Pilnapadystė: ar vėlu gydyti?

Eglė Kirliauskaitė
2015-06-08
Jau nuo vaikystės turiu pilnapadystę, turbūt paveldėtą iš tėčio. Pamenu, kadaise mama versdavo daryti mankštelę pėdoms, padarydavo masažą. Vėliau, paauglystėje, turėjau net specialius ortopedinius batus, bet, kadangi buvo negražūs (o juk paauglei tai svarbiau nei sveikata!), mažai juos nešiojau. Visgi dabar, artėjant 30-am gimtadieniui, supratau, kad plokščiapadystė turi įtakos ir mano laikysenai, ir kojų skausmams, o ir avalynę pritaikyti sunkiau. Galbūt dar nėra šaukštai po pietų? Gal dar galiu kažką padaryti?
Audronė
 
Pilnapadystė: ar vėlu gydyti?
Plokščia pėda blogai amortizuoja remiantis koja, todėl kietas, plonas batų padas gali sukelti skausmus. Reikia daug dėmesio skirti kojų ir ypač blauzdų mankštoms, raumenų stiprinimui, sąnarių judrumui.

Atsako specialistas
Gydytojas traumatologas Giedrius Kvederas:

- Plokščia pėda kartais vadinama pilnapade. Pilnapadžių pėdų išilginis skliautas yra žemas. Pilnapadystė būna ir paveldima, ir įgyta. Tiesa sveiko žmogaus sveika pėda plokščia netampa. Gimus pėda būna plokščia, vėliau pradėjus vaikščioti, formuojasi pėdos forma ir skliautai.
 
Daliai vaikų įprasti skliautai nesusiformuoja, todėl tokias deformacijas siejame su paveldimumu. Suaugusiam žmogui taip pat gali susiformuoti plokščiapadystė, tai dažniausiai lemia didelis antsvoris, sisteminės uždegiminės ligos, sausgyslių, raiščių plyšimai. Kaip nustatoma ši diagnozė? Deja, ši vienu žodžiu apibūdinama pėdos būklė yra labai polimorfiška tiek anatomine, tiek klinikine prasme. Net ir pėdsakas smėlyje gali rodyti ligos požymius. Preliminariai nustatyti galima vien iš nusiskundimų ir apžiūros. Išsamiau vertinama radiologiniais tyrimais, specialiose rentgeno projekcijose nustatoma kaulų padėtis, ypač krūvio metu. Populiaru vertinti pėdų atspaudus pritaikant avalynę ar vidpadžius.
 
Pėdos – mūsų kūno pamatas. Jų deformacijos ir skausmai gali apriboti fizinį aktyvumą, o tai jau gali turėti sisteminių pasekmių širdies kraujagyslių ligoms, nutukimui ir t.t. Nuo pėdos priklauso visos kojos forma, krūviai, o taip pat ir dalis kelio patologijos. Net ieškoma sąsajų su apatinės nugaros dalies skausmais.
 

Deformacijos ir jų klinika yra labai įvairios, todėl sprendimas yra priimamas individualiai. Į gydytoją reikia kreiptis kilus įtarimui, ypač svarbu laiku pradėti gydymą vaikams. Suaugusio žmogaus pėdos mažai keičiasi, tačiau užleisti ligos taip pat negalima. Vieni sprendimai priimami, kai deformacijos paslankios, tai yra kol kaulus galima lengvai grąžinti į taisyklingą padėtį.
 
Sudėtingesnės operacijos daromos esant rigidiškoms ir nepaslankioms pėdų deformacijoms. Dažniausiai pradedamas konservatyvus gydymas, labai svarbios reabilitacinės priemonės, taikoma speciali avalynė, koreguojami krūviai, stiprinami kojų raumenys. Augimo metu nuosekliai taikant gydymą galima tikėtis, kad visos priemonės padės formuotis taisyklingam skliautui. Deja, jau susiformavusios plokščios pėdos jokiais batais ir įdėklais neištiesinsime, tačiau galima padėti apsaugoti pėdą nuo perkrovos, nuospaudų ar skausmų. Esant didelėms deformacijoms, siūlomos chirurginės intervencijos nuo sausgyslių perkėlimo iki korekcinių osteotomijų ar artrodezių. 
 
Sveikiems žmonėms jokia profilaktika nereikalinga, tačiau rūpintis kojomis reikia visiems. Batai gali nutrinti kojas, tačiau taip, kad tik dėl blogos avalynės kojos taptų plokščiapadės, nebūna. Jei yra didesnė paveldimumo rizika (serga tėveliai, seneliai ir pan.), jei jau yra nedidelės deformacijos, netaisyklingai avimi batai ar yra kokių nusiskundimų, tokiu atveju profilaktika yra labai svarbi. Turi būti parenkama patogi, kokybiška avalynė, kuri nespaustų, netrintų kojos, stabilizuotų kulną ir padėtų palaikyti skliautą bei paskirstyti krūvį padui. Dažnai į batus pritaikomi vidpadžiai.
 
Plokščia pėda blogai amortizuoja remiantis koja, todėl kietas, plonas batų padas gali sukelti skausmus. Reikia daug dėmesio skirti kojų ir ypač blauzdų mankštoms, raumenų stiprinimui, sąnarių judrumui. Sportas kiekvienam turi būti parinktas individualiai: tinka dviračiai, įvairūs treniruokliai, plaukiojimas. Tolimų distancijų bėgimas, ypač asfaltuotais keliais, neretai būna paūmėjusių nusiskundimų priežastis.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris