Kai žindymas ima varginti...

Gintarė Kaminskienė
2014-08-07
Jau pavargau... Turiu pusės metų kūdikį, kuris tiesiog „kabo ant krūties“. Nesuprantu, gal mano pienas neriebus? Norėčiau sužinoti apie būdus padaryti jį riebesnį. Taip pat įdomu, kaip sureguliuoti kūdikio žindymo ritmą? Ir kada galėčiau nutraukti maitinimą krūtimi? Kai kurios draugės savo pienu vaikus maitino iki penkerių metų. Dabar pradedu suvokti, kad tiek laiko šio proceso galiu ir nepakelti. Apskritai, ar tai normalu? Intensyvus pieno reikalavimas be galo išvargino...
Jūratė, 27 metai
Kai žindymas ima varginti...
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja žindyti vaiką iki dvejų metų ir ilgiau. Ilgiau, turima galvoje, kol vaikas pats atsisakys. Pageidautinas minimumas – iki metų, o toliau – jau sprendžia šeima.

Iš tiesų būna naujagimių, kurie pirmomis savaitėms, tarsi „kabo“ ant krūties. Taip gali būti dėl daugelio priežasčių. Svarbiausia šiuo atveju išsiaiškinti, ar vaikas gauna pakankamai pieno.
 
Kol kūdikis žindomas, turėtų šlapintis ne mažiau kaip šešis kartus per parą. Nesituštinti kartais gali iki 10 parų. Taip pat reikia įvertinti, ar vaikas priaugo svorio. Jei svoris auga lėtai, gali būti, kad vaikas per silpnas žįsti. Tokiu atveju pieno reikėtų nutraukti papildomai ir kūdikį primaitinti. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, ar kūdikis gerai apžioja krūtį. Netinkamai žįsdamas vaikas išgeria pirminį, greitai bėgantį, liesesnį pieną ir negauna riebesnio, skirto pavalgyti. Netinkamą apžiojimą gali rodyti pažeisti, skaudantys speneliai.

Atlikta daug tyrimų, kad žindymo trukmė mažina įvairių ligų riziką ateityje. Taip pat vis dažniau kalbama apie žindymo naudą moteriai. Lietuvoje moterys kūdikius žindo dažniausiai iki šešių mėnesių, taip pat nemažai – iki metų. Vėliau skaičius gerokai mažėja.
 
Vakarų kultūroje ilgiau žindomi vienišų mamų vaikai. Pasirodo, meilės hormonų veikiamai motinai, negalinčiai meilės išlieti partneriui, malonu žindyti. Tai jau galima pavadinti seksualiniu priekabiavimu prie vaiko. Taigi iki trejų metų dėl žindymo diskutuoti nereikėtų. Po to būtina stebėti psichologinę situaciją šeimoje.

 
Atsako specialistė
Šeimos klinikos „Sveika pradžia“ neonatologė Dr. Eglė Markūnienė:


- Moteris savo mityba pieno riebumui įtakos turėti negali. Nebent visiškai badautų, valgytų kartą per savaitę. Tuomet jos pienas būtų liesesnis. Net neracionaliai besimaitinanti motina, pavyzdžiui, vien makaronais, nuskriaus tik save. Viskas iš moters organizmo panaudojama pieno gamybai.
Kūdikio žindymas turi vykti pagal poreikį. Jis pats reguliuoja, kada nori pavalgyti, kada tik atsigerti. „Kabėjimas ant krūties“ dažnai susijęs ne su pačia mityba, o su psichologija. Kūdikis įsitikina, kad yra mylimas per kūnų kontaktą. Jei tėvai galvoja, kad gimė kūdikis ir jie turės daug laiko – reiškia, kad jie ateina į tėvystę su ne visai teisingomis nuostatomis.
Daroma klaida – tokį kūdikį pradedama primaitinti, nes manoma, kad trūksta pieno. Nors dažnai gerai augantis kūdikio svoris sako ką kitą. Tokiu atveju vaikas tiesiog persivalgo ir gali miegoti ilgiau, nei pažindęs krūtį.
Ilgiau ketverių metų žindo įvairias negalias turintys vaikai. Arba mama yra vieniša ir neklauso vaiko signalų, taip prie savęs jį pririša. Tai – psichologinė trauma. Pasaulinės sveikatos organizacija rekomenduoja žindyti vaiką iki dvejų metų ir ilgiau. Ilgiau, turima galvoje, kol vaikas pats atsisakys. Pageidautinas minimumas – iki metų, o toliau – jau sprendžia šeima.
 
Tarp kitko
Prieš dvidešimt dvejus metus Pasaulio sąjunga žindymui remti (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) paskelbė Pasaulio žindymo savaitę siekdama sutelkti pastangas ir palengvinti veiksmus skatinant, apsaugant ir remiant žindymą. Nuo tada kiekvienais metais Pasaulio žindymo savaitė minima rugpjūčio pirmą savaitę (1–7 dienomis). Šie metai skirti Pasaulio futbolo čempionatui, todėl ir Pasaulio žindymo savaitės šūkis – „Pergalingas gyvenimo įvartis!“ Visuotinai pripažinta, kad žindymas užtikrina gerą sveikatą, kuri yra labai svarbi sportui.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

      Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

      Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris