Laringitas gali sukelti pavojų gyvybei

Aigustė Tavoraitė
2016-02-04
Šaltuoju metų laiku mažuosius dažnai užklumpa laringitas. Nesiėmus tinkamų priemonių liga gali baigtis tragiškai. Kaip laiku padėti savo vaikui?
Laringitas gali sukelti pavojų gyvybei
Laringitas – paros liga. Gavęs vaistų vaikas jau po kelių valandų gali važiuoti namo. Retesniais atvejais, kai būklė sunkesnė, vaikas pasilieka ligoninėje kelioms paroms, kur tęsiamas gydymas panašiais vaistais.

Didžiausias pavojus – mažyliams

Susirgus laringitu patinsta, paburksta balso stygos bei viršutinis trachėjos trečdalis. Dėl to susiaurėja plyšys, pro kurį oras patenka į plaučius. Šiuo metų laiku uždegimą dažniausiai sukelia virusai. Tačiau laringitu galima susirgti ir dėl kitų priežasčių: mikrobų, grybelių, reaguojant į įvairius alergenus, dervos daleles.
 
„Dažniausiai balso stygų uždegimu suserga vaikai iki 4–5 metų. Pavojingiausias jis 6 mėnesių – 3 metų vaikams, kadangi tuomet plyšys orui patekti būna labai siauras. Gleivinei paburkus net vienu milimetru vaikas negauna deguonies ir pradeda dusti. Dėl to jis gali atsidurti ne tik poliklinikoje, bet ir ligoninėje, o išskirtiniais atvejais – net intensyviosios terapijos skyriuje“, – įspėjo Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.

 
Pasak jos, liga užklumpa ir vyresniuosius, tačiau sunkūs atvejai – reti. Mokyklinio amžiaus vaikams, paaugliams dažniausiai tik kokiai parai gali prikimti ar dingti balsas, varginti sausas kosulys.
 
Gali formuotis labai greitai
Pagrindinis ligą leidžiantis atpažinti požymis – pasunkėjęs įkvėpimas ir „lojantis“ kosulys. Gali būti ir kiti virusinei kvėpavimo takų infekcijai būdingi simptomai: bendra bloga savijauta, galvos skausmas, karščiavimas, sloga, ryklės skausmas.
 
„Tačiau kartais simptomai gali būti labai neryškūs, o liga pastebima tik jau vaikui pradėjus dusti. Be to, jis gali pradėti dažniau kvėpuoti, parausta veidas. Vaikas pradeda pykti, tampa neramus. Tuomet reikia imtis skubios pagalbos, kadangi liga formuojasi labai greitai. Laiku nesuteikus reikiamos pagalbos kelios valandos gali tapti lemtingomis“, – pabrėžė gydytoja.
 
Gydo garais
Jei laringitas užklupo pirmą kartą, tėvai mato, kad vaikui sunku įkvėpti, reikia drėkinti kvėpavimo takus.

„Geriausia gydyti šiltais garais: nešti vaiką į vonią, paleisti karštą vandenį, kad mažoje patalpoje greit pasklistų garų, galima naudoti specialius garų aparatus. Aišku, reiktų nepamiršti išvalyti vaikui nosį”, – patarė S.Petraitienė. 
 
Jei tokios priemonės nepadeda, reikia kreiptis į gydymo įstaigą arba kviesti greitąją pagalbą. Priklausomai nuo būklės sunkumo, medikai suleidžia arba duoda pakvėpuoti vaistų. Kai kurios poliklinikos turi ir specialius garų aparatus. Pagalba dažnai suteikiama priimamajame.
 
Liga trunka parą

„Laringitas – paros liga. Gavęs vaistų vaikas jau po kelių valandų gali važiuoti namo. Retesniais atvejais, kai būklė sunkesnė, vaikas pasilieka ligoninėje kelioms paroms, kur tęsiamas gydymas panašiais vaistais. Kartais naudojama deguonies kaukė, pačiais sunkiausiais atvejais taikoma ir dirbtinė plaučių ventiliacija. Priklauso ir nuo to, ar liga nesikomplikuoja bronchitu, bronchiolitu ar plaučių uždegimu, bet taip būna retai“, – sakė vaikų pulmonologė.
 
Kai laringitas kartojasi dažnai, tėvai jau žino, ką daryti, turi garų aparatą, vaistų. Tačiau tai – receptiniai medikamentai, kiekvienam vaikui skiriami individualiai, kartais vartojami ir hormoniniai preparatai.
 
„Skiepų nuo šios ligos nėra, nes ją sukeliančių virusų labai daug. Tad galima tik bandyti saugotis grūdinantis, stiprinant imunitetą, vengiant kontakto su sergančiais asmenimis. Kiekvienas vaikas labai individualiai reaguoja – vieni visai be laringito užauga, kitiems liga dažnai kartojasi“, – pastebėjo medikė.

 
Verta žinoti
Vaiko būklės sunkumą (būtinybę suteikti pagalbą gydymo įstaigoje) rodo tokie požymiai – padažnėjęs (dažnesnis nei įprastai) kvėpavimas, kai kvėpavime dalyvauja pagalbiniai raumenys (įtraukiamas epigastriumas, įdumba tarpšonkauliniai tarpai, įkvepiant įtraukiama duobutė virš raktikaulio, nosies sparneliai), pamėlsta oda apie lupas, sutrinka vaiko orientacija aplinkoje.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris