Kas padidina autizmo riziką?

Aigustė Tavoraitė
2016-08-11
Nustatyta, kad rizika susirgti autizmu jaunėliui padidėja net 14 kartų, jeigu jo vyresni broliukai ar sesutė serga šia liga. Įtaką daro ir vaisiaus išnešiojimo laikas.
Kas padidina autizmo riziką?
Tyrimai parodė, kad antrasis šeimoje gimęs vaikas, jei jis buvo pradėtas anksčiau nei po 2 metų ar vėliau nei po 6 metų nuo vyresnėlio gimimo, daug labiau rizikuoja susirgti autizmu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 
Jei vyresniajam vaikui buvo diagnozuotas autizmas, verta dėl šios ligos patikrinti ir jaunesnes savo atžalas. Tokį patarimą tėvams duoda vienas didžiausių JAV medicinos paslaugų teikėjų „Kaiser Permanente“. Kompanija atliko tyrimą, kuris publikuotas leidinyje „Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics“.
 
Mokslininkai Pietų Kalifornijoje ištyrė daugybės šeimų, auginančių du ir daugiau vaikų, medicininius duomenis. Pasirinktos tyrimui atžalos šeimoje buvo pagimdytos tos pačios motinos 28–42 nėštumo savaitę. Iš viso išnagrinėta per 53 tūkstančių vaikų sveikata. Beveik šešiems šimtams nustatyti autizmo spektro sutrikimai.

 
Autizmo spektro sutrikimo tikimybė priklausė ir nuo vaikelio gestacinio amžiaus. Kiek mažesnė rizika buvo anksčiau laiko (28–36 savaitę) gimusiems kūdikiams nei tiems, kuriuos motinos išnešiojo 37–42 savaites. Tačiau jei vyresnysis vaikas sirgo, rizika palyginti mažai skyrėsi: neišnešiotiems kūdikiams – 10 kartų, o išnešiotiems – 15 kartų.
 
Ankstesni kompanijos „Kaiser Permanente“ tyrimai parodė, kad antrasis šeimoje gimęs vaikas, jei jis buvo pradėtas anksčiau nei po 2 metų ar vėliau nei po 6 metų nuo vyresnėlio gimimo, daug labiau rizikuoja susirgti autizmu.
 
Autizmas – neurologinis raidos sutrikimas, lemiantis vaiko nepakankamą kalbos, elgesio, socialinių įgūdžių vystymąsi ar jo sulėtėjimą. Dažniausiai jis prasideda iki 3 metų amžiaus. Pastaraisiais 10–15 metų šis sindromas katastrofiškai sparčiai plinta. Autizmas dabar paliečia 1 iš 68 vaikų. Šio surikimo priežastis nėra žinoma, tačiau tyrimai rodo, kad įtaką gali daryti daugybė genetinių ir ekologinių veiksnių. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica