Polinkis opaligei gali būti paveldimas

Aigustė Tavoraitė
2016-02-08
Mano tėvas, dėdė turi skrandžio opą, kokia tikimybė, kad aš irgi susirgsiu? Ar opaligė gali būti paveldima?
Linas
Polinkis opaligei gali būti paveldimas
Opaligės simptomų būna įvairių, dažnesni – su valgymu susijęs skausmas. Kai kurioms opaligėms būdingas naktinis skausmas, kai kurių maisto produktų netoleravimas. Tačiau paprastai opaligė pasireiškia komplikacijomis – kraujavimu, perforacija (pratrūkimu).

Atsako specialistas
Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Hepatologijos ir gastroenterologijos skyriaus vadovas profesorius gydytojas gastroenterologas Jonas Valantinas:

- Dvylikapirštės žarnos opaligei atsirasti turi reikšmės padidėjęs skrandžio rūgštingumas. O polinkis į tai išties dažniausiai yra paveldimas. Kai jau gimstama su padidėjusiu skrandžio rūgštingumu, tereikia prisidėti bakterinei infekcijai ir susergama opalige. Džiugu, kad infekciją sukelianti Helicobacter pylori bakterija mūsų visuomenėje pasitaiko vis rečiau. Gimusiems su mažu skrandžio rūgštingumu atsiranda skrandžio gleivinės atrofija ir prisidėjus tai pačiai bakterijai formuojasi skrandžio opos. 
 
Gyvenant ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse užsikrėsti Helicobacter pylori bakterija rizika mažesnė, užsikrėtusiųjų būna apie 15–20 proc. Tuo tarpu skurdesnėse šalyse sergamumas siekia iki 80 proc.
Vis dažnesni tokie atvejai, kai Helicobacter pylori bakterijos testas yra neigiamas. Tuomet sunku nustatyti ligos priežastį, kadangi bakterija nėra aptinkama, bet opos vis vien atsiranda.
Dar viena opų rūšis – medikamentinės opos, atsirandančios dėl nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (aspirino, ibuprofeno, diklofenako ir kt.) vartojimo. 
 
Opos gali formuotis ir dėl kitų priežasčių, svarbi vieta tenka stresui. Nemažai yra įvairių gretutinių ligų, kurių metu gali atsirasti opų, pavyzdžiui, sergant Krono liga (labai reti atvejai), limfoma, esant centrinės nervų sistemos pažeidimams, nudegimams. Todėl yra taikoma plati diferencinė diagnostika.
 
Opaligės simptomų būna įvairių, dažnesni – su valgymu susijęs skausmas. Kai kurioms opaligėms būdingas naktinis skausmas, kai kurių maisto produktų netoleravimas. Tačiau paprastai opaligė pasireiškia komplikacijomis – kraujavimu, perforacija (pratrūkimu). Tai pastebėjus reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytojus.
 
Ligos gydymo pagrindas – rūgštingumą mažinantys vaistai ir dviejų rūšių antibiotikai. Toks gydymas beveik 80 proc. ligonių bakterijas išnaikina ir opaligė nesikartoja. Tai irgi stipriai prisideda prie sergančiųjų skaičiaus mažėjimo. 
 
Kiek sergant opalige svarbi mityba? Tiek opų atsiradimui ji mažai turi įtakos, tiek ir nėra labai reguliuojama sergant. Svarbiausia – reikia valgyti dažnai ir po daug, atsižvelgti tik į individualų maisto netoleravimą. Klaidinga manyti, kad netinka rūgštus ar aštrus maistas. Pavyzdžiui, tose šalyje, kur valgomas tik aštrų maistą, opalige sergama kur kas tik rečiau.
 
Verta žinoti
Opaligė yra lėtinė liga, kuria sergant atsiranda skrandžio ar dvylikapirštės žarnos žaizdos.
Segant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige paprastai skausmai jaučiami skrandžio srityje, „duobutėje“. 
 
Dvylikapirštės opai būdingesni alkio skausmai (nevalgius), skrandžio – po valgio. Skausmas gali sustiprėti didesnio fizinio krūvio metu, esant emocinei įtampai, taip pat padidėjus skrandžio rūgštingumui


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

      I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

      „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris