Išsišokusio pėdos kauliuko įkaitės: ką daryti?

Aigustė Tavoraitė
2018-07-02
Vasarą iš uždarų batų „peršokus“ į basutes visos pėdos deformacijos atsiveria visu „gražumu“. Ypač dažna paprastai dailiąsias lyties atstoves varginanti problema – išsišokęs pėdos kauliukas, t.y. – pirmojo piršto iškrypimas, lotyniškai vadinamas Hallux valgus. Operacija neišvengiama, ar yra kitų būdų skausmams sumažinti?
Išsišokusio pėdos kauliuko įkaitės: ką daryti?
Išsišokęs pėdos kauliukas – tik Aisbergo viršūnė, išties vystantis deformacijai dalyvauja visos kojos biomechanika. Nereta išsišokusį kauliuką lydinti patologija – vienokio ar kitokio laipsnio plokščiapadystė, blauzdos raumenų kotraktūros.

Aukštakulniai – ne lemiamas veiksnys

Anot gydytojo ortopedo traumatologo Juliaus Janavičiaus, pėdos nykščio iškrypimas yra pakankamai aktuali problema: maždaug trečdalis Europos populiacijos susiduria su vienokio ar kitokio laipsnio deformacija. Nors pasitaikanti ir vyrams, tai daugiausiai yra moterų liga. Tačiau gydytojas pabrėžia – aukštakulnių avėjimas anaiptol nėra pagrindinis sutrikimo kaltininkas.

„Yra ištisas priežasčių sąrašas. Viskas prasideda nuo genetikos, kokį jungiamąjį audinį, anatomiją, hormoninę būklę paveldėjote. Pastaroji yra labai svarbi, nes nuo hormoninio fono priklauso jungiamojo audinio laisvumas. Išsišokęs pėdos kauliukas – tik Aisbergo viršūnė, išties vystantis deformacijai dalyvauja visos kojos biomechanika. Nereta išsišokusį kauliuką lydinti patologija – vienokio ar kitokio laipsnio plokščiapadystė, blauzdos raumenų kotraktūros.
 

Be abejo, gyvenimo būdas, netinkama, aukštakulnė avalynė gali paskatinti procesą – kuo aukštesnė bato pakulnė, tuo daugiau bendro svorio tenka priekinei pėdos daliai. O tokio krūvio gamta jai nebuvo numačiusi. Tačiau viena moteris tokius batus gali avėti visą gyvenimą ir nieko nebus, o kitos pėda ir nemačiusi aukštakulnės avalynės pradės krypti“, – sakė pašnekovas ir pridūrė, kad su amžiumi situaciją pablogina ir įvairios ligos.
 
Delsia kreiptis
Ortopedo traumatologo pastebėjimu, ši bėda neaplenkia bet kokio amžiaus pacienčių. „Kai patologija būna įgimta, su iškrypusiais nykščiais ir susiformavusiu kauliuku ateina dar paauglės. Ir paprastai tokias pačias pėdas turi ir jų mamos, močiutės. Tačiau jei kalbėtume apie moteris, kurios jau kreipiasi pasiryžusios operuotis, tai daugiau būtų vyresnis amžius“, – kalbėjo J.Janavičius.
 
Visgi specialistas pabrėžė – kito kelio nei operacija šiai problemai spręsti nėra. „Bėda ta, kad daugelis moterų iki paskutiniųjų kenčia skausmą, delsia kreiptis. Kuo ilgiau kenčiama, atsiranda kitų patologijų – įvairiausios artrozės, antro, trečio piršto deformacijos. Tokią patologiją daug sunkiau operuoti. Ypač vyresniame amžiuje sunkiau išgyventi pooperacinį laikotarpį, tenka vaikščioti su ramentais, išauga komplikacijų rizika“, – atkreipė dėmesį gydytojas.
Pasak J.Janavičiaus, delsimui įtakos turi ir nekokia senų laikų patirtis, kai chirurginis gydymas toli gražu ne visada padėdavo išspręsti problemą – buvo tik „nukalamas“ kauliukas, bet neatstatoma, kas deformavosi: „Todėl nepagrįstai baiminamasi, kad nepadės operacija, bus dar blogiau“.
 

Situaciją lengvina specialios priemonės 
„Deformuota pėda, be abejo, nėra mirtina liga. Tačiau jei jau atsirado išsišokę kauliukai, bet kuriuo atveju reikėtų ateiti bent pasikonsultuoti su specialistu, išgirsti jo nuomonę. Jei dar nenorima operuotis, yra būdų, kurie gali palengvinti situaciją, atitolinti chirurginį gydymą.
Galima rekomenduoti konservatyvias priemones – tam tikro tipo vidpadžius, silikoninius įtvarus pirštams“, – patarė J.Janavičius.
Tačiau specialistas pabrėžė – tai gali padidinti paciento komfortą, atitolinti operaciją, bet ne sustabdyti procesą ar juo labiau išgydyti ligą.
 
Gydytojas pridūrė, jog jei kalbame tik apie izoliuotą išsišokusio kauliuko problemą, bendrai atramos-judėjimo sistemai didelės žalos nedaroma. „Tačiau jei išsišokęs kauliukas išsivysto jau esant plokščiapadystei, jei čiurnos pasvirusios į išorę, tuomet pasikeičia galūnių ilgis. Įvyksta nedidelis dubens pokrypis ir atsiranda nedideli stuburo pakitimai, dėl kurių ilgainiui skausmai gali atsirasti ne tik juosmens, bet ir kaklo srityje. Tačiau išmankštinus ir kompensavus blauzdos raumenų ilgį, galima sustabdyti deformacijos vystymąsi, nes yra pakeičiama eisena“, – aiškino ortopedas traumatologas.

 
Verta žinoti
Jei žmogaus pėda nesveika, yra negrįžtama plokščiapadystė, vaikščioti vasarą basam gali būti žymiai sunkiau. Todėl patariama rinktis ortopedines priemones – individualiai pagamintus vidpadžius ar avalynę, silikoninius įklotus. „Dabar yra labai gausus priemonių pasirinkimas – su išgaubtais skliautais, su supinatoriais, paminkštinta avalynė. Kiekvienu atveju reikia žiūrėti individuliai. Bet kuriuo atveju, jei vargina skaudančios pėdos, reikėtų pasikonsultuoti su specialistu“, – patarė J.Janavičius.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica