Ir mažiems dantukams reikia fluoro

Gintarė Kaminskienė
2014-10-30
Anksčiau odontologai rekomendavo vaikui dantis valyti dantų pasta be fluoro. Neseniai išgirdau, kad dabar jau atvirkščiai – dantų pasta turi būti tik su fluoru. Tai kaip yra iš tiesų: kuo valyti vaikui dantis?
Neringa, 26 m.
Ir mažiems dantukams reikia fluoro
Vaikai nuo trejų iki šešerių metų dantis turėtų valyti dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant šepetėlio – žirnio dydžio.

Tėvai dažnai susiduria su situacija, kad gydytojai odontologai teikia pacientams skirtingas rekomendacijas. Kai kuriais atvejais jos būna nepagrįstos. Todėl LR Odontologų rūmai šiemet vaikams ir suaugusiems išplatino rekomendaciją dėl dantų valymo. Ji yra pagrįsta moksliškai, todėl ja ir būtų geriausia vadovautis.
Odontologų rūmų, Lietuvos sveikatos mokslų ir Vilniaus universitetų mokslininkai pataria dantis vaikui valyti nuo pirmojo pieninio danties išdygimo. Įprastinei burnos sveikatos priežiūrai pakanka dantų šepetėlio ir dantų pastos. Valyti dantis rekomenduojama du kartus per dieną: vieną kartą vakare prieš miegą ir dar kartą kitu dienos metu. Higieninį dantų siūlą vartoti savarankiškai galima tik nuo dvylikos metų amžiaus. Vaikams iki septynerių metų amžiaus dantis valyti rekomenduojama tėvams. Iki šešerių metų amžiaus nereikėtų naudoti burnos skalavimo skysčių. Vyresniems nei šešerių vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, skalavimo skysčiai skiriami tik kaip profesionalios fluoridų terapijos dalis.

 
Patarimai dėl fluoridų kiekio pagal amžiaus grupes
Vaikų iki trejų metų, turinčių mažą dantų ėduonies atsiradimo riziką, tėvai jiems turėtų valyti dantis dantų pasta, kurioje yra 500 ppm fluoridų. Vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Dantų pasta reikia tik suvilgyti šepetėlio šerelių galiukus. Po valymo išspjauti dantų pastos likučius, neskalauti.
Vaikai nuo trejų iki šešerių metų dantis turėtų valyti dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams – valyti dantis dantų, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant šepetėlio – žirnio dydžio. Po valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.
Vyresni nei šešerių metų vaikai ir suaugusieji taip pat turėtų valyti dantis pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų, turintieji didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, neįgalūs ir turintys bendros sveikatos problemų vaikai ir suaugusiesieji –1450 ppm fluoridų. Pastos kiekis ant šepetėlio turėtų būti didesnis – 1-2 cm. Po dantų valymo reikia išspjauti pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, po dantų valymo negalima valgyti ir gerti, nebent vandenį.
Dažnai tėvai baiminasi dantų pastų su fluoridu dėl galimos fluorozės. Tačiau jaudintis nevertėtų. Dantų audiniai gali būti pažeidžiami dėl fluoro, jei ilgą laiką gaunamas per didelis jo kiekis. Svarbu prižiūrėti, kad vaikas nurytų kaip įmanoma mažiau dantų pastos. Mažiausiems, kurie dar nemoka išspjauti dantų pastos, reiktų naudoti nedidelį pastos kiekį. Kaip vaikučio mažojo pirščiuko nagelis. Tą pastą reikia įtrinti į šepetėlį ir tik tuomet valyti dantukus.
 
Komentaras
 Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos Vaikų odontologijos poskyrio vadovė m. dr. Vilma Brukienė:

- Mokslas žengia į priekį. Anksčiau rekomenduodavome ne dantų pastą su fluoru, o vartoti fluoro tabletes ar lašiukus. Tačiau dabar mokslininkai nustatė, kad tokiu būdu vartuojamo fluoro sisteminis poveikis yra praktiškai niekinis dantų apsaugos atžvilgiu. Jo visiškai atsisakyta. Įrodyta, kad nuo pat pirmo danties išdygimo, reikia burnos seiles „įkrauti“ atitinkamu fluoro kiekiu. Dantų apsaugos mechanizmas, kai dantys yra skalaujami su seilėmis, prisotintomis šios cheminės medžiagos, yra žymiai efektyvesnis. Seilių ja niekaip kitaip nepapildysite – reikia kasdien valyti dantis pasta su fluoru. Tačiau reikia akcentuoti tai, kad parengtos dantų valymo rekomendacijos galioja tik tuomet, jei tėvai laikosi taisyklingos burnos higienos. Tai reiškia, kad iki septynerių – aštuonerių metų dantis vaikui gali valyti tik jie. Jei tėvai tik įstumia vaiką į vonią su dantų šepėtėliu, šis gali pastos užsidėti ir per daug, jos prisivalgyti. Tuomet galima žala.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris