Prakaitavimas – norma ar liga?

Aigustė Tavoraitė
2016-05-26
Šiltuoju metų laiku ypač daug prakaituoju. Kas galėtų padėti?
Laima
Prakaitavimas – norma ar liga?
Pernelyg gausus prakaitavimas yra vadinamas hiperhidroze. Tokiais atvejais žmogus daug prakaituoja būdamas normalioje aplinkoje, nepatirdamas streso.

Atšilus orams gausesnis prakaitavimas ir dėl to atsirandantis nemalonus kvapas tampa problema daugeliui žmonių. Neretai tai stipriai veikia ir psichologiškai, gali net sutrikdyti ir profesinį, ir asmeninį gyvenimą. 

 
Pataria specialistė
Centro poliklinikos šeimos gydytoja Elvyra Pavliukovič:

Priklauso nuo fiziologinių savybių  
Prakaituodamas organizmas reguliuoja kūno temperatūrą. Žmogaus odoje yra apie penkis milijonus prakaito liaukų. Kai smegenys gauna informaciją, kad kūno temperatūra per aukšta, jos siunčia signalus prakaito liaukoms. Šios išskiria skystį, kuris garuodamas nuo odos paviršiaus atvėsina kūną.
Priklausomai nuo individo fiziologinių savybių, šios liaukos išskiria skirtingą prakaito kiekį. Gausiau prakaituoja turintys antsvorio ar nutukę žmonės. Vyrai išskiria daugiau prakaito nei moterys.

Pagrindinės padidėjusio prakaitavimo priežastys: aplinkos karštis ir drėgmė, pyktis, nerimas, stresas (emocinis stresas labiausiai skatina delnų ir padų prakaitavimą). Labiau prakaituojama ir gaunant fizinio krūvio, sergant, karščiuojant.
Kiti veiksniai – pikantiškas, aštrus maistas, kava, alkoholio perdozavimas, rūkymas. Delnai labiau prakaituoja ir įsimylėjus. Moterims daugiau įtakos turi hormonų veikla: menopauzės, nėštumo periodai.
 
Galima ir gydyti
Pernelyg gausus prakaitavimas yra vadinamas hiperhidroze. Tokiais atvejais žmogus daug prakaituoja būdamas normalioje aplinkoje, nepatirdamas streso. Su šia problema susiduria maždaug 3 proc. pasaulio gyventojų. Hiperhidrozė dažniausiai pasireiškia trijose svarbiausiose kūno srityse: plaštakoms, pėdoms ir pažastims.
Šio sutrikimo priežastys dažnu atveju yra nežinomos. Manoma, kad pirminė židininė hiperhidrozė yra susijusi su padidėjusiu simpatinės nervų sistemos aktyvumu. Neseniai buvo identifikuoti ir specifiniai genai, galintys lemti šią būseną.

Verta žinoti
Prakaitavimas gali būti ir ligos simptomu: krūtinės anginos priepuolio, miokardo infarkto požymiu, jį gali lemti kitos patologijos – infekcija, diabetas, suaktyvėjusi skydliaukės funkcija. Naktiniu prakaitavimu gali pasireikšti ŽIV infekcija, vėžys.

Prakaitavimas gali atsirasti kaip šalutinis kai kurių vaistų – antidepresantų, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, arterinį kraujo spaudimą, gliukozės kiekį mažinančių preparatų, vėžiui gydyti skirtų medikamentų – poveikis. Jei vartojami preparatai skatina prakaitavimą, pasitarkite su gydytoju dėl dozės ar gydymo korekcijos.
 

 
Geriausias būdas – tinkama higiena


Norint palengvinti situaciją nechirurginiais gydymo būdais, rekomenduojami:
specializuoti, ilgalaikį poveikį turintys antiperspirantai (pvz., Perspi-Guard), kurie apsaugo net nuo itin gausaus prakaitavimo ne valandomis, o dienomis.

Botulino toksino lokalios injekcijos (plaštakų, veido, pažastų srityje), kurios pašalina prakaitavimo problemą 5-9 mėnesiams, tačiau yra ganėtinai brangi procedūra.
Privalu pastebėti, kad rinkoje atsiranda ir alternatyvų įprastoms priemonėms nuo prakaitavimo – įklotai pažastims (pvz., Perspi-Shield). Tai medvilniai diskeliai klijuojami vidinėje drabužio dalyje, kurie veikia kaip sugertukas.  

Esant ne itin gausiam prakaitavimui ar kai kankina nemalonus kvapas galima naudoti priemones turinčias antibakterines savybes (pvz., natūralus druskos kristalas, dezodorantas Perspi-Rock) arba rinktis įprastinius dezodorantus,  kurie neveikia prakaitavimo priežasties, o tik maskuoja nemalonų kvapą.
Geriausias būdas pašalinti nemalonų kvapą yra tinkama higiena – drabužių keitimas, kasdienis prausimasis po dušu ir pažastų skutimas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris