Jodo norma: žingsnis į šalį žada ligų puokštę

Aigustė Tavoraitė
2015-10-26
Jaučiate nuovargį, esate mieguistas, tapote dirglus – tai gali būti visai ne kokios rudeninės depresijos, bet jodo stygiaus požymiai. Tačiau ne mažesnę grėsmę sveikatai sukelia ir šio mikroelemento perteklius. 
Jodo norma: žingsnis į šalį žada ligų puokštę
Jodas yra pagrindinis mikroelementas, būtinas normaliai skydliaukės hormonų sintezei palaikyti. Šie hormonai reguliuoja organizmo medžiagų apykaitą.

Palaiko skydliaukę 

Negaudami kasdien pakankamai jodo su maistu ir vandeniu, rizikuojame sulaukti ligų puokštės.
„Jodas yra pagrindinis mikroelementas, būtinas normaliai skydliaukės hormonų sintezei palaikyti. Šie hormonai reguliuoja organizmo medžiagų apykaitą. Jie mums yra gyvybiškai svarbūs organizmo brendimui, intelekto formavimuisi nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovas profesorius Vaidotas Urbanavičius.

Skydliaukė daro įtaką širdies, smegenų, kepenų, inkstų, lytinių ir kitų organų darbui. Nuo jos hormonų priklauso mūsų išvaizda, kūno masė, emocijos, mąstymas, vaisingumas.
 
Trūkumas paskatina gūžį 
Pasak profesoriaus, Lietuvoje yra nustatytas nedidelis šio mikroelemento trūkumas. Anksčiau atlikti tyrimai parodė, kad tik pajūryje ir keliuose kituose šalies rajonuose jodo yra pakankamai. Todėl Lietuvoje, kaip ir daug kur pasaulyje, aktyviai vykdoma maisto jodavimo programa.
„Nėra specifinių simptomų, leidžiančių nustatyti jodo trūkumą. Jį galima aptikti jau tik atsiradus skydliaukės veiklos sutrikimams“, – pastebėjo gydytojas endokrinologas.
Jodo trūkumas daro įtaką skydliaukės hormonų gamybos sumažėjimui, dažnai paskatina šios liaukos padidėjimą – gūžį (strumą). Mikroelemento deficitas labai pavojingas kūdikystėje bei ankstyvoje vaikystėje, nes galimas intelekto nepakankamumo vystymasis, augimo atsilikimas.
 
Per daug būna ne visiems

Profesorius V.Urbanavičius pabrėžė, kad problemų gali sukelti ne tik jodo trūkumas, bet ir jo perteklius. Jodo perdozuoti kartais galima, pavyzdžiui, gydant širdies ligas, vartojant daug jodo turinčius preparatus.
„Tokiais atvejais vienas kraštutinumas – skydliaukės veiklos suaktyvėjimas. Tada žmogus jaučia nerimą, padidėja jautrumas, labiau prakaituojama, netoleruojama šiluma, pila karštis, vargina nemiga, daužosi širdis, krenta svoris. Kitu atveju padauginus jodo skydliaukės veikla gali ir sulėtėti. Toks žmogus tampa apatiškas, mieguistas, netoleruoja šalčio, jo atmintis pablogėja, sulėtėja ne tik mąstymas ir judesiai, bet ir apskritai visa medžiagų apykaita“, – pasakojo Endokrinologijos centro vadovas.
Tačiau kartais jodo pertekliaus žmogus gali visiškai nejusti, tiesiog pašalindamas jį kartu su šlapimu.

 

Verta žinoti
Suaugęs žmogus kas dieną turėtų gauti apie 150 mg jodo.
Moterims nėštumo ir žindymo metu jodo reikia apie 200 mg.
Daugiausia jodo turi jūros dumbliai, moliuskai, jūros kopūstai, žuvys.
Druska dažniausiai joduojama naudojant kalio joditą arba kalio jodatą.
Joduotą druską geriau dėti jau į gatavą maistą, bet kopūstų tokia druska verčiau nesūdyti.
Jodo pasisavinimą apsunkinančių medžiagų yra kopūstiniuose, ropiniuose produktuose. Jo patekimą stabdo ir aplinkos teršalai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris