Klastingasis nutukimas: kodėl būtina gydyti

Aigustė Tavoraitė
2017-04-14

Mūsų šalyje vis dar gajus klaidingas manymas, kad per didelis svoris pirmiausia yra estetinė bėda. Tačiau realybė tokia: nutukimas išlieka viena pagrindinių ligų, didinančių sergamumą diabetu, vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, o jos pasiglemžia bene daugiausia gyvybių. Specialistai pastebi, kad net ir nedaug sumažinta kūno masė ne tik pagerina fizinę sveikatą, bet ir padeda susigrąžinti pasitikėjimą savo jėgomis.

Klastingasis nutukimas: kodėl būtina gydyti
Nutukimo gydymas – kompleksinis, trunkantis ilgą laiką ir reikalaujantis didelių asmens pastangų ir disciplinos.

Nutukimui skirtas ligos kodas
Nutukimas diagnozuojamas, kai kūno masės indeksas (KMI) perkopia per 30 (normalus KMI lygus 18,5–24,9). Didžioji nutukimo „klasta“ ta, kad jam esant, atrodo, nieko neskauda, tačiau tai – liga, alinanti žmogaus kūną, ir kartu rizikos veiksnys daugybei kitų civilizacijos ligų.
 
„Labiausiai per didelė kūno masė kenkia sąnarių ir raumenų sistemai. Kai prasideda lokalusis – visceralinis nutukimas (kai didėja juosmens apimtis bei KMI viršija 30), tuomet prasideda didžiosios metabolinės nutukimo bėdos. Pasaulyje yra net rekomenduojamas vartoti naujas terminas – metabolinis nutukimas“, – aiškina Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių kilinikų gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė.
Gydytojos pastebėjimu, ne tik visuomenei, bet netgi kolegoms medikams tenka dažnai priminti, kad nutukimas yra liga ir jai pažymėti yra atskiras ligos kodas. Pašnekovė pabrėžė, kad jį įrašius į ligos istoriją turėtume tikslesnį sergančiųjų nutukimu Lietuvoje registrą.

 
Įpročiai „įjungia“ genus
Kalbėdama apie nutukimą sąlygojančias priežastis E.Gavelienė pirmiausia paminėjo genetikos indėlį.
„Dar dvynių metodais, kada augdami atskirai identiški dvyniai turi panašų polinkį į nutukimą, įrodyta paveldimumo įtaka šiai ligai formuotis. Yra pastebėta, kad jei vienas iš tėvų serga nutukimu, tikimybė, kad juo sirgs ir vaikas yra iki 50 procentų, jei abu tėvai – rizika išauga net iki 80–90 proc.
 
Iš viso priskaičiuojama daugiau nei 400 genų ir jų dalių, kurios gali būti asocijuojamos su nutukimu“, – aiškino gydytoja.
Kitas neabejotinai didžiulis vaidmuo kalbant apie nutukimą tenka paties žmogaus gyvensenai. Kasdieniai įpročiai ir kiti aplinkos veiksniai gali paskatinti „užvesti“ genų nulemtus procesus.
 
Stokojama dėmesio mitybai
„Ryškus nutukimo paplitimo didėjimas šiuolaikinėje visuomenėje siejamas su paspartėjusia urbanizacija, fizinio krūvio ženkliu sumažėjimu ir maisto pramonės įtaka maisto produktų gamybos procesams, galimybėmis gauti maisto“, – vardijo E.Gavelienė.

Pasak jos, tendencija tokia, kad maisto porcijos didėja, o kalorijos „tankėja“.
 
„Pati maisto pramonė prisitaiko prie vartotojo ir pataikauja jam, kad produktai atitiktų tam tikras skonines savybes. Todėl daug gaminių tampa labai riebūs, saldūs, turintys mažai skaidulų, antioksidantų, biologiškai naudingų medžiagų“, – pabrėžė gydytoja dietologė.
Ne mažiau svarbus yra ir pačių žmonių požiūris ir dėmesys mitybai. Specialistės pastebėjimu, retas kuris į savo dienotvarkę įtraukia ir valgymo laiką. „Planuojame darbus, susitikimus, vaikų nuvežimą į mokyklą, darželį. O valgymo režimo planavimas atsiduria kažkelintas eilėje“, – sakė E.Gavelienė.
 

Kada prireikia medikamentų
Nutukimo gydymas – kompleksinis, trunkantis ilgą laiką ir reikalaujantis didelių asmens pastangų ir disciplinos. „Paciento motyvacija yra vienas pagrindinių efektyvius rezultatus lemiančių veiksnių. Taip pat labai svarbus reguliarus lankymasis pas gydytoją, juntamas jo palaikymas viso gydymo metu“, – sakė specialistė.
 
Paprastai gydytojų taikomi keturi metodai. Pirmiausia koreguojamas fizinis aktyvumas ir skiriama mitybos terapija. Dažnai tai įvardijama kaip gyvensenos korekcija. Kai pirmieji du metodai veikia nepakankamai arba kai reikia paskatinti nutukimo gydymą dėl jau beatsirandančių komplikacijų, pasitelkiamas medikamentinis gydymas.
 
„Šiandien pagal veikimo principą yra kelių kategorijų vaistai. Kai reikia, skiriami medikamentai, kurie kontroliuoja riebalų gaunamų su maistu įsisavinimą. Toliau yra medikamentų, kurie, veikdami per centrinę nervų sistemą, reguliuoja alkio ir sotumą jausmą. Dar kiti preparatai veikia angliavandenių apykaitą, insulino ir gliukozės kontrolės sistemas“, – vardijo gydytoja dietologė, pridurdama, kad kiekvienam pacientui vaistas parenkamas individualiai priklausomai nuo vyraujančių ligos priežasčių.
Sunkioji artilerija gydant nutukimą – bariatrinė chirurgija. „Tačiau nekeičiant gyvensenos įpročių nei medikamentinis, nei chirurginis gydymas neduos ilgalaikio rezultato“, – pabrėžė E.Gavelienė.

 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica