Prakaitavimas – norma ar liga?

Aigustė Tavoraitė
2016-05-26
Šiltuoju metų laiku ypač daug prakaituoju. Kas galėtų padėti?
Laima
Prakaitavimas – norma ar liga?
Pernelyg gausus prakaitavimas yra vadinamas hiperhidroze. Tokiais atvejais žmogus daug prakaituoja būdamas normalioje aplinkoje, nepatirdamas streso.

Atšilus orams gausesnis prakaitavimas ir dėl to atsirandantis nemalonus kvapas tampa problema daugeliui žmonių. Neretai tai stipriai veikia ir psichologiškai, gali net sutrikdyti ir profesinį, ir asmeninį gyvenimą. 

 
Pataria specialistė
Centro poliklinikos šeimos gydytoja Elvyra Pavliukovič:

Priklauso nuo fiziologinių savybių  
Prakaituodamas organizmas reguliuoja kūno temperatūrą. Žmogaus odoje yra apie penkis milijonus prakaito liaukų. Kai smegenys gauna informaciją, kad kūno temperatūra per aukšta, jos siunčia signalus prakaito liaukoms. Šios išskiria skystį, kuris garuodamas nuo odos paviršiaus atvėsina kūną.
Priklausomai nuo individo fiziologinių savybių, šios liaukos išskiria skirtingą prakaito kiekį. Gausiau prakaituoja turintys antsvorio ar nutukę žmonės. Vyrai išskiria daugiau prakaito nei moterys.

Pagrindinės padidėjusio prakaitavimo priežastys: aplinkos karštis ir drėgmė, pyktis, nerimas, stresas (emocinis stresas labiausiai skatina delnų ir padų prakaitavimą). Labiau prakaituojama ir gaunant fizinio krūvio, sergant, karščiuojant.
Kiti veiksniai – pikantiškas, aštrus maistas, kava, alkoholio perdozavimas, rūkymas. Delnai labiau prakaituoja ir įsimylėjus. Moterims daugiau įtakos turi hormonų veikla: menopauzės, nėštumo periodai.
 
Galima ir gydyti
Pernelyg gausus prakaitavimas yra vadinamas hiperhidroze. Tokiais atvejais žmogus daug prakaituoja būdamas normalioje aplinkoje, nepatirdamas streso. Su šia problema susiduria maždaug 3 proc. pasaulio gyventojų. Hiperhidrozė dažniausiai pasireiškia trijose svarbiausiose kūno srityse: plaštakoms, pėdoms ir pažastims.
Šio sutrikimo priežastys dažnu atveju yra nežinomos. Manoma, kad pirminė židininė hiperhidrozė yra susijusi su padidėjusiu simpatinės nervų sistemos aktyvumu. Neseniai buvo identifikuoti ir specifiniai genai, galintys lemti šią būseną.

Verta žinoti
Prakaitavimas gali būti ir ligos simptomu: krūtinės anginos priepuolio, miokardo infarkto požymiu, jį gali lemti kitos patologijos – infekcija, diabetas, suaktyvėjusi skydliaukės funkcija. Naktiniu prakaitavimu gali pasireikšti ŽIV infekcija, vėžys.

Prakaitavimas gali atsirasti kaip šalutinis kai kurių vaistų – antidepresantų, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, arterinį kraujo spaudimą, gliukozės kiekį mažinančių preparatų, vėžiui gydyti skirtų medikamentų – poveikis. Jei vartojami preparatai skatina prakaitavimą, pasitarkite su gydytoju dėl dozės ar gydymo korekcijos.
 

 
Geriausias būdas – tinkama higiena


Norint palengvinti situaciją nechirurginiais gydymo būdais, rekomenduojami:
specializuoti, ilgalaikį poveikį turintys antiperspirantai (pvz., Perspi-Guard), kurie apsaugo net nuo itin gausaus prakaitavimo ne valandomis, o dienomis.

Botulino toksino lokalios injekcijos (plaštakų, veido, pažastų srityje), kurios pašalina prakaitavimo problemą 5-9 mėnesiams, tačiau yra ganėtinai brangi procedūra.
Privalu pastebėti, kad rinkoje atsiranda ir alternatyvų įprastoms priemonėms nuo prakaitavimo – įklotai pažastims (pvz., Perspi-Shield). Tai medvilniai diskeliai klijuojami vidinėje drabužio dalyje, kurie veikia kaip sugertukas.  

Esant ne itin gausiam prakaitavimui ar kai kankina nemalonus kvapas galima naudoti priemones turinčias antibakterines savybes (pvz., natūralus druskos kristalas, dezodorantas Perspi-Rock) arba rinktis įprastinius dezodorantus,  kurie neveikia prakaitavimo priežasties, o tik maskuoja nemalonų kvapą.
Geriausias būdas pašalinti nemalonų kvapą yra tinkama higiena – drabužių keitimas, kasdienis prausimasis po dušu ir pažastų skutimas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica