Pienligė pasireiškia daugumai moterų

Domantė Juknonytė
2017-01-27
Prieš keletą metų susirgau pienlige, tačiau uždegimą išsigydžiau. Pastaruoju metu jaučiu panašius simptomus kaip ir praėjusį kartą. Ar gali būti, kad vėl sergu šia liga? Kaip galiu užkirsti kelią jos pasikartojimams?
Milda, 48 m.
Pienligė pasireiškia daugumai moterų
Kandidozė pasireiškia niežuliu ir „deginimo“ pojūčiu makštyje, bekvapėmis tirštomis, baltomis makšties išskyromis, kartais – negausiu kraujavimu iš makšties. Šie simptomai būna įvairaus intensyvumo, įprastai prasideda savaitę prieš mėnesines.

Makšties kandidozė (pienligė) – išorinių moters lytinių organų ir makšties gleivinės grybelinis uždegimas. Statistika nurodo, kad net 75 proc. moterų bent kartą gyvenime pasireiškia uždegimas. Daliai jų – kandidozė kartojasi.
 
Atsako VšĮ Kauno Dainavos poliklinikos Chirurgijos, akušerijos ir ginekologijos skyriaus vyr. ordinatorė gydytoja akušerė ginekologė Loreta Golubovskaitė:

- Makšties kandidozę sukelia grybelis Candida albicans, rečiau – Candida non-albicans. Grybeliai dažnai randami virškinamajame trakte, jie yra normali žmogaus virškinamojo trakto mikrofloros dalis. Daugiau nei pusei sveikų moterų grybeliai randami burnoje, tiesiojoje žarnoje ir makštyje.
 
Skiriamos dvi makšties kandidozės stadijos. Nekomplikuotos stadijos eiga nesunki, kartojasi rečiau nei tris kartus per metus. Komplikuota makšties kandidozė per metus pasikartoja tris ir daugiau kartų, jos simptomai sunkesni, o gydymo kursas – ilgesnis.
Grybelio dauginimąsi ir makšties kandidozės pasireiškimą organizme skatina nėštumas, anemija, stresas, antibiotikų vartojimas, cukrinio diabeto komplikacijos, imunosupresinė terapija ar imuniteto stoka. Uždegimą gali skatinti ir hormoninių kontraceptikų vartojimas, nešiojamas sintetinis apatinis trikotažas, aptempti rūbai, taip pat gausus saldumynų vartojimas.
 
Uždegimas pasireiškia niežuliu ir „deginimo“ pojūčiu makštyje, bekvapėmis tirštomis, baltomis makšties išskyromis, kartais – negausiu kraujavimu iš makšties. Šie simptomai būna įvairaus intensyvumo, įprastai prasideda savaitę prieš mėnesines. Moterys skundžiasi makšties perštėjimu ar skausmu šlapinantis, po lytinių santykių. Būdingas makšties gleivinės sausumas, patinimas, paraudimas.
 

Jei moteris pajaučia simptomus, turėtų kreiptis į gydytoją ginekologą. Galutinei ligos diagnozei patvirtinti tiriamas makšties išskyrų pH ir paimamas tepinėlis. Sergant kandidoze, makšties išskyrų pH paprastai būna mažesnis nei 4,5, o tepinėlyje matyti grybų micelių arba sporų.
 
Diagnozavus makšties kandidozę, priklausomai nuo ligos stadijos, pacientei skiriami vaistai. Kremai, tabletės, žvakutės į makšį (klotrimazolis, fentikonazolis, ovulės su boro rūgštimi) naudojami vietiškai, kiti vaistai – flukonazolis, ketokonazolis, nistatinas – yra geriamieji. Vietinio ir sisteminio gydymo efektyvumas iš esmės nesiskiria, tačiau sisteminio gydymo preparatai pasiekia ir giliuosius makšties gleivinės sluoksnius bei žarnyną.
 
Jei moteriai kandidozė dažnai kartojasi, svarbu gydyti ir partnerį. Uždegimo profilaktikai išorinius lytinius organus reikėtų prausti tik intymiai higienai skirtomis priemonėmis, kurios nesutrikdytų pH pusiausvyros.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris