Niežėjimas – ir rimtesnių ligų pranašas

Aigustė Tavoraitė
2016-03-04
Prieš keletą savaičių mane ėmė kamuoti niežulys. Pastaruoju metu jis ypač sustiprėjęs. Labiausiai niežti rankas virš alkūnių, šlaunis. Jokio bėrimo ar odos išsausėjimo nėra. Ar tai gali būti niežai?
Renata


Niežėjimas – ir rimtesnių ligų pranašas
Niežėjimas gali būti ir vartojamų vaistų (ypač diuretikų grupės, širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių medikamentų) šalutinis poveikis. Nustojus juos vartoti, nemalonūs pojūčiai turėtų praeiti.

Atsako specialistas
VUL Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro gydytoja rezidentė Ieva Griškonytė:
- Niežėjimas – subjektyvus, norą kasytis sukeliantis pojūtis. Jis gali pasireikšti tiek tam tikrose kūno vietose, tiek gali niežėti visą kūno odą. Šiuo atveju niežėjimas yra lokalizuotas ir pasireiškia nepažeistoje odoje. Taigi jis greičiausiai atsirado ne dėl dermatologinių ligų (dermatito, alerginio kontaktinio dermatito, žvynelinės, niežų, utėlėtumo), bet kitų priežasčių – psichogeninės kilmės sutrikimų (būdingi niežulio naktį epizodai), neurologinių (stuburo disko pažeidimų, skeleto raumenų kompresijos ar traumos), sisteminių ligų.

 
Pavyzdžiui, sergant lėtine inkstų liga, cukriniu diabetu, kepenų ciroze ar hepatitais, esant skydliaukės patologijai. Niežėjimu skųstis gali ir sergantieji infekcinėmis, onkologinėmis, kraujo ligomis, jei trūksta geležies.
Be to, niežėjimas gali būti ir vartojamų vaistų (ypač diuretikų grupės, širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių medikamentų) šalutinis poveikis. Nustojus juos vartoti, nemalonūs pojūčiai turėtų praeiti.
 
Norint išsiaiškinti tikrąją niežėjimo priežastį, būtina žinoti, kada jis prasidėjo, kiek laiko jau trunka. Taip pat – niežulio dažnį, intensyvumą, sunkinančius ir lengvinančius veiksnius, taikytą gydymą. Tam yra naudojamos įvairios niežėjimo skalės ir klausimynai. Svarbi ir gretutinių ligų diagnostika.
 

Norint sumažinti nemalonius pojūčius, reikia vengti niežėjimą sukeliančių faktorių – kasymosi, dažno maudymosi, streso, dirginančių medžiagų, sintetinių drabužių, kraujagyslių išsiplėtimą skatinančių veiksnių (alkoholio, karščio, aštraus maisto). Būtina naudoti odą drėkinamuosius preparatus – emolientus: kremus, tepalus, losjonus, preparatus, kurių sudėtyje yra humektantų (pvz., šlapalo, pieno rūgšties, glikolio rūgšties, glicerino, propilenglikolio).
 
Lokalizuotam, silpnam ar vidutinio stiprumo niežėjimui malšinti gali būti naudojami lokalūs preparatai, kurių sudėtyje yra mentolio, kamparo ar kapsaicino. Skausmą nuslopinti galima naudojant vietinius anestetikus, tokius kaip lidokainas, polidokanolis.
Tačiau tikslų gydymą paskirti galės tik jus apžiūrėjęs gydytojas. Jei niežėjimas nepraeina ir stiprėja, tai gali būti pirmasis rimtos ligos simptomas, tad į specialistą kreiptis būtina.

 
Tarp kitko
Niežėjimas būna ūminis (iki 6 savaičių) ir lėtinis (ilgiau nei 6 savaitės). Ūminis niežėjimas pereina į lėtinį dažniausiai dėl nuolatinio kasymosi, lėtinio odos uždegimo, streso, periferinės ar centrinės nervų sistemos įjautrinimo. Patenkama į užburtą ratą: kasantis sukeliama odos nervų galūnėlių hipertrofija, jos tampa dar jautresnės, tad ima vystytis lėtinis uždegimas, niežėjimas stiprėja, dėl nuolatinio kasymosi atsiranda odos pažeidimų (įdrėskimai, šašai, sausa, paraudusi, infiltruota oda). 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris