Kada šalinti apgamą?

Žydrūnė Domarkaitė
2014-04-17
Ant krūtinės turiu nemažą apgamą. Kažkada apžiūrėjusi šeimos gydytoja sakė, kad geriau būtų, jei tą apgamą nuėjus pas specialistą panaikinčiau. Norėjau paklausti, ar būtina šalinti apgamą, jei jis kol kas nekelia jokių nepatogumų ir jei taip, tai kokiu būdu? Ar toks iš pažiūros nekenksmingas darinys gali kada nors pradėti kelti grėsmę?
Vidmantė, 46 metai
Kada šalinti apgamą?

Atsako specialistas:
Gydytojas dermatovenerologas Vytautas Toliušis:


Įtarimų turi kelti apgamas, kuris yra asimetriškas, ne apvalus ir taisyklingas, o kitokios, nesimetriškos formos. Visi jo kraštai turi būti lygūs. Jeigu koks nors kraštas yra nelygus, vertėtų pasirodyti gydytojui. Taip pat apgamas turi būti vientisos spalvos, o jeigu jame atsiranda tamsesnių taškų ar jis visas tamsėja, reikėtų sunerimti. Taip pat dėmesį atkreipkite, jei apgamas pradeda greitai augti, didėti, kisti. Jeigu apgamų daugėja, jie keičiasi, ir tai kelia nerimą, verta pasikonsultuoti su gydytoju.
Dažniausiai patariama šalinti apgamus, kai jie yra neestetiški arba trukdo žmogui, nes yra tokiose vietose, kur yra traumuojami. Jeigu apgamas nepalankioje vietoje, tarkim, ant kaklo ar ant pilvo, nuolat dirginamas grandinėlės ar diržo, tuomet jį galima pašalinti. Žmonės, kliudydami jį, dažnai bijo, kad jis gali virsti piktybiniu, tačiau tai greičiau mitas. Vienkartinės traumos tokios grėsmės nekelia.
Dėl hormonų pokyčių dažnai apgamai keičiasi nėštumo metu, nes keičiasi hormonų veikla. Tuomet jie dažniausiai suaktyvėja, padidėja, paburksta. Tačiau nėštumo metu jų šalinti nerekomenduoju.
Yra daugybė būdų, kaip šalinti apgamus: radiochirurginiu būdu, lazeriu, šalčiu ir kitais. Vis dėlto geriausia, kai šiuo klausimu pataria gydytojas, kuris apžiūri apgamą. Pavasarį ar vasarą šalinti apgamus yra nepatariama. Geriausias tam laikas yra žiema ir ruduo. Pašalinus apgamą reikia vengti saulės, naudoti apsaugines priemones.

 
Tarp kitko:
Kam labiausiai reikia saugotis saulės?
Saulės spindulių pertekliaus turėtų vengti visi, tačiau ypač atsargūs turi būti – I–II odos tipą turintys asmenys, žmonės, ant kurių kūnų yra daug apgamų arba anksčiau nudegę nuo saulės. Jaunesnėms merginoms reikia saugotis ne tik saulės spindulių, bet ir soliariumo. Dirbtiniai spinduliai ne mažiau pavojingi nei tikri. Beje, žmonės neretai saugo odą ir tepa ją apsauginiais kremais tiktai eidami į paplūdimį. Saugoti odą reikia kasdien, kai ji atidengiama. Tam puikiai tinka rūbai, apsauginiai kremai ir akiniai. Patariama vengti saulės jos piko valandomis: 11–15 val.
 
Kokios rizikingiausios kūno vietos?
Vyrams - ausys, sprandas, pečiai, nugara. Dažnai vyrai pamiršta šias vietas patepti apsauginiu kremu, o jos gauna daugiausiai saulės spindulių. Moterims - dekolte zona, veidas ir kojos.Reikia atkreipti dėmesį ir į plaštakas bei pėdas. Kartais melanoma susiformuoja pigmentinėje akies dalyje, dėl to apsaugos saulėtą dieną reikia ir akims - būtina nešioti apsauginius akinius.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris