Kas padidina autizmo riziką?

Aigustė Tavoraitė
2016-08-11
Nustatyta, kad rizika susirgti autizmu jaunėliui padidėja net 14 kartų, jeigu jo vyresni broliukai ar sesutė serga šia liga. Įtaką daro ir vaisiaus išnešiojimo laikas.
Kas padidina autizmo riziką?
Tyrimai parodė, kad antrasis šeimoje gimęs vaikas, jei jis buvo pradėtas anksčiau nei po 2 metų ar vėliau nei po 6 metų nuo vyresnėlio gimimo, daug labiau rizikuoja susirgti autizmu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 




Jei vyresniajam vaikui buvo diagnozuotas autizmas, verta dėl šios ligos patikrinti ir jaunesnes savo atžalas. Tokį patarimą tėvams duoda vienas didžiausių JAV medicinos paslaugų teikėjų „Kaiser Permanente“. Kompanija atliko tyrimą, kuris publikuotas leidinyje „Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics“.
 
Mokslininkai Pietų Kalifornijoje ištyrė daugybės šeimų, auginančių du ir daugiau vaikų, medicininius duomenis. Pasirinktos tyrimui atžalos šeimoje buvo pagimdytos tos pačios motinos 28–42 nėštumo savaitę. Iš viso išnagrinėta per 53 tūkstančių vaikų sveikata. Beveik šešiems šimtams nustatyti autizmo spektro sutrikimai.

 
Autizmo spektro sutrikimo tikimybė priklausė ir nuo vaikelio gestacinio amžiaus. Kiek mažesnė rizika buvo anksčiau laiko (28–36 savaitę) gimusiems kūdikiams nei tiems, kuriuos motinos išnešiojo 37–42 savaites. Tačiau jei vyresnysis vaikas sirgo, rizika palyginti mažai skyrėsi: neišnešiotiems kūdikiams – 10 kartų, o išnešiotiems – 15 kartų.
 
Ankstesni kompanijos „Kaiser Permanente“ tyrimai parodė, kad antrasis šeimoje gimęs vaikas, jei jis buvo pradėtas anksčiau nei po 2 metų ar vėliau nei po 6 metų nuo vyresnėlio gimimo, daug labiau rizikuoja susirgti autizmu.
 
Autizmas – neurologinis raidos sutrikimas, lemiantis vaiko nepakankamą kalbos, elgesio, socialinių įgūdžių vystymąsi ar jo sulėtėjimą. Dažniausiai jis prasideda iki 3 metų amžiaus. Pastaraisiais 10–15 metų šis sindromas katastrofiškai sparčiai plinta. Autizmas dabar paliečia 1 iš 68 vaikų. Šio surikimo priežastis nėra žinoma, tačiau tyrimai rodo, kad įtaką gali daryti daugybė genetinių ir ekologinių veiksnių. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris