Jeigu griūnate ant ledo – kriskite kaip maišas

Aigustė Tavoraitė
2015-12-28
Nors balta žiema į mūsų kiemą užsuka vis rečiau, pakanka nedidelio šaltuko ir drėgnas asfaltas virsta pavojinga čiuožykla. Gerai, jei paslydimas atsiperka tik lengvu raumenų sumušimu. Daug pavojingesnės ir skausmingesnės pasekmės: kaulų lūžiai, sąnarių, stuburo ar galvos traumos. Tačiau galima pasistengti to išvengti.   
 
Jeigu griūnate ant ledo – kriskite kaip maišas
Labai pavojinga trauma – galvos smegenų sukrėtimas – gali ištikti virstant aukštielninka. Tada gali pykinti, prasidėti vėmimas, svaigti galva, žmogus gali prarasti sąmonę. Tokiu atveju reikėtų nedelsiant kviesti greitąją pagalbą.

Labiausiai nukenčia senjorai 

Slidžios gatvės yra bene pagrindinė pėščiųjų traumų priežasčių žiemos metu. Teigiama, kad kasmet paslysta ir parkrenta apie 30–60 proc. suaugusių šalies gyventojų, bene pusė jų – daugiau nei kartą.
Ypač tai pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms – daugybė jų griūdami patiria vienokių ar kitokių traumų.
 
„Jeigu gatvėje slidu, vyresni žmonės turėtų likti namuose. Tokiame amžiuje organizmo apykaita lėtesnė, sergama kaulų ir sąnarių ligomis, trūksta kalcio. Todėl senjorų kaulai daug trapesni, greičiau lūžta bei lėčiau gyja“, – kalbėjo Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja gydytoja Vanda Pumputienė.

 
Aukštakulnius geriau palikti
Jei esant nepalankioms oro sąlygoms namie likti neišeina, o tenka daug vaikščioti pėstute sniegu ar ledu dengtu paviršiumi, reiktų stengtis neskubėti, išeiti iš namų anksčiau. Jei apledėję šaligatviai nepabarstyti smėlio ir druskos mišiniu, patariama judėti mažesniais nei įprasta žingsneliais, kojomis čiuožti kaip slidininkui, rankas išskėsti į šonus.
 
Ypač reikia būti atsargiam einant gatvių pakraščiais, per gatvę. Būtina apsiauti tinkamus batus – jie turi būti ne tik šilti ir patogūs, bet ir (labai svarbu!) nelygiais, gruoblėtais, guminiais padais. Ir jokių aukštų kulnų!
Be to, specialistės pastebėjimu, galima įsigyti ir specialius tinklelius, skirtus vaikščioti ant sniego, ledo arba esant plikšalai. Jie neužima daug vietos, juos lengva nusiimti įlipus į troleibusą ir kt.
 
Tikimybę paslysti sumažina speciali eisena – reikia švelniai sulenkti kelius. Taip net ir slystelėjus galima išvengti rimtesnių pasekmių. Kojas patariama statyti „pilna“ pėda, o pusiausvyrą padės išlaikyti nešuliais neužimtos rankos.
 
Jei ledas patiesė ant nugaros
„Paslydus pirmiausia reikia nebijoti griūti, bet norint sušvelninti kritimo smūgį, reikia atpalaiduoti raumenis – kristi kaip maišui. Svarbiausia – saugoti galvą“, – patarė gydytoja V.Pumputienė.
 
Prieš suteikiant pirmąją pagalbą reikia įvertinti traumos rimtumą. Kartais žmonės persistengia ir greitąją pagalbą kviečia visai be reikalo – tik dėl menkų sumušimų.
 

Jei nukritęs žmogus sąmoningas, skundžiasi skausmu, galūnė deformuota, ja neišeina atlikti įprastų judesių, galima įtarti lūžį arba išnirimą. Lūžusią galūnę galima atpažinti, kai ji stipriai deformuota, nukrypusi nuo savo ašies. Kartais sunku neperšvietus nustatyti, kas išties nutiko.
 
„Tada pacientui reikia nuskausminamųjų, jį įmobilizuoti ir pristatyti į ligoninę. Reiktų stengtis kuo mažiau judinti sužeistą vietą, nepatempti, nebandyti patiems atstatyti kaulo, nes taip galima ir arteriją nutraukti, o tada gali žmogus mirtinai nukraujuoti“, – perspėjo specialistė.
 
Pasak jos, jeigu galūnė tik sumušta, jos funkcija gali sutrikti, tačiau judesiai apriboti būna tik iš dalies. Taip pat skaudama vieta gali šiek tiek patinti, atsirasti mėlynė. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į traumatologą. Verta atlikti rentgenogramą, kadangi gali būti įskilimų, o pacientas jų gali nejausti ir neįtarti.
 
Senjorams didelį pavojų sukelia lūžęs šlaunikaulio kaklelis. Tai dažnai priveda prie stazinės pneumonijos.

Labai pavojinga trauma – galvos smegenų sukrėtimas – gali ištikti virstant aukštielninka. Tada gali pykinti, prasidėti vėmimas, svaigti galva, žmogus gali prarasti sąmonę. Tokiu atveju reikėtų nedelsiant kviesti greitąją pagalbą.

 
Patarimai
Prieš išeidami į lauką, apgalvokite saugiausią ir trumpiausią maršrutą. Tačiau neikite pačiu trumpiausiu keliu, jei ten nenukastas sniegas ar nenuvalytas ledas.

Jei tik įmanoma, visada naudokitės turėklais.

Ypač atsargiai reikėtų įlipti ir išlipti iš transporto priemonių, įlipant pasiremkite į transporto priemonę.

Visada naudokitės durų kilimėliu, kuris pašalins sniego ir ledo sankaupas nuo batų padų. Tai nuo slydimo apsaugos ir tą, kuris eis iš paskos slidžiu ir šlapiu paviršiumi.

Būkite atidesni vedžiodami šunį, jam timptelėjus pavadėlį galima lengvai prarasti pusiausvyrą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris