Prieš basučių sezoną – kova su kojų nagų grybeliu

Eglė Kirliauskaitė
2015-05-08
Jau keletą metų mane vargina negražūs kojų nagai, tiksliau – vienas jų. Nežinau, kada tiksliai tai prasidėjo, bet dabar jis tapo susibangavęs, pastorėjęs, plokštelė šone kiek atšokusi, oda aplink nagą sausėja, niežti. Vasarą mano vestuvės, tad norėtųsi iki jų šią problemą išspręsti ir pasipuošti atvirais bateliais. Spėju, tai – nagų grybelis, ne kartą bandžiau gydytis pati, bet ilgalaikių rezultatų nesulaukiau. Ką man daryti? Kaip gydytis? Ar teisingai nustačiau ligą?
Viltautė
 
Prieš basučių sezoną – kova su kojų nagų grybeliu
Pirmasis nagų grybelio požymis – nago pasikeitimas. Gali pasikeisti spalva, dažniausiai nagas pagelsta, gali tapti trapus arba sustorėja. Jeigu būna trapus, tuomet tiek, kiek užauga, nagas nutrupa, deformuojasi. Jeigu būna linkęs storėti, nagą darosi sunku net kirpti, jis būna nebegražus, neblizga.

Atsako specialistas
Klaipėdos odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:


- Pirmasis nagų grybelio požymis – nago pasikeitimas. Gali pasikeisti spalva, dažniausiai nagas pagelsta, gali tapti trapus arba sustorėja. Jeigu būna trapus, tuomet tiek, kiek užauga, nagas nutrupa, deformuojasi. Jeigu būna linkęs storėti, nagą darosi sunku net kirpti, jis būna nebegražus, neblizga. Šios ligos priežastis – grybelis, kurio rūšių yra labai daug: raudonasis trichofitonas, mielių grybelis, pelėsis ir taip toliau.
 
Užsikrėsti nagų grybeliu galima įvairiose vietose, dažniausiai ten, kur šilta ir drėgna: pirtys, baseinai, dušo kabinos, vonios, taip pat paplūdimiai – visur, kur daug basų kojų. Tokią „dovanėlę“ galite gauti ir svečiuose, jeigu vis dar pasiryžtate spirtis į svetimas šlepetes. Iš kitos pusės, grybeliu galima užsikrėsti basomis kojomis vaikštant ne tik svečiuose, bet ir namuose, nes grybelio sporų yra visur.
 
Gydymas yra įvairus, svarbiausia – neužsiimti savigyda. Apstu ligų, kurios gali atrodyti panašiai, bet tai nebus grybelinis susirgimas, o, pavyzdžiui, nagų žvynelinė, medžiagų apykaitos sutrikimai. Esant bent menkiausiam įtarimui, būtina kreiptis į gydytoją. Atlikus tyrimus ir įrodžius, jog tai tikrai yra grybelis, nustačius jo rūšį, bus skiriamas gydymas bei profilaktika. Kokia? Na, grįžus namo iš mano išvardintų vietų, reikėtų kruopščiai nusiplauti kojas, galbūt tam panaudoti ir sodos vandenį – taip galima pašalinti grybelio sporas, kurios jau pateko ant odos, bet dar nespėjo įaugti. Yra daug įvairių profilaktinių priemonių: tepamų, purškiamų, barstomų, kurias galima nusipirkti be recepto.
 
Gydymas kiekvienam žmogui taikomas individuliai, atsižvelgiama į bendrą sveikatos būklę, į jo gyvenimo būdą, mitybą, kitas ligas, tad sunku pasakyti universalią formulę. Tam tikromis ligomis sergančių žmonių nuo nagų grybelio negalima gydyti geriamaisiais vaistais. Tepaliukai dažniausiai padeda gydyti tik simptomus, tačiau kai kuriais atvejais ir jie gali būti veiksmingi. Šiomis dienomis vis dar taikomas chirurginis metodas, nes kartais be nago pašalinimo tiesiog negalima apsieiti. Taip pat praktikuojamas ir naujausias metodas – lazerinis gydymas. Gausu netgi liaudiškų priemonių, bet apie tai nelabai norėčiau šnekėti, kad visi žmonės nepradėtų, sakykime, kiaušiniais šios ligos gydytis.
 
Grybelio visiškai nereikia gėdytis, nes, priešingai sklandantiems mitams, ši liga neturi sąsajų su apsileidimu. Švaruoliai dar greičiau gali susirgti, nes perdėtai rūpindamiesi švara, „netreniruoja“ imuniteto. Kalbant ne tik apie grybelį, bet ir daugelį kitų ligų, imuninė sistema „treniruojama“ per kontaktą su bakterijomis, tad sterilumas ją užmigdo – taip tik padarysite sau meškos paslaugą. Reikia normaliai, švariai, tvarkingai gyventi ir žinoti, jog grybelis tikrai nėra tik nevalyvų žmonių liga.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica