Kosulys – infekcijos požymis ar komplikacija?

Gintarė Kaminskienė
2014-11-14
Susirgau viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Gydytoja kol kas liepė gerti daug skysčių ir naudoti pastiles nuo gerklės skausmo, nosies purškalą. Praėjus kelioms dienoms po apsilankymo gydytojos kabinete ėmiau kosėti. Ar tai kažkokia komplikacija? Dėl to man reikės gerti antibiotikus?
Povilas, 19 m.
Kosulys – infekcijos požymis ar komplikacija?
Kosulį, pasak specialistų, jei jis tik atsirado reikia gydyti slopinančiais vaistais. Jei jis trunka ilgiau nei tris dienas – skystinti gleives. Tačiau dėl šių vaistų vartojimo reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju.

Rudenį ir žiemą yra didesnis pavojus susirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Jos yra virusinės kilmės. Liga vidutiniškai trunka apie savaitę ar dešimt dienų, jei papildomai nesusiformuoja bakterinė infekcija. Dažnas skundžiasi sloga, kosuliu ir ryklės peršėjimu, lydimu karščiavimo.

Esant slogai, vietiniai ar sisteminiai dekongestantai padeda suvaldyti varvančią nosį ir jos užgulimą. Kad nepakenktume nosies ir nosiaryklės gleivinei vaistus reikia vartoti, kaip nurodyta rekomendacijose. Neviršykite vartojimo dažnio ir trukmės.
Gerklės skausmą galima malšinti ne tik pastilėmis, bet ir sirupais, purškalais ar kompresais.

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos apskritai gali komplikuotis į ūminį bakterinį rinosinusitą. Tuomet sloga trunka apie dvi savaites. Nosis būna stipriai užgulusi, skauda galvą, pakyla temperatūra. Yra ir ūminio vidurinės ausies uždegimo rizika: gali pablogėti klausa, ausį skauda gali pasirodyti pūlingos išskyros. Laringotracheitas – komplikacija, kai prikimsta balsas, atsiranda dažnas, tarsi „lojantis“ kosulys. Jei atsiranda stiprus ryklės skausmas, pasunkėja rijimas, galimas užryklinis abscesas. Infekcija taip pat gali plisti į apatinius kvėpavimo takus ir prasidėti plaučių uždegimas.

Kalbant apie kosulį, specialistai rekomenduoja, kad jei jis tik atsirado – reikia vartoti kosulį slopinančius vaistus. Jei jis trunka ilgiau nei tris dienas – skystinti gleives. Tačiau dėl šių vaistų vartojimo reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju, kuris apžiūrės, nustatys, ar viršutinė kvėpavimo takų infekcija neturi komplikacijų ir paskirs tinkamiausią vaistą. Netinkamai vartojami preparatai gali pakenkti jūsų sveikatai.
 
Atsako specialistas
Gydytojas infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis:

- Jei sergate viršutinių kvėpavimo takų infekcija, antibiotikų gydymui nereikia. Dabar dažnai pasitaikančias slogas, balso pakimimus, esant blogai savijautai, kai nėra temperatūros, gydyti reikėtų karštomis arbatomis. Labai gerai karšto vandens vonelės kojoms. Taip pat yra tokiais atvejais naudingų vaistažolių. Pavyzdžiui, galite vartoti liepžiedžių ar aviečių stiebų arbatas. Gerklę būtų naudinga skalauti lengvu druskos tirpalu. Galima naudoti ir pastiles nuo gerklės skausmo. Antibiotikai skiriami, kai yra bakterinės komplikacijos. Pavyzdžiui, gripo komplikacija – plaučių uždegimas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris