Po antibiotikų – probiotikai. Ar visada?

Ringailė Gvildė
2021-11-15
Šaltojo sezono ligos – iššūkis tiek vaikams, tiek tėvams, mat antibiotikų vartojimo kartais išvengti nepavyksta. Vaikų pulmonologė, vaikų alergologė, vaikų ligų gydytoja Agnė Jagelavičienė tikina, jog antibiotikai turi būti skiriami tik racionaliai ir tikslingai, kad gydymas būtų naudingas, o ne žalingas imuninei sistemai.
Po antibiotikų – probiotikai. Ar visada?
Mamos mėgsta pasidalinti mintimi, neva po antibiotikų kurso vaikai tampa dar imlesni visokioms infekcijoms, virusams. Tačiau gydytoja tikina, jog tai labiau mitas nei tiesa.

Konsultuoja specialistė
Vaikų pulmonologė, vaikų alergologė, vaikų ligų gydytoja Agnė Jagelavičienė:
 

Nuotolinis gydymas – tik ne antibiotikais
„Pandemijos metu tenka pastebėti, kad antibiotikai vaikams paskiriami nuotoliniu būdu. Tačiau jie turi būti skiriami atsakingai ir tik apžiūrėjus gydytojui. Taip, medikai turi daug patirties, kokiomis ligomis ir kaip serga įvairaus amžiaus vaikai, bet vien ja remtis negalima. Net ir pandemijos kontekste turi būti teikiama pirmenybė objektyviam vaiko būklės įvertinimui, tyrimų paskyrimui. Telefonu galima susirinkti anamnezę, bet tikrai daug ko nepamatysime. Pavyzdžiui, ar yra pūlingų apnašų ant tonzilių, pakitimų šlapime, kvėpavimo sutrikimų“, – teigia A.Jagelavičienė.
 
Nors nuotolinės medikų konsultacijos vis populiaresnės, gydytoja skatina tėvus išlikti budrius, ir tada, kai antibiotikai skiriami nuotoliniu būdu, ieškoti gyvai konsultuojančio gydytojo specialisto, kuris patvirtintų arba atmestų tokio gydymo būtinybę. Didžiąją dalį kvėpavimo takų infekcijų ikimokyklinio amžiaus vaikams sukelia virusai, todėl antibiotikai išties reikalingi tik mažai daliai vaikų, kitiems jų galima išvengti.
 
Yra tėvų, kurie ypač nerimauja dėl gydymo antibiotikais, tačiau derėtų atminti, jog racionalus antibiotikų vartojimas nepadarys daugiau žalos, nei duos naudos. „Tikrai nereikia išgyventi dėl vienkartinio arba nedažno antibiotikų kurso skyrimo, esant patvirtintai bakterinei infekcijai. Kas kita, jei kone kas mėnesį vaikui skiriami antibiotikai. Tuomet tėvai turėtų sunerimti, ar problema yra vaiko imuninėje sistemoje ar, vis dėlto – diagnostikoje“, – sako gydytoja.
 
Nepasiduokime mitams

Mamos mėgsta pasidalinti mintimi, neva po antibiotikų kurso vaikai tampa dar imlesni visokioms infekcijoms, virusams. Tačiau gydytoja tikina, jog tai labiau mitas nei tiesa.
 
„Tai nėra šimtaprocentinė taisyklė. Daug kas priklauso nuo vaiko imuninės sistemos ir bendrai organizmo struktūros. Jeigu yra polinkis sirgti kai kuriomis ligomis dažniau, vaikas sirgs. Mamos mėgsta lyginti savus vaikus, su kitais, bet skatinu to vengti, nes vaikai yra iš skirtingų šeimų, su skirtinga genetine informacija, o ir mityba, auginimo sąlygos skiriasi, ir dar galybė kitų veiksnių“, – aiškina gydytoja.
 
Probiotikai – su protu
Gydytoja įsitikinusi, jog gerųjų bakterijų vartojimas po antibiotikų kurso yra iš dalies mada, tad klausimas, ar jų tikrai visuomet reikia?
„Vienu metu teigta, jog po antibiotikų kurso ar net jo metu būtina vartoti gerąsias bakterijas. Vėliau, jog su antibiotikais kartu nereikėtų vartoti probiotikų, nes šie silpnina antibiotiko veiksmingumą. Tačiau tikslingai paskirtas antibiotikas atliks savo darbą prieš konkrečią bakteriją. Tikėtina, kad plataus spektro antibiotikai, labiau paveiks žarnyno mikrobiotą.
 
Pakitęs vaiko tuštinimasis, pilvo skausmai, sumažėjęs apetitas antibiotikų vartojimo metu – ženklai, kad antibiotikai išbalansavo žarnyno mikroflorą ir tuomet gerosios bakterijos naudingos tam balansui atkurti, – sako gydytoja. – Daugiausiai randomizuotų kontroliuojamų tyrimų atlikta būtent analizuojant probiotikų efektyvumą antibiotikų sukeltam viduriavimui ir ūminiam vaikų viduriavimui gydyti. Tačiau svarbu suprasti, kad minėtoms būklėms tinka ne bet koks preparatas. Probiotikų pasirinkimas tikrai didelis ir nesunku pasiklysti pasiūloje. Norėdami pasiekti geriausią efektą, turime parinkti labiausiai tinkantį probiotiką arba jų kompleksą, atsižvelgdami į individualų poreikį, asmens sveikatos būklę ir net amžių.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Socialinių tinklų magija

  Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris