Negydoma venų varikozė gali suluošinti

Aigustė Tavoraitė
2017-05-26
Išryškėjęs ir ant kojų išsiraizgęs kapiliarų voratinklis – toli gražu ne vien estetinis defektas. Specialistai įspėja, tai gali būti pirmasis sunkios ligos – venų varikozės – simptomas. Laiku negydant šio sutrikimo gresia ne tik kojų venų kraujotakos nepakankamumas, bet ir daug pavojingesnės komplikacijos.
Negydoma venų varikozė gali suluošinti
Gydant venų varikozę svarbiausia ne pašalinti išryškėjusius kapiliarus, o atkurti kraujotaką kojų venose. Viską teisingai atlikus ligą neatsinaujina. Šiandien atsiranda vis daugiau modernių būdų venų varikozei gydyti, tačiau auksiniu standartu laikomas lazerinis arba endovaskulinis gydymas.

Šio amžiaus rykštė
Pagrindinė kojų venų varikozės priežastis – sutrikusi kraujotaka. Sveikų venų vožtuvai leidžia kraujui tekėti viena kryptimi – aukštyn. Tam būtina sąlyga yra judėjimas – tik dirbdami raumenys suspaudžia veną ir stumia kraują, jis tarsi laiptais specialiais vožtuvėliais „lipa“ į viršų.
 
„Du trečdalius paros laiko žmogui praleidžiant vertikalioje pozicijoje, sumažėjus fiziniam aktyvumui šie vožtuvėliai nusilpsta. Tuomet venos ima persipildyti krauju, didėti, pūstis, raitytis ir sutrūkinėję kapiliarai pradeda matytis ant kojų“, – aiškino kraujagyslių chirurgas flebologas Arūnas Grinkevičius.

 

„Kuo daugiau artimųjų sirgo venų varikoze, tuo didesnė progresavimo rizika. Svarbus yra darbo pobūdis – sėdimas ar stovimas, įtakos turi vaistų vartojimas, hormoninė kontracepcija, net ūgis – kuo žmogus aukštesnis, tuo liga greičiau progresuoja“, - sako kraujagyslių chirurgas flebologas Arūnas Grinkevičius.



Moterys susirūpina anksčiau
Daug dažniau kojų venų varikozė vargina moteris, vyrai sudaro vos vieną ketvirtadalį pacientų. Gydytojo pastebėjimu, būtent dailiosios lyties atstovių didesnis dėmesys išvaizdai neretai padeda šį sutrikimą nustatyti anksčiau.
 
„Jos ateina susirūpinusios estetiniu kojų vaizdu – ant kojų išryškėjusiais kapiliarais, atsiradusiais guziukais (veniniais išsiplėtimais). Estetinį diskomfortą kartu lydi ir kojų sunkumas. Jis ima varginti ypač dabar, atšilus orui, kai žmonės būna fiziškai aktyvesni, daugiau vaikšto, stovi“, – kalbėjo gydytojas.
Jo pastebėjimu, kita problema, kad kartais patys šeimos gydytojai nuramina pacientą – kol neskauda kojų, jos labai netinsta, neatsiranda žaizdų, gal ir neverta gydyti.
 
„Tačiau toks požiūris nėra teisingas. Skausmas venų ligoms nėra būdingas, o tinimas (nekalbu apie nežymiai į dienos pabaigą imančias tinti kojas kelionėje ar ilgiau pavaikščiojus) rodo jau pažengusią ligą. Vėliau gydymas pacientui yra skausmingesnis, būna ilgesnis gijimo periodas, atsiranda didesnė komplikacijų rizika“, – aiškino A.Grinkevičius.
 
Liga niekada nesustoja
Kalbėdamas apie venų varikozę gydytojas pabrėžė, kad ši liga niekada nesustoja. Kaip greitai ji progresuos, įtakos turi ne vienas veiksnys.

„Didelė reikšmė tenka paveldimumui. Kuo daugiau artimųjų sirgo venų varikoze, tuo didesnė progresavimo rizika. Svarbus yra darbo pobūdis – sėdimas ar stovimas, įtakos turi vaistų vartojimas, hormoninė kontracepcija, net ūgis – kuo žmogus aukštesnis, tuo liga greičiau progresuoja. Moterims svarbu įvertinti ir nėštumų, gimdymų skaičių. Dažnas aukštakulnių avėjimas yra vienas greitesnį ligos vystymąsi skatinančių veiksnių“, – vardijo A.Grinkevičius.
 
Specialistas pridūrė, kad laiku negydant ligos galimos ir labai skaudžios pasekmės.
„Kai pačiose venose susidaro trombai – tam užtenka užsigauti, išgerti nepakankamai skysčių, į gerą pirtį nueiti, ilgiau lėktuvu paskristi ar pašildyti saulėje, – prasideda venų uždegimas – tromboflebitas.
 
Gerai, jei tas trombas yra toje vietoje, kur venos, tačiau jam „nukeliavus“ aukščiau į giliąsias venas galima ir gyvybei pavojingą būsena – plaučių arterijos embolija. Tai – reti, bet labai pavojingi atvejai“, – aiškino kraujagyslių chirurgas.

Kita galima komplikacija – giliųjų venų trombozė, kada dėl paviršinių venų problemų užsikiša giliosios venos, tada žmogus invalidizuojamas visam gyvenimui: atsiranda žaizdos ant blauzdų, opos, jos negyja, šlapiuoja. Tai – jau paskutinė ligos stadija.
 
Kaip gydoma
Ištyrus kraujotaką echoskopu, įvertinama, kiek liga yra pažengusi. „Gydant venų varikozę svarbiausia ne pašalinti išryškėjusius kapiliarus, o atkurti kraujotaką kojų venose. Viską teisingai atlikus ligą neatsinaujina. Šiandien atsiranda vis daugiau modernių būdų venų varikozei gydyti, tačiau auksiniu standartu laikomas lazerinis arba endovaskulinis gydymas. Jo metu vena ne šalinama kaip chirurginės operacijos metu, o paveikiama lazeriniu spinduliu ir per metus laiko tiesiog sunyksta“, – pabrėžė kraujagyslių chirurgas.
 
Gydytojas pridūrė, kad gali pakakti ir vaistų suleidimo – vadinamosios skleroterapijos (ji taikoma kaip antras pasirinkimas net ligai pažengus). Svarbiausia pacientams įsisąmoninti, kad anksčiau kreipiamasi, tuo lengviau ligą suvaldyti tiek estetiškai, tiek sveikatos prasme. Pastebėjus pirmus simptomus reikia pradėti dėvėti elastinį trikotažą,o jau atsiradus ligai skubėti gydytis.

 
Verta žinoti
Kol liga bus išgydyta, reikia vengti aukštakulnių, ilgo stovėjimo ir kitų venų būklę bloginančiūų veiksnių.
Norint turėti sveikas venas būtinas aktyvus gyvenimo būdas, kas valandą darbo metu reikėtų bent minimaliai pasimankštinti – pajudinti pėdas, kelių sąnarius ir pan., profilaktiškai mūvėti kompresines kojines. Pagelbėti gali ir specialūs pratimai – vadinamoji venų gimnastika.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris