Nuo meningokoko baimės padės skiepai?

Gintarė Kaminskienė
2015-03-16
Mus, kaip ir daugelį tėvų, sukrėtė pastaruoju metu dažnėjantys meningokokinės infekcijos atvejai. Man žinoma, kad nuo visų trijų tipų infekcijos (A, B ir C) yra skiepų. Jais saugu skiepyti vaikus ir ar tai būtina?
Morta, 37 metai
Nuo meningokoko baimės padės skiepai?
Dažniausiai šalyje nustatoma B tipo meninigokokinė infekcija. Tai – mažų vaikų nuo pusės metų iki ketverių metukų, kai formuojasi imunitetas ir vyresnio amžiaus paauglių, daug laiko praleidžiančių susibūrimo vietose, problema.

Meningokokinė infekcija – labai reta, tačiau pavojinga bakterinė infekcija, plintanti artimai bendraujant su sergančiuoju ar sveiku infekcijos nešiotoju. Infekcijai perduoti reikalingas ilgas sąlytis: ji perduodama per seiles ar nosies išskyras, ilgai naudojantis tais pačiais buities daiktais.
 
Meningokokinė infekcija yra priskiriama prie oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų, tačiau ji oru neplinta taip greitai kaip kitos – vėjaraupiai, tymai, gripas. Tad jeigu gatvėje, parduotuvėje ar kitoje viešoje vietoje prasilenkiame su meningokokinės infekcijos nešiotoju, tikimybės užsikrėsti šia infekcija nėra.

 
Liga dažniausiai prasideda kaip ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams: stipriam galvos skausmui, pykinimui, vėmimui, odos bėrimui, sprando raumenų sustingimui, patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją.
 
Kai meningokokinės infekcijos atvejis nustatomas kolektyve, pavyzdžiui, mokykloje, apie tai pirmiausiai informuojami klasės, kurią lanko sergantysis, mokiniai, jų tėvai, mokytojai. Visuomenės sveikatos specialistai nustato artimiausią sąlytį su sergančiuoju turėjusius asmenis. Jiems rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Visas kolektyvas turi stebėti sveikatą dešimt dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
 
Atsako specialistė
VšĮ karoliniškių pliklinikos Vaikų ligų skyriaus vedėja Živilė Mikalauskienė:


- Dažniausiai šalyje nustatoma B tipo meninigokokinė infekcija. Tai – mažų vaikų nuo pusės metų iki ketverių metukų, kai formuojasi imunitetas ir vyresnio amžiaus paauglių, daug laiko praleidžiančių susibūrimo vietose, problema. Nors identifikuojami ir pavieniai A tipo meningokoko atvejai.
 
Šalyje jau esama vakcinos ir nuo meningokoko B infekcijos. Iš tiesų, ja rekomenduočiau paskiepyti vaikus. Mes, gydytojai, norėtume, kad ši vakcina būtų įtraukta į Valstybinį skiepų kalendorių. Tiek mums, tiek tėveliams būtų mažiau baimių. Išsivysčiusios šalys, tokios kaip Anglija ar Airija, nuo šios infekcijos skiepija vaikus jau nuo dviejų mėnesių.
 
Baisiausia - žaibinė meningokokinė infekcija. Paprastai taip jau nutinka, kad ši liga išguldo labai sveikus, retai infekcinėmis ligomis sirgusius vaikus. Tad jų organizmas nesusidoroja su ligos sukėlėjais.
 
Skiepas nuo meningokoko B infekcijos kainuoja daugiau nei šimtą eurų, tad būtų puiku, kad tėveliai pasistengtų ir paskiepytų vaiką nuo šios infekcijos, kai tik leidžia finansinės galimybės. Geriausia vaikus pradėti skiepyti nuo dviejų mėnesių.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveika šeima


   Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

   Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica