Kada vaiko nepakanka gydyti namuose

Aigustė Tavoraitė
2016-10-07
Kai vaikas iš darželio ar mokyklos sugrįžta varvančia nosimi, o pakilusi temperatūra paguldo į patalą, daugelį tėvų aplanko nerimas: kaip žinoti, ar peršalimas nesikomplikuoja? 
Kada vaiko nepakanka gydyti namuose
Jei vaikas net esant nedidelei temperatūrai tampa vangus, negeria skysčių, tarsi papilkėja, nesidomi aplinka, įprastais žaislais, atžalą reikėtų skubėti parodyti gydytojui. Tokiais atvejais mamos neretai sako, kad vaikas susirgo „kitaip“.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 



Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė:
 

Pirmiausia – duoti skysčių
Šaltojo sezono metu daugybė vaikų neišvengia virusinės kvėpavimo takų infekcijos. Dažniausi negalavimai – sloga, ryklės uždegimas. Rečiau, kai liga paūmėja, gali prasidėti ausies uždegimas, tonzilitas, sinusitas (vyresniems vaikams), bronchitas, bronchiolitas (mažiems vaikams), plaučių uždegimas. Kuo giliau infekcija pasiekia kvėpavimo takus, tuo pasekmės būna sunkesnės.
 
Tik peršalus nereikėtų vaiką skubėti parodyti gydytojui. Pirmomis dienomis, kuomet čiaudint, kosėjant viruso į aplinką išskiriama daugiausiai, apskritai nerekomenduojama leisti atžalos į darželį ar mokyklą.
 
Gydantis namie pirmiausiai reikėtų pasirūpinti, kad vaikas gautų pakankamai skysčių. Stengtis sugirdyti bent po šaukštą kas 5–10 minučių. Galima vaikui duoti ir temperatūrą mažinančių vaistų, tačiau tik tuomet, kai ji aukštesnė nei 38 °C. Taip pat labai svarbu reguliariai valyti nosį – su paprastu ar mineraliniu, jūros vandeniu. Vėliau atsižvelgiant į vaiko amžių naudoti lašiukus.
 
Tokiais atvejais gelbsti ir natūralios priemonės – įvairios arbatos, medus ir kt. Aišku, čia reikia ir atsargumo dėl galimo vaiko jautrumo atitinkamiems augalams.
 
Jei vaikas susirgo „kitaip“ 
Tačiau retais atvejais, užklupus bakterinės kilmės infekcijai, esant smegenų uždegimui ar labai sunkios formos plaučių uždegimui, sepsiui pagalbą vaikui suteikti ir antibiotikus pradėti vartoti reikia per pirmą parą.
 
Išsiaiškinti, virusas ar bakterija sukėlė ligą, padeda kraujo tyrimas. Tačiau tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir į tam tikrus požymius. Jei vaikas karščiuoja, bet išlieka aktyvus, geria daug skysčių, išgėrus vaistų temperatūra daugmaž normalizuojasi, išlieka geras apetitas, tuomet nereikėtų labai nerimauti.
 

Tačiau jei vaikas net esant nedidelei temperatūrai tampa vangus, negeria skysčių, tarsi papilkėja, nesidomi aplinka, įprastais žaislais, atžalą reikėtų skubėti parodyti gydytojui. Tokiais atvejais mamos neretai sako, kad vaikas susirgo „kitaip“.
 
Pas specialistą kuo greičiau apsilankyti reikėtų ir, jei išgėrus karštį mažinančių vaistų nei po valandos, nei pakartotinai suvartojus medikamentų, vaiko temperatūra nekrinta.
 
Suklusti tėvams reikėtų ir pastebėjus padažnėjusį vaiko kvėpavimą. Normalu, kad taip būna kylant temperatūrai. Tačiau jei vaistais „numušus“ temperatūrą kvėpavimas išlieka toks pat, reikėtų pasirodyti gydytojui.
 
Kitas simptomas – jei vaikas pradeda mėlynuoti, kvėpuojant dalyvauja pagalbiniai raumenys – įsitraukia tarpšonkauliniai tarpai, pilvas tarsi spaudžiasi stuburo link. Taip gali nutikti spazmuojant bronchui, tuomet vaikui gali papildomai reikėti deguonies, o tam namie sąlygų nėra.

 
Grūdina buvimas lauke
Norint išvengti virusinių kvėpavimo takų infekcijų būtina paisyti elementarios higienos priemonių: dažnai plauti rankas, prisidengti burną kosėjant, čiaudint. Nereikėtų pamiršti ir sveikos gyvensenos, tinkamo darbo ir poilsio režimo.
 
Be to, tėveliams būtina įsidėmėti, jog blogo oro pasivaikščiojimams lauke nėra, tereikia tinkamai apsirengti. Rudenį atvėsus orams į ugdymo įstaigas sugrįžę vaikai žymiai mažiau laiko praleidžia gryname ore. Taip silpnėja jų imunitetas ir didėja tikimybė susirgti. Patalpose yra daug palankesnės sąlygos virusams daugintis ir ilgai išlikti gyvybingiems. Todėl norint išvengti sezoninių ligų taip pat svarbu dažnai vėdinti kambarius.
 
Svarbiausia atžalai skirti pakankamai dėmesio, nežlugdyti emociškai, per daug nereikalauti, nesibarti vaikui girdint. Tai irgi neigiamai atsiliepia jo imunitetui ir fizinei sveikatai.

 
Verta žinoti
Svarbu vaikui gauti pakankamai skysčių. Kartu bendrai su maistu ikimokyklinukas turėtų suvartoti nuo 800 ml iki litro. Vyresnis vaikas – ir daugiau nei litrą.
 
Virusinės kilmės infekcija nėra gydoma antibiotikais. Jie gali būti skiriami tik jau įsimetus antrinei bakterinei infekcijai. Ją gali padėti įtarti pūlingos, matinės gelsvos ar žalsvos spalvos skrepliai ir išskyros.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris