Laringitas gali sukelti pavojų gyvybei

Aigustė Tavoraitė
2016-02-04
Šaltuoju metų laiku mažuosius dažnai užklumpa laringitas. Nesiėmus tinkamų priemonių liga gali baigtis tragiškai. Kaip laiku padėti savo vaikui?
Laringitas gali sukelti pavojų gyvybei
Laringitas – paros liga. Gavęs vaistų vaikas jau po kelių valandų gali važiuoti namo. Retesniais atvejais, kai būklė sunkesnė, vaikas pasilieka ligoninėje kelioms paroms, kur tęsiamas gydymas panašiais vaistais.

Didžiausias pavojus – mažyliams

Susirgus laringitu patinsta, paburksta balso stygos bei viršutinis trachėjos trečdalis. Dėl to susiaurėja plyšys, pro kurį oras patenka į plaučius. Šiuo metų laiku uždegimą dažniausiai sukelia virusai. Tačiau laringitu galima susirgti ir dėl kitų priežasčių: mikrobų, grybelių, reaguojant į įvairius alergenus, dervos daleles.
 
„Dažniausiai balso stygų uždegimu suserga vaikai iki 4–5 metų. Pavojingiausias jis 6 mėnesių – 3 metų vaikams, kadangi tuomet plyšys orui patekti būna labai siauras. Gleivinei paburkus net vienu milimetru vaikas negauna deguonies ir pradeda dusti. Dėl to jis gali atsidurti ne tik poliklinikoje, bet ir ligoninėje, o išskirtiniais atvejais – net intensyviosios terapijos skyriuje“, – įspėjo Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.

 
Pasak jos, liga užklumpa ir vyresniuosius, tačiau sunkūs atvejai – reti. Mokyklinio amžiaus vaikams, paaugliams dažniausiai tik kokiai parai gali prikimti ar dingti balsas, varginti sausas kosulys.
 
Gali formuotis labai greitai
Pagrindinis ligą leidžiantis atpažinti požymis – pasunkėjęs įkvėpimas ir „lojantis“ kosulys. Gali būti ir kiti virusinei kvėpavimo takų infekcijai būdingi simptomai: bendra bloga savijauta, galvos skausmas, karščiavimas, sloga, ryklės skausmas.
 
„Tačiau kartais simptomai gali būti labai neryškūs, o liga pastebima tik jau vaikui pradėjus dusti. Be to, jis gali pradėti dažniau kvėpuoti, parausta veidas. Vaikas pradeda pykti, tampa neramus. Tuomet reikia imtis skubios pagalbos, kadangi liga formuojasi labai greitai. Laiku nesuteikus reikiamos pagalbos kelios valandos gali tapti lemtingomis“, – pabrėžė gydytoja.
 
Gydo garais
Jei laringitas užklupo pirmą kartą, tėvai mato, kad vaikui sunku įkvėpti, reikia drėkinti kvėpavimo takus.

„Geriausia gydyti šiltais garais: nešti vaiką į vonią, paleisti karštą vandenį, kad mažoje patalpoje greit pasklistų garų, galima naudoti specialius garų aparatus. Aišku, reiktų nepamiršti išvalyti vaikui nosį”, – patarė S.Petraitienė. 
 
Jei tokios priemonės nepadeda, reikia kreiptis į gydymo įstaigą arba kviesti greitąją pagalbą. Priklausomai nuo būklės sunkumo, medikai suleidžia arba duoda pakvėpuoti vaistų. Kai kurios poliklinikos turi ir specialius garų aparatus. Pagalba dažnai suteikiama priimamajame.
 
Liga trunka parą

„Laringitas – paros liga. Gavęs vaistų vaikas jau po kelių valandų gali važiuoti namo. Retesniais atvejais, kai būklė sunkesnė, vaikas pasilieka ligoninėje kelioms paroms, kur tęsiamas gydymas panašiais vaistais. Kartais naudojama deguonies kaukė, pačiais sunkiausiais atvejais taikoma ir dirbtinė plaučių ventiliacija. Priklauso ir nuo to, ar liga nesikomplikuoja bronchitu, bronchiolitu ar plaučių uždegimu, bet taip būna retai“, – sakė vaikų pulmonologė.
 
Kai laringitas kartojasi dažnai, tėvai jau žino, ką daryti, turi garų aparatą, vaistų. Tačiau tai – receptiniai medikamentai, kiekvienam vaikui skiriami individualiai, kartais vartojami ir hormoniniai preparatai.
 
„Skiepų nuo šios ligos nėra, nes ją sukeliančių virusų labai daug. Tad galima tik bandyti saugotis grūdinantis, stiprinant imunitetą, vengiant kontakto su sergančiais asmenimis. Kiekvienas vaikas labai individualiai reaguoja – vieni visai be laringito užauga, kitiems liga dažnai kartojasi“, – pastebėjo medikė.

 
Verta žinoti
Vaiko būklės sunkumą (būtinybę suteikti pagalbą gydymo įstaigoje) rodo tokie požymiai – padažnėjęs (dažnesnis nei įprastai) kvėpavimas, kai kvėpavime dalyvauja pagalbiniai raumenys (įtraukiamas epigastriumas, įdumba tarpšonkauliniai tarpai, įkvepiant įtraukiama duobutė virš raktikaulio, nosies sparneliai), pamėlsta oda apie lupas, sutrinka vaiko orientacija aplinkoje.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  Lietuvoje tėra vos du trys vaikų reumatologai, mažiesiems pacientams atliekantys ultragarso tyrimus. Tarp jų – gydytoja vaik...
  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Gydytojas urologas Marius Anglickis Lietuvoje pradėjo Baltijos šalyse unikalias varpos implantacijos operacijas. Vienas pir...

  Budinti vaistinė


  Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

  Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

  Nuo penktadienio „Camelia“ vaistinių tinkle visoje Lietuvoje galima atsispausdinti galimybių pasą. Tai bus dar papildo...
  Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

  Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

  Gyventojai, siekdami apsisaugoti nuo COVID-19 bei kitų užkrečiamųjų virusinių ligų, linkę vis labiau įsiklausyti į sveikatos speci...

  Sveika šeima


  Šeimų psichoterapeutė: šiandien viskas techniškiau

  Grožio ir seksualumo standartai, kuriuos mums diktuoja žiniasklaida, troškimai, kuriuos turime „patirti“, iš išorės primestos fantazijos – visa tai atitolina mus nuo savęs ir neleidžia mėgautis intymumu su partneriu. Apie tai, kodėl taip atsitinka ir kaip atsispirti spaudimui, psychologies.ru ka...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19

  Dar rugpjūčio pabaigoje Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung pasidžiaugė, jog šalyje nuo COVID-19 pasiskiepijo kone 80 proc. gyventojų. Kodėl ši šalis taip greitai rinkosi pasiskiepijusių procentus? Pasirodo, Singapūras vos pradėjęs skiepijimą iš karto ėmėsi ir kontrolės. Nepasiskiepijai? Nei...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Obstipacija: naujas rekordas?
  Henrikas Vaitiekūnas Obstipacija: naujas rekordas?
  Skaičių magija
  Henrikas Vaitiekūnas Skaičių magija
  Raudoną kraują pakeis mėlynas?
  Henrikas Vaitiekūnas Raudoną kraują pakeis mėlynas?

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica