Pradėjo lankyti darželį ir nuolat serga

Agnė Bulanavičienė
2022-01-31
Pradėjus lankyti darželius, vaikų tėvai dažnai sunerimsta dėl dažno mažųjų sirgimo. Viena savaitė lankymo, viena – sirgimo, guodžiasi jie. Dažniausiai tai kvėpavimo takų infekcijos. Kaip stiprinti pirmamečių darželinukų imunitetą?
Pradėjo lankyti darželį ir nuolat serga
Jeigu darželį pradėjęs lankyti vaikas dažniau serga, stebėtis per daug nereikėtų – imunitetas dar nebrandus, todėl jis ir kaupia patirtį – susipažįsta su naujais ligų sukėlėjais ir kitąsyk juos jau atpažins, stipriau kovos su jais.

Pataria specialistė
Kauno klinikų I vaikų ligų skyriaus ir Pulmonologijos sektoriaus vadovė, gydytoja vaikų pulmonologė, alergologė, vaikų ligų gydytoja prof. Laimutė Vaidelienė:
 
Dažnai sirgti einant į darželį – normalu

Pasak L.Vaidelienės, vaikų imunitetas veikia vietiškai ir sistemiškai. Vietinis imunitetas yra mūsų gleivinėse, o jose esančios specialios ląstelės ir medžiagos – fermentai – žudo patenkančius virusus ir bakterijas. Šie mažų vaikų vietiniai apsauginiai barjerai dar silpni, taigi atitinkamai silpnesnė ir apsauga.
 
„O jei vietinė apsauga prastesnė, vadinasi, virusai ir bakterijos lengviau patenka į gleivines ir gali sukelti uždegimą“, – pasakojo vaikų pulmonologė. Vaikų nebrandus ir sisteminis imuninis atsakas. Todėl jie dažnai suserga kiekviena virusine infekcija, kokią tik sutinka jų organizmas. O daugiausiai infekcijų galima sutikti vaikų kolektyve.
 
Gydytoja čia pat pateikė pavyzdį: labai dažnai pas ją ateina tėveliai ir sako: „Gelbėkit! Stiprinkit imunitetą! Kol vaikas nėjo į darželį, nesirgo, o pradėjęs eiti kas dvi savaites serga.“ Stebėtis dėlto per daug nereikėtų – imunitetas dar nebrandus, todėl jis ir kaupia patirtį – susipažįsta su naujais ligų sukėlėjais ir kitąsyk juos jau atpažins, stipriau kovos su jais. Todėl vyresni darželinukai ir mokinukai jau serga daug mažiau. Gydytoja nuramino: tai, kad vaikai iki 3 m. amžiaus pradėję eiti į darželį dažnai serga, normalu ir dėl to panikuoti nereikėtų.
 
Prie vaikų nerūkykite!
Kitas svarbus niuansas – rūkymas aplinkoje, kurioje yra vaikas. „Nustatyta, kad tabako dūmai dirgina vaikų kvėpavimo takus ir sukelia juose tam tikrą uždegimą. Dėl to imlumas virusams ir bakterijoms pasidaro dar didesnis“, – perspėjo prof. L.Vaidelienė.

 
Alergija didina imlumą infekcijoms
Be to, vaikų imuninė sistema šiuolaikiniame gyvenime susiduria su daugybe teršalų ir alergenų. Kontaktuojant su jais nuo pirmųjų dienų, imuninis atsakas nureguliuojamas alerginio uždegimo kryptimi. ,,Alergenai sukelia kvėpavimo takuose alerginį uždegimą, o tai savo ruožtu lemia prastesnį atsparumą virusams ir bakterijoms“, – pasakojo gydytoja. Jos teigimu, alergija – taip pat imuninis atsakas, tiesa, ne per silpnas, o atvirkščiai, per stiprus, kadangi reaguoja į dalykus, į kuriuos nereikėtų reaguoti.
 

Gydytoja teigia, kad dabar, gyvenant švariomis sąlygomis, vartojant dezinfektantus ir nesusiduriant su daugybe bakterijų, mūsų imuninė sistema tinginiauja, neturi su kuo kovoti, todėl pradeda kovoti su alergenais, su kuriais normaliomis sąlygomis kovoti neturėtų. Norint, kad alergiškas vaikas mažiau sirgtų, tokį alerginį uždegimą reikia slopinti.
 
Apie imuniteto treniravimą
Vaikų pulmonologės - alergologės pasidomėjus, ką ji mano apie geriamuosius medikamentus vaikų imunitetui stiprinti, medikė sakė: „Imuniteto skatinimas ir stimuliavimas tokiu būdu yra ribotas. Imuninė sistema yra be galo sudėtinga ir lįsti į ją giliau bei stimuliuoti vieną ar kitą jos sritį yra gana pavojinga“. Todėl dažniausiai naudojamasi natūraliais būdais: supažindinti imunitetą su naujais ligų sukėlėjais ir tikėtis, kad jis išmoks tinkamai reaguoti.
 
Taigi, dauguma preparatų, skirtų imuninei sistemai stiprinti, veikia panašiai kaip vakcinos. Tik jie ne suleidžiami, o geriami. Tai – dažniausiai bakterijų lizatai, antigenai, bakterijų genetinės struktūros, kurios, patekusios į vaiko organizmą, sąveikauja su jo imunine sistema bei skatina ją veikti greičiau ir stipriau. Tačiau būtina suprasti, kad nebrandus vaikų imuninis atsakas reaguoja tik tiek, kiek jis pajėgus, todėl ne visada šie preparatai yra efektyvūs. Kartais tiesiog tenka laukti, kol vaikas paaugs. Baigdama pokalbį, gydytoja nuramino dažnai sergančiųjų darželinukų tėvus, kad dažniausiai vaikų imunitetas nėra kažkoks blogas, tai nėra imunodeficitas. Dažniausiai tai tėra nebrandi imuninė sistema, kuri vaikui augant  subręs.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

    Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų te...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris