Prie įvairių priemonių peršalimo ligoms gydyti tai, žinoma, galima daryti ir inhaliacijomis. Taip atliekamų inhaliacijų metu garuose esančios gydomosios medžiagos patenka į kvėpavimo takų gleivinę ir ją gydo. Tačiau kai kurie specialistai mano, kad daug efektyvesnės aerozolinės inhaliacijos, atliekamos su specialiais inhaliatoriais.
Inhaliacijos tikslas - kad medikamentai patektų tiesiai į plaučius. Tai geriausia prieiga plaučių ligoms gydyti. Inhaliatoriai yra plačiai naudojami suaugusiųjų ir vaikų gydymo praktikoje. Tai vienas sprendimų ūmioms bronchų ligoms gydyti. Tokios procedūros atliekamos ligoninėse, taip pat galimos ir namuose gydant įvairius kvėpavimo sutrikimus, daugiausia pagyvenusiems žmonėms ir kūdikiams.
Inhaliacijos, kurių metu kvėpuojama garais, aerozolių pavidalo vaistais arba biologiškai aktyviomis medžiagomis, slopina uždegimo procesą ir ramina sudirgintą gleivinę.
Specialistai konkrečiai inhaliacijas skiria gydyti tokioms ligoms, kaip ūminiam laringitui (gerklų gleivinės uždegimui), rinitui (nosies gleivinės uždegimui), ūminiam ir lėtiniam bronchitui, pneumonijai, bronchinei astmai ir cistinei fibrozei. Pastaroji - paveldima liga, pažeidžianti visų gleives gaminančių liaukų veiklą
Inhaliacijoms galima rinktis nemažai priemonių: nuo druskos, svogūnų arba česnakų sulčių iki eterinių aliejų. Pastarieji puikiai gydo ne tik peršalimo ligas, bet ir sumažina įtampą, pašalina stresą, galvos skausmą, nerimą. Beveik visi eteriniai aliejai pasižymi priešbakteriniu poveikiu, o kai kurie — ir priešvirusiniu. Tiesa, sergant bronchų astma ar alergija, eterinių aliejų vartoti nerekomenduojama.
Komentaras
VšĮ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Daina Barzdienė:

- Ligoninėje atliekame tik medikamentines inhaliacijas. Jos atliekamos gydytojui paskyrus, kai pacientą kamuoja bronchų spazmai, alergijos, tai pat atsikosėjimui palengvinti arba sužadinti. Naudojami ultragarsiniai inhaliatoriai išpurškia tirpalus su medikamentais ultragarso virpesiais, todėl šie lengviau pasisavinami. Namų sąlygomis medikamentinės inhaliacijos negali būti atliekamos.
Namuose, jei žmogų kamuoja lėtinė arba ūminė sloga, vadinamasis rinitas, sutrikęs kvėpavimas, galima rekomenduoti inhaliaciją su mineraliniu vandeniu. Kai nosies ir nosiaryklės gleivinė jau suvilgyta, galima pereiti prie aliejinės inhaliacijos. Dažniausiai patariame naudoti šaltalankių, persikų eterinius aliejus, kurie padės suminkštinti, sutepti gleivinę. Tolesniu gydymo periodu, kai siekiama paskatinti medžiagų apykaitą, patariama naudoti medžiagų apykaitą stimuliuojančius eterinius aliejus. Pavyzdžiui, alijošiaus. Taip pat galima naudoti ir medų.
Jei žmogų kamuoja kosulys, sausas, „lojantis“, peršti gerklę, namuose siūloma atlikti inhaliaciją su jūros arba paprasta rupia druska. Tai padeda suminkštinti gleivinę ir pasiruošti atsikosėjimui. Kai prasideda drėgnesnis kosulys, tuomet patariame inhaliacijoms naudoti šarminį mineralinį vandenį. Tik reikėtų, kad jis būtų be angliarūgštės. Arba taip pat tinka sodos tirpalas. Sveikimo periodu, siūlomos inhaliacijos su šaltalankių, kalnų pušų eteriniais aliejais. Plačiai naudojami ir puikiai tinka ramunėlių ir šalavijų žiedai.
Be abejonės, namų sąlygomis geriausia atlikti inhaliacijas garais. Jie ne tik suvilgo kvėpavimo takus, bet ir pašildo juos. Pagerėja kvėpavimo takų aprūpinimas krauju.
Komentuoti: