Pradėjo lankyti darželį ir nuolat serga

Agnė Bulanavičienė
2022-01-31
Pradėjus lankyti darželius, vaikų tėvai dažnai sunerimsta dėl dažno mažųjų sirgimo. Viena savaitė lankymo, viena – sirgimo, guodžiasi jie. Dažniausiai tai kvėpavimo takų infekcijos. Kaip stiprinti pirmamečių darželinukų imunitetą?
Pradėjo lankyti darželį ir nuolat serga
Jeigu darželį pradėjęs lankyti vaikas dažniau serga, stebėtis per daug nereikėtų – imunitetas dar nebrandus, todėl jis ir kaupia patirtį – susipažįsta su naujais ligų sukėlėjais ir kitąsyk juos jau atpažins, stipriau kovos su jais.

Pataria specialistė
Kauno klinikų I vaikų ligų skyriaus ir Pulmonologijos sektoriaus vadovė, gydytoja vaikų pulmonologė, alergologė, vaikų ligų gydytoja prof. Laimutė Vaidelienė:
 
Dažnai sirgti einant į darželį – normalu

Pasak L.Vaidelienės, vaikų imunitetas veikia vietiškai ir sistemiškai. Vietinis imunitetas yra mūsų gleivinėse, o jose esančios specialios ląstelės ir medžiagos – fermentai – žudo patenkančius virusus ir bakterijas. Šie mažų vaikų vietiniai apsauginiai barjerai dar silpni, taigi atitinkamai silpnesnė ir apsauga.
 
„O jei vietinė apsauga prastesnė, vadinasi, virusai ir bakterijos lengviau patenka į gleivines ir gali sukelti uždegimą“, – pasakojo vaikų pulmonologė. Vaikų nebrandus ir sisteminis imuninis atsakas. Todėl jie dažnai suserga kiekviena virusine infekcija, kokią tik sutinka jų organizmas. O daugiausiai infekcijų galima sutikti vaikų kolektyve.
 
Gydytoja čia pat pateikė pavyzdį: labai dažnai pas ją ateina tėveliai ir sako: „Gelbėkit! Stiprinkit imunitetą! Kol vaikas nėjo į darželį, nesirgo, o pradėjęs eiti kas dvi savaites serga.“ Stebėtis dėlto per daug nereikėtų – imunitetas dar nebrandus, todėl jis ir kaupia patirtį – susipažįsta su naujais ligų sukėlėjais ir kitąsyk juos jau atpažins, stipriau kovos su jais. Todėl vyresni darželinukai ir mokinukai jau serga daug mažiau. Gydytoja nuramino: tai, kad vaikai iki 3 m. amžiaus pradėję eiti į darželį dažnai serga, normalu ir dėl to panikuoti nereikėtų.
 
Prie vaikų nerūkykite!
Kitas svarbus niuansas – rūkymas aplinkoje, kurioje yra vaikas. „Nustatyta, kad tabako dūmai dirgina vaikų kvėpavimo takus ir sukelia juose tam tikrą uždegimą. Dėl to imlumas virusams ir bakterijoms pasidaro dar didesnis“, – perspėjo prof. L.Vaidelienė.

 
Alergija didina imlumą infekcijoms
Be to, vaikų imuninė sistema šiuolaikiniame gyvenime susiduria su daugybe teršalų ir alergenų. Kontaktuojant su jais nuo pirmųjų dienų, imuninis atsakas nureguliuojamas alerginio uždegimo kryptimi. ,,Alergenai sukelia kvėpavimo takuose alerginį uždegimą, o tai savo ruožtu lemia prastesnį atsparumą virusams ir bakterijoms“, – pasakojo gydytoja. Jos teigimu, alergija – taip pat imuninis atsakas, tiesa, ne per silpnas, o atvirkščiai, per stiprus, kadangi reaguoja į dalykus, į kuriuos nereikėtų reaguoti.
 

Gydytoja teigia, kad dabar, gyvenant švariomis sąlygomis, vartojant dezinfektantus ir nesusiduriant su daugybe bakterijų, mūsų imuninė sistema tinginiauja, neturi su kuo kovoti, todėl pradeda kovoti su alergenais, su kuriais normaliomis sąlygomis kovoti neturėtų. Norint, kad alergiškas vaikas mažiau sirgtų, tokį alerginį uždegimą reikia slopinti.
 
Apie imuniteto treniravimą
Vaikų pulmonologės - alergologės pasidomėjus, ką ji mano apie geriamuosius medikamentus vaikų imunitetui stiprinti, medikė sakė: „Imuniteto skatinimas ir stimuliavimas tokiu būdu yra ribotas. Imuninė sistema yra be galo sudėtinga ir lįsti į ją giliau bei stimuliuoti vieną ar kitą jos sritį yra gana pavojinga“. Todėl dažniausiai naudojamasi natūraliais būdais: supažindinti imunitetą su naujais ligų sukėlėjais ir tikėtis, kad jis išmoks tinkamai reaguoti.
 
Taigi, dauguma preparatų, skirtų imuninei sistemai stiprinti, veikia panašiai kaip vakcinos. Tik jie ne suleidžiami, o geriami. Tai – dažniausiai bakterijų lizatai, antigenai, bakterijų genetinės struktūros, kurios, patekusios į vaiko organizmą, sąveikauja su jo imunine sistema bei skatina ją veikti greičiau ir stipriau. Tačiau būtina suprasti, kad nebrandus vaikų imuninis atsakas reaguoja tik tiek, kiek jis pajėgus, todėl ne visada šie preparatai yra efektyvūs. Kartais tiesiog tenka laukti, kol vaikas paaugs. Baigdama pokalbį, gydytoja nuramino dažnai sergančiųjų darželinukų tėvus, kad dažniausiai vaikų imunitetas nėra kažkoks blogas, tai nėra imunodeficitas. Dažniausiai tai tėra nebrandi imuninė sistema, kuri vaikui augant  subręs.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

  A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

  „Visuomenei dar trūksta supratimo, kad skubios pagalbos skyrius nėra vieta, kur paslaugos suteikiamos greičiau – tai v...
  Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

  Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

  Karolio ligos istorija prasidėjo tada, kai jis, įstojęs mokytis kolegijon, išsityrė dėl tuberkuliozės (TB). Siurprizu jam t...

  Budinti vaistinė


  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir kelios vaistinės neleistinai susitarė dėl kompensuoj...
  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Kasmet utilizavimui iš gyventojų surenkama vis daugiau tonų vaistų, tačiau nemaža dalis žmonių iki šiol nežino, kaip...

  razinka


  Sveika šeima


  Mityba – prieš vėžį

  „Gyvenimas per trumpas, kad neskaniai valgytume“, – turbūt ne kartą teko girdėti šią pilvui palaimingą frazę iš kulinarijos atstovų lūpų. Vis dėlto sveikos mitybos specialistai atkerta: valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume. Pasaulinės kovos su vėžiu dienos išvakarėse gydomosios m...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Prievartinė kontracepcija: nelemtas eugenikų palikimas

  Tūkstančių Grenlandijos moterų įsčiose, vykdant Danijos inicijuotą Grenlandijos inuitų populiacijos kontrolės kampaniją, šeštajame ir aštuntajame XX a. dešimtmečiuose buvo implantuota kontraceptinė priemonė. Danijos Vyriausybė neseniai paskelbė apie nepriklausomą šios vadinamosios „spiralių ka...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kuri jūsų akis verkia?
  Henrikas Vaitiekūnas Kuri jūsų akis verkia?
  Kaip sutaupyti 99 centus
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sutaupyti 99 centus
  Buvo buvo, kaip nebuvo!
  Henrikas Vaitiekūnas Buvo buvo, kaip nebuvo!

  Naujas numeris