Polinkis opaligei gali būti paveldimas

Aigustė Tavoraitė
2016-02-08
Mano tėvas, dėdė turi skrandžio opą, kokia tikimybė, kad aš irgi susirgsiu? Ar opaligė gali būti paveldima?
Linas
Polinkis opaligei gali būti paveldimas
Opaligės simptomų būna įvairių, dažnesni – su valgymu susijęs skausmas. Kai kurioms opaligėms būdingas naktinis skausmas, kai kurių maisto produktų netoleravimas. Tačiau paprastai opaligė pasireiškia komplikacijomis – kraujavimu, perforacija (pratrūkimu).

Atsako specialistas
Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Hepatologijos ir gastroenterologijos skyriaus vadovas profesorius gydytojas gastroenterologas Jonas Valantinas:

- Dvylikapirštės žarnos opaligei atsirasti turi reikšmės padidėjęs skrandžio rūgštingumas. O polinkis į tai išties dažniausiai yra paveldimas. Kai jau gimstama su padidėjusiu skrandžio rūgštingumu, tereikia prisidėti bakterinei infekcijai ir susergama opalige. Džiugu, kad infekciją sukelianti Helicobacter pylori bakterija mūsų visuomenėje pasitaiko vis rečiau. Gimusiems su mažu skrandžio rūgštingumu atsiranda skrandžio gleivinės atrofija ir prisidėjus tai pačiai bakterijai formuojasi skrandžio opos. 
 
Gyvenant ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse užsikrėsti Helicobacter pylori bakterija rizika mažesnė, užsikrėtusiųjų būna apie 15–20 proc. Tuo tarpu skurdesnėse šalyse sergamumas siekia iki 80 proc.
Vis dažnesni tokie atvejai, kai Helicobacter pylori bakterijos testas yra neigiamas. Tuomet sunku nustatyti ligos priežastį, kadangi bakterija nėra aptinkama, bet opos vis vien atsiranda.
Dar viena opų rūšis – medikamentinės opos, atsirandančios dėl nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (aspirino, ibuprofeno, diklofenako ir kt.) vartojimo. 
 
Opos gali formuotis ir dėl kitų priežasčių, svarbi vieta tenka stresui. Nemažai yra įvairių gretutinių ligų, kurių metu gali atsirasti opų, pavyzdžiui, sergant Krono liga (labai reti atvejai), limfoma, esant centrinės nervų sistemos pažeidimams, nudegimams. Todėl yra taikoma plati diferencinė diagnostika.
 
Opaligės simptomų būna įvairių, dažnesni – su valgymu susijęs skausmas. Kai kurioms opaligėms būdingas naktinis skausmas, kai kurių maisto produktų netoleravimas. Tačiau paprastai opaligė pasireiškia komplikacijomis – kraujavimu, perforacija (pratrūkimu). Tai pastebėjus reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytojus.
 
Ligos gydymo pagrindas – rūgštingumą mažinantys vaistai ir dviejų rūšių antibiotikai. Toks gydymas beveik 80 proc. ligonių bakterijas išnaikina ir opaligė nesikartoja. Tai irgi stipriai prisideda prie sergančiųjų skaičiaus mažėjimo. 
 
Kiek sergant opalige svarbi mityba? Tiek opų atsiradimui ji mažai turi įtakos, tiek ir nėra labai reguliuojama sergant. Svarbiausia – reikia valgyti dažnai ir po daug, atsižvelgti tik į individualų maisto netoleravimą. Klaidinga manyti, kad netinka rūgštus ar aštrus maistas. Pavyzdžiui, tose šalyje, kur valgomas tik aštrų maistą, opalige sergama kur kas tik rečiau.
 
Verta žinoti
Opaligė yra lėtinė liga, kuria sergant atsiranda skrandžio ar dvylikapirštės žarnos žaizdos.
Segant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige paprastai skausmai jaučiami skrandžio srityje, „duobutėje“. 
 
Dvylikapirštės opai būdingesni alkio skausmai (nevalgius), skrandžio – po valgio. Skausmas gali sustiprėti didesnio fizinio krūvio metu, esant emocinei įtampai, taip pat padidėjus skrandžio rūgštingumui


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris