Kada nepaisyti galvos skausmo pavojinga

Aigustė Tavoraitė
2017-02-10
Retas kuris nėra patyręs didesnio ar mažesnio galvos skausmo. Vyresnio amžiaus žmogui jis gali būti ne tik nuovargio pasekmė, bet ir daug rimtesnių ligų pranašas.

Įvertinti skausmo pradžią

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Galvos skausmo centro vadovės prof. Dianos Obelienienės, kalbant apie vidutinio – 50–60 metų – amžiaus ir vyresnių asmenų galvos skausmą, labai svarbu įvertinti, ar skausmas atsirado naujai pirmą kartą, ar kitoks skausmas atsirado šalia senojo, ar pasiketė senojo galvos skausmo pobūdis – jis sustiprėjo, padažnėjo, pailgėjo ir t.t.
 
„Vienas dalykas, jei skausmas kaip šleifas lydi visą gyvenimą nuo jaunystės, tuomet greičiausiai tai yra pirminis galvos skausmas, pavyzdžiui, migrena. Tačiau jei galvos skausmas atsirado, labai pablogėjo ar pasikeitė sulaukus penkiasdešimties, tai jau gali būti pavojaus signalas. Tai greičiausiai gali būti antrinis arba simptominis galvos skausmas ir naujai prasidėjusios rimtos ligos pranašas“, – įspėjo gydytoja neurologė.

Antrinių galvos skausmų rūšių yra labai įvairių. Kokie patys pavojingiausi?
 
„Jei naujai atsiradęs galvos skausmas vargina mėnesį ir daugiau, pažadina naktį, sustiprėja paryčiui, kosint ar stanginantis, būtinai reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Tokio skausmo priežastimi gali būti galvos smegenų auglys (tumoras), šią ligą dažnai lydi ir psichikos sutrikimai. Tuomet būtinas išsamus neurologinis ištyrimas, reikalui esant skiriamas kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimas“, – aiškino D.Obelienienė.
 
Gali būti grėsmė gyvybei
Į skubiosios pagalbos skyrių profesorė patarė vykti nedelsiant, jei labai stiprus galvos skausmas trenkia lyg perkūnas iš giedro dangaus. „Dažnai penkiasdešimt procentų tokių atvejų žmogus ir nualpsta. Tuomet įtariama gyvybei pavojinga situacija – galvos smegenų kraujagyslės aneurizmos plyšimas“, – kalbėjo gydytoja.
 
Kita skubaus reagavimo reikalaujanti situacija – kai ūminis stiprus galvos skausmas yra lydimas karščiavimo, pykinimo ir/ar vėmimo, arba pasireiškia sergant tokiomis ligomis kaip gripas, angina ar plaučių uždegimas. Tokiu atveju tai galimas galvos smegenų infekcinių susirgimų – meningito arba encefalito – ženklas.
 
Gydytoja įvardijo ir trečią grupę galvos skausmų, kurie kaip lydimas simptomas atsiranda dėl labai įvairių priežasčių. „Jie gali atsirasti persirgus insultu, esant galvos smegenų kraujotakos nepakankamumui. Galima paminėti ir kardiovaskulinės sistemos ligas, ypač širdies nepakankamumą, taip pat – inkstų nepakankamumą ir dar daug kitų situacijų, galinčių sukelti galvos skausmą“, – sakė D.Obelienienė.

 
Prireikia ir psichiatro pagalbos
Bet kuriuo atveju, tiek esant pirminiams, tiek simptominiams galvos skausmams, medikė patarė nesiimti savigydos. „Priklausomai nuo skausmo tipo ir priežasties gali būti skiriami visai skirtingi preparatai. Epizodinis galvos skausmas, kuris pasireiškia retai ir yra priskiriamas prie kitų ligų, pavyzdžiui, – lėtinės galvos smegenų išemijos, simptomiškai gali būti malšinamas nuskausminamaisiais vaistais. Tačiau būtų patartina, kad šeimos gydytojas, pirmiausia įvertinęs bendrą sveikatos būklę, ypač galvos skausmams prasidėjus vyresniame amžiuje, nukreiptų pacientą neurologo konsultacijai“, – aiškino D.Obelienienė.
 
Gydytojos teigimu, lengvesniais atvejais, kai galvos skausmas nėra pavojingų gyvybei ligų simptomas, galbūt žmogui reikia tik susireguliuoti darbo-poilsio režimą, išmokti pailsėti, labiau paisyti sveikos mitybos, pavartoti organizmą stiprinančias priemones, tuomet pagerės ir sveikata bei bendra būklė. 

Kartais, esant psichogeninės kilmės skausmams gali prireikti ir gydytojo psichiatro ar psichologo pagalbos. „Tai dažniau pasitaiko jaunesniems žmonėms, vyresnieji geriau išmoksta valdyti psichinę būseną“, – sakė gydytoja.

 
Verta žinoti
Dažna vyresnio amžiaus žmonių bėda – galvos svaigimas. Vieniems jis atsiranda dėl periferinio-vestibulinio aparato sutrikimo. Kitai grupei žmonių – dėl centrinio vestibiulinio aparato pažeidimo, kuris gali atsirasti esant tokiems neurologiniams sutrikimams kaip lėtinė smegenų išemija (galvos smegenų aterosklerozė), išsėtinė sklerozė, galvos smegenų insultas ir daug kitų centrinės nervų sistemos lėtinių ligų. Svaigimas kaip lydintis simptomas gali pasireikšti ir sergant įvairiomis kitomis lėtinėmis somatinėmis ligomis.
Migrena moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai. 70 proc. moterų po menopauzės migreniai galvos skausmai praeina, bet trečdaliui jie gali likti ar net sustiprėti.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica