Kvėpavimo takų gydymui tinka inhaliacijos

Gintarė Kaminskienė
2015-01-05
Per šventes peršalau: užgulė nosį, pradėjo perštėti gerklę, kamuoja sausas kosulys. Prisiminiau mamos laikų gydymo metodą - pakvėpuoti karštais garais. Norėčiau sužinoti mano atveju, su kokiomis priemonėmis: eteriniais aliejais, vaistais ar vaistažolėmis, galėčiau pasidaryti vadinamąją inhaliaciją namuose?
Rimgaudas, 37 m.
Kvėpavimo takų gydymui tinka inhaliacijos
Jei žmogų kamuoja kosulys, sausas, „lojantis“, peršti gerklę, namuose siūloma atlikti inhaliaciją su jūros arba paprasta rupia druska. Tai padeda suminkštinti gleivinę ir pasiruošti atsikosėjimui.

Prie įvairių priemonių peršalimo ligoms gydyti tai, žinoma, galima daryti ir inhaliacijomis. Taip atliekamų inhaliacijų metu garuose esančios gydomosios medžiagos patenka į kvėpavimo takų gleivinę ir ją gydo. Tačiau kai kurie specialistai mano, kad daug efektyvesnės aerozolinės inhaliacijos, atliekamos su specialiais inhaliatoriais.
 
Inhaliacijos tikslas - kad medikamentai patektų tiesiai į plaučius. Tai geriausia prieiga plaučių ligoms gydyti. Inhaliatoriai yra plačiai naudojami suaugusiųjų ir vaikų gydymo praktikoje. Tai vienas sprendimų ūmioms bronchų ligoms gydyti. Tokios procedūros atliekamos ligoninėse, taip pat galimos ir namuose gydant įvairius kvėpavimo sutrikimus, daugiausia pagyvenusiems žmonėms ir kūdikiams.
 
Inhaliacijos, kurių metu kvėpuojama garais, aerozolių pavidalo vaistais arba biologiškai aktyviomis medžiagomis, slopina uždegimo procesą ir ramina sudirgintą gleivinę.
 
Specialistai konkrečiai inhaliacijas skiria gydyti tokioms ligoms, kaip ūminiam laringitui (gerklų gleivinės uždegimui), rinitui (nosies gleivinės uždegimui), ūminiam ir lėtiniam bronchitui, pneumonijai, bronchinei astmai ir cistinei fibrozei. Pastaroji - paveldima liga, pažeidžianti visų gleives gaminančių liaukų veiklą
 
Inhaliacijoms galima rinktis nemažai priemonių: nuo druskos, svogūnų arba česnakų sulčių iki eterinių aliejų. Pastarieji puikiai gydo ne tik peršalimo ligas, bet ir sumažina įtampą, pašalina stresą, galvos skausmą, nerimą. Beveik visi eteriniai aliejai pasižymi priešbakteriniu poveikiu, o kai kurie — ir priešvirusiniu. Tiesa, sergant bronchų astma ar alergija, eterinių aliejų vartoti nerekomenduojama.

Komentaras
VšĮ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Daina Barzdienė:

- Ligoninėje atliekame tik medikamentines inhaliacijas. Jos atliekamos gydytojui paskyrus, kai pacientą kamuoja bronchų spazmai, alergijos, tai pat atsikosėjimui palengvinti arba sužadinti. Naudojami ultragarsiniai inhaliatoriai išpurškia tirpalus su medikamentais ultragarso virpesiais, todėl šie lengviau pasisavinami. Namų sąlygomis medikamentinės inhaliacijos negali būti atliekamos.
 
Namuose, jei žmogų kamuoja lėtinė arba ūminė sloga, vadinamasis rinitas, sutrikęs kvėpavimas, galima rekomenduoti inhaliaciją su mineraliniu vandeniu. Kai nosies ir nosiaryklės gleivinė jau suvilgyta, galima pereiti prie aliejinės inhaliacijos. Dažniausiai patariame naudoti šaltalankių, persikų eterinius aliejus, kurie padės suminkštinti, sutepti gleivinę. Tolesniu gydymo periodu, kai siekiama paskatinti medžiagų apykaitą, patariama naudoti medžiagų apykaitą stimuliuojančius eterinius aliejus. Pavyzdžiui, alijošiaus. Taip pat galima naudoti ir medų.
 
Jei žmogų kamuoja kosulys, sausas, „lojantis“, peršti gerklę, namuose siūloma atlikti inhaliaciją su jūros arba paprasta rupia druska. Tai padeda suminkštinti gleivinę ir pasiruošti atsikosėjimui. Kai prasideda drėgnesnis kosulys, tuomet patariame inhaliacijoms naudoti šarminį mineralinį vandenį. Tik reikėtų, kad jis būtų be angliarūgštės. Arba taip pat tinka sodos tirpalas. Sveikimo periodu, siūlomos inhaliacijos su šaltalankių, kalnų pušų eteriniais aliejais. Plačiai naudojami ir puikiai tinka ramunėlių ir šalavijų žiedai.
 
Be abejonės, namų sąlygomis geriausia atlikti inhaliacijas garais. Jie ne tik suvilgo kvėpavimo takus, bet ir pašildo juos. Pagerėja kvėpavimo takų aprūpinimas krauju.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

   Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

   Mildai (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dabar jau 50, bet Parkinsono liga į jos gyvenimo duris pasibeldė kur kas ank...
   Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

   Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

   Su naujos gyvybės užsimezgimu atsiradusi idėja sukurti socialiniuose tinkluose „Žemiau bambos“ puslapį, išsiplė...

   Budinti vaistinė


   Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

   Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

   Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...
   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo penktadienio leido aptarnauti daugiau žmonių.

   Sveika šeima


   Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

   Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Narkotikai pražudo daugiau žmonių nei ginklai

   JAV Federalinis tyrimų biuras praėjusią savaitę pranešė, kad mirčių nuo perdozavimo, pandemijos metu, skaičiai pasiekė rekordiškas aukštumas. Šios mirtys – prarastos galimybės gydytis, didėjančių psichikos sveikatos problemų ir stiprių narkotinių medžiagų prieinamumo gatvėje pasekmė.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
   Henrikas Vaitiekūnas Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
   Ką renkasi blondinės?
   Henrikas Vaitiekūnas Ką renkasi blondinės?
   Atsargiai: biohakeriai atidunda!
   Henrikas Vaitiekūnas Atsargiai: biohakeriai atidunda!

   Naujas numeris