nepasikonsultavę su gydytoju. Tai - ypač ydinga praktika“, – sako Vaikų ligoninės VUL Santaros klinikų filialo gydytojas vaikų gastroenterologas profesorius Vaidotas Urbonas. Specialistas primena apie atsakingą antibiotikų vartojimą ir ragina nepamiršti atkurti jų sutrikdytą žarnyno mikrobiotą.
Probiotikai - atsvara antibiotikų kirčiui
Nors dažnu ligų atveju antibiotikų vartojimo išvengti nepavyksta, sunaikintas gerąsias bakterijas atkurti būtina specialiais papildais. Jas reikėtų gerti jau bevartojant ligą gydančius vaistus.

Nukenčia visas organizmas

„Antibiotikai – galingas ginklas, tačiau naudojami ne pagal paskirtį dažnai gali atsigręžti prieš pacientą“, - sako prof. Vaidotas Urbonas.

 
Mat bereikalingas antibiotikų vartojimas ne tik sukelia šiems atsparumą, bet ir stipriai sutrikdo žarnyno pusiausvyrą. Su ja ir viso organizmo sveikatos būklę.
„Antibiotikai veikia sistemiškai – visą organizmą. Taigi suardo ir gerąją žarnyno mikroflorą, o kai dominuoja blogoji terpė, formuojasi disbakteriozė. Ši sukelia virškinamojo trakto infekcijų, pasireiškiančių viduriavimu, pilvo skausmu, pykinimu, rėmeniu, vėmimu, apetito sumažėjimu. Gali net prasidėti žarnyno uždegimas - opinis kolitas“, - galimas pasekmes vardija vaikų gastroenterologas.

 
Beje, yra sutrikdoma ne tik žarnyno, bet ir urogenitalinė – makšties ar šlapimo takų, burnos, kvėpavimo takų, odos mikrobiota. Tai sąlygoja kitų ligų atsiradimą. „Stiprinti žarnyną yra ypač svarbu. Žarnyno mikrobų genetika yra didesnė, nei viso organizmo - čia slypi daug informacijos apie ligų atsiradimą“, - atkreipia dėmesį prof. V.Urbonas.
Anot jo, nors dažnu ligų atveju antibiotikų vartojimo išvengti nepavyksta, sunaikintas gerąsias bakterijas atkurti būtina specialiais papildais. Tačiau laukti, kol pajusite šalutinį antibiotikų sukeltą poveikį, nederėtų. Gerųjų bakterijų rezervus pildyti reikėtų jau bevartojant ligą gydančius vaistus.
 
Tik mityba nepagelbės
Nors gerųjų bakterijų randama ir kai kuriuose maisto produktuose, pavyzdžiui, jogurte, prof. V.Urbonas sako, deja, vien jais žarnyno mikrofloros atkurti nepavyks.

Naminiai metodai, pavyzdžiui, raugintų kopūstų sultys ar rauginto pieno produktai gali padėti atkurti tik kurią nors vieną bakterijų rūšį, o reikalinga visuma. Todėl patikimiau yra vartoti specialiai tam sukurtus gerųjų bakterijų papildus“, - aiškina gydytojas.
 
Be to, probiotikai yra įtraukti į rekomenduojamų preparatų sąrašą funkcinėms suaugusiųjų ir kūdikių virškinimo ligoms, ūmiems gastroenteritams, antibiotikų sukeltam kolitui ir uždegiminėms žarnų ligoms gydyti. Vaikų gastroenterologas priminė, kad probiotikus veiksminga vartoti ir  ūminių virusinių bei bakterinių viduriavimų, kurių taip pat padažnėja šaltuoju metų laiku, profilaktikai.


Tarp kitko
Gerųjų bakterijų maisto papildas, sustiprinantis imunitetą ir palaikantis bakterijų pusiausvyrą žarnyne, tinkamas vartoti suaugusiems ir vaikams nuo trejų metų. Probiotikus galima vartoti kasdien arba esant ypatingoms situacijoms, tokioms kaip gydymas antibiotikais, kelionės metu, keičiant mitybos režimą, užkietėjus viduriams ar viduriuojant. Pieno rūgšties bakterijos taip pat gali palengvinti laktozės netoleravimo ir dirgliosios žarnos simptomus.
Maisto papildas taip pat gali būti rekomenduojamas bakterijų pusiausvyrai palaikyti, mat bifido bakterijų skaičius žarnyne paprastai mažėja organizmui senstant.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica