Pirmajam bitės įgėlimui mažyliai mažiau jautrūs

Aigustė Tavoraitė
2016-07-21
Nors vaikų organizmas daug jautresnis įvairiems negalavimams, pasirodo, vabzdžių įkandimai dažnu atveju mažiesiems mažiau pavojingi nei suaugusiems žmonėms. Tačiau medikai įspėja, kad budrumo tėveliams prarasti visgi nereikėtų. Kaip reikėtų elgtis sukandžiojus uodams ar įgėlus bitei, pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų I vaikų ligų skyriaus vadovė gydytoja vaikų pulmonologė, vaikų alergologė doc. dr. Laimutė Vaidelienė (nuotr.).
Pirmajam bitės įgėlimui mažyliai mažiau jautrūs

Uodo įkandimas – be alergijos
 
Vasarą mažylius dažniausiai sukandžioja uodai. Tačiau jų įkandimai paprastai nesukelia tikrosios alerginės reakcijos. Tokiu atveju daug dažniau stebima vadinamoji citotoksinė reakcija, kada įkandimo vietoje stipriai ištinsta oda, tačiau alergija neplinta į tolimesnius regionus ir audinius.
 
Tokios reakcijos nėra pavojingos, tačiau jos labai skausmingos, vaikui stipriai niežti odą, tai ypač vargina naktį.
 

Sudirgintos vietos patariama stengtis nekasyti, nedraskyti. Jai nuraminti rekomenduojama naudoti priešalerginius antihistamininius tepalus. Kad ir kokie nemalonūs, šie įkandimai turėtų praeiti ir patinimas nuslūgti per kelias dienas.
 
Anafilaksinės reakcijos gali nebūti
 
Daug pavojingesni yra kitų vabzdžių – bičių, vapsvų, širšių – įkandimai, galintys sukelti rimtą alergiją. Vaikams dažniausiai pasireiškia vietinės generalizuotos reakcijos: įgelta vieta labai ištinsta, galimi urtikariniai bėrimai, kiek labiau išplitusios reakcijos su dideliu patinimu, ypač jei įkąsta veido, kaklo srityje.
 
Mažylio imunitetas nėra subrendęs, organizmas dar neturėjęs kontakto su alergenu, todėl ir reakcija nėra tokia audringa. Tikrajai anafilaksinei – vadinamai pirmo tipo imunoglobulino E sąlygotai – reakcijai jau reikia būti turėjus kontaktą su alergenu, kad organizme būtų pagaminta antikūnų. O mažesni vaikai dažniausiai dar būna neturėję tiek įkandimų, kad tai jau būtų įvykę.
 
Kiek įkandimų reikia, kad išsivystytų tikroji alerginė reakcija? Viskas labai individualu – gali pakakti ir vieno karto, kad po antrojo jau kiltų reakcija. Minėtieji antikūnai pasigamina per porą savaičių, tad anafilaksinė reakcija gali išsivystyti dar ir tą patį sezoną. Kartais gali prireikti kelių įkandimų, viskas priklauso nuo imuninės sistemos.
 
Įkandimo vietą geriausia šaldyti
 
Nors anafilaksinės reakcijos nuo vabzdžių įgėlimų vaikus ištinka rečiau nei suaugusiuosius, visgi nė vienas vaikas nėra nuo to apsaugotas. Tad bet kuriuo atveju, jei mažyliui pirmąkart įgėlė bitė, tėveliai jį turėtų stebėti. Atidesniems reikėtų būti, jei šeimoje yra vabzdžių įkandimams alergiškų, patyrusiųjų stiprias anafilaksines reakcijas žmonių.
 

Visų pirma įgeltos vietos nereikėtų trinti, maigyti, bandyti išspausti gėluonį. Nereikėtų jo mėginti ištraukti ir su pincetu, nes tuomet išspaudžiami nuodai. Geluonį reikėtų tiesiog nubraukti. Įgėlus vapsvai ar širšei jo apskritai nelieka, tad sužeistą vietą tereikia šaldyti po tekančiu vandeniu ar dėti ledo kompresus. Tinka naudoti ir priešalerginius tepalus.
 
Jeigu jau žinoma, kad vaikas reaguoja jautriau, užtinsta ne tik veidas, bet ir gerklos, reikėtų sugirdyti ir su savimi turimų priešalerginių vaistų. Esant rimtai anafilaksinei reakcijai, kada stipriai krenta kraujospūdis, atsiranda tachikardija, galvos svaigimas, krečia šaltis, gali padėti adrenalino injekcijos. Adrenalino autoinjektorių galima nusipirkti. Deja, jie nėra kompensuojami nei vaikams, nei suaugusiesiems.
 
Norint išvengti vabzdžių įgėlimo, patariama neiti arti avilių ar vapsvų lizdų. Lauke valgant ledus ar kitus saldumynus stebėti, kad neįgeltų jų paskanauti irgi užsimaniusi širšė.

 

Tarp kitko:
 
- Patinimą sumažinti padės aukščiau laikoma galūnė. Jei po bitės, vapsvos ar širšės įkandimo patinimai per dvi tris dienas nenyksta, būtinai reikėtų pasirodyti gydytojui.
- Alergiją vabzdžiams galima gydyti pasitelkus imunoterapiją.
- Anafilaksinė reakcija įgėlus vabzdžiui gali išsivystyti per 10–15 min.
 -Gyvačių įkandimai kartais taip pat gali sukelti rimtą toksinę ar alerginę reakciją.

 
Liaudiškos priemonės:
 
Uodus veiksmingai atbaido gvazdikėlių, baziliko, pelargonijos, anyžiaus ir eukalipto kvapai. Šių augalų aliejumi reiktų patepti odą arba užlašinti kelis lašus ant šilumos šaltinio, pavyzdžiui, laužo, degtuko. Taip pat galima ant palangės padėti šių augalų aliejuje išmirkytą vatos gabalėlį. Veiksmingas ir arbatmedžio aliejus. Tinka naudoti ir smulkiai supjaustytus šviežius ievos ar baziliko lapus bei žiedus, pomidorų lapų kvapas taip pat atbaido šiuos vabzdžius. Prieš tepdami odą aliejais ar naudojant nuovirus, įsitikinkite, kad nesate augalams alergiški.



Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo irtelevizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris