Pasirūpinti reikia ir atmintimi

Gintarė Kaminskienė
2015-06-25
Man 40. Didžiąją gyvenimo dalį dirbu buhalteriu, tad atmintimi niekuomet nesiskųsdavau. Dabar, ar vasara kalta, ar kitos problemos ėmė kamuoti: negaliu sukoncentruoti dėmesio, mintys vis „nuplaukia“ kažkur kitur. Nebeprisimenu, kur pasidėjau raktus nuo buto, kartais net sunku pasakyti, ką valgiau pusryčiams. Ar turėčiau dėl to sunerimti? Kaip grįžti „į senas vėžes“?
Tadas
Pasirūpinti reikia ir atmintimi
Įrodyta, kad skaitantys knygas žmonės daug rečiau ir vėliau suserga demencija (stipriu atminties sutrikimu) negu neskaitantys.

Atsako šeimos gydytojas
VšĮ Antakalnio poliklinika šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius:


- Esate tikrai jaunas, todėl tokių sutrikimų lyg ir neturėtų būti. Bet kuriuo atveju reikėtų peržvelgti įprastą veiklą. Kiek valandų miegate. Rekomenduotinas laikas nuo 6 iki 8 ar 9 valandų. Didesnis ar mažesnis skaičius galėtų būti kenksmingas.
 
Kitas klausimas - mityba. Galbūt tam tikrų vitaminų trūkumas galėtų lemti minėtus sutrikimus. Reikėtų prisiminti, kad rekomenduotina daugiau valgyti vaisių daržovių, gerti pakankamą kiekį (apie pusantro litro per parą) vandens.
 
Tiek pasyvus, tiek aktyvus rūkymas toksiškai veikia galvos smegenis. Toksinės medžiagos, kurių cigaretėje yra daugiau nei trys tūkstančiai, skatina trombų susidarymą, sutraukia galvos smegenų kraujagysles, todėl nukenčia daugelis procesų, įskaitant ir atmintį.

 
Tiek dideli vienkartiniai kiekiai, tiek nuolatiniai maži kiekiai alkoholio taip pat toksiškai veikia galvos smegenis, sukelia atminties sutrikimus. Rekomendacijos paprastos. Stenkitės nevartoti. Deja, nėra saugios, ar leistinos alkoholio dozės, visos jos yra toksiškos. Jeigu jau neišeina kitaip, stenkitės vartoti kuo rečiau ir kuo mažiau.
 
Paprastas patarimas, kaip stiprinti atmintį, galėtų būti fizinio aktyvumo didinimas. Sportas, ypač teikiantis malonumą, ne tik gerina nuotaiką, stiprina širdį, bet ir padeda stiprinti atmintį. Kita veikla galėtų būti kryžiažodžių sprendimas, užsienio kalbų, eilėraščių mokymasis, skaitymas. Įrodyta, kad skaitantys knygas žmonės daug rečiau ir vėliau suserga demencija (stipriu atminties sutrikimu) negu neskaitantys.
 
Esant aukštam kraujo spaudimui, blogėja smegenų kraujotaka. Patarčiau įsigyti ar pasiskolinti kraujospūdžio matavimo aparatą ir ilgesnį laiką stebėti (galima ir užsirašyti) pastarojo parodymus. Esant aukštesniam nuolatiniam spaudimui galbūt tai reikėtų koreguoti vaistais ar kitomis priemonėmis. Tačiau jeigu stebite, kad minėtos priemonės neduoda rezultatų, ar atmintis stipriai blogėja, patarčiau kreiptis į šeimos gydytoją. Pastarasis atliks reikalingus tyrimus, kurių tikslas rasti galimą atminties sutrikimo priežastį, kurią galima koreguoti. Rekomenduoti tyrimai - bendras kraujo, cukraus ir cholesterolio, skydliaukės hormonų, folio rūgšties, vitaminų B12, D kiekio kraujyje tyrimai, taip pat tam tikrų infekcijų žymenų (ŽIV, sifilio, hepatitų B bei C, Laimo ligos ir kitų). Deja, didžioji dalis minėtų tyrimų yra valstybės nekompensuojami. Tačiau investicijos į savo sveikatą visada atsiperka.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris